Fedezd fel, mikor élvezheted a legegészségesebb kávét! - Házipatika A kávézás időpontja nem csupán egy napi rutin, hanem jelentős hatással lehet egészségünkre is. A legfrissebb kutatások szerint a kávé fogyasztásának ideje kulcsfontosságú tényező lehet.
A kávéfogyasztás időpontja jelentős mértékben befolyásolhatja a szív- és érrendszer egészségét - derült ki egy friss tudományos kutatásból. A szakértők ajánlása szerint a legjobb, ha reggel indulunk neki a napnak egy csésze kávéval, így frissíthetjük fel magunkat a nap kihívásaira.
A legújabb kutatások arra világítanak rá, hogy a kávéfogyasztás nem növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, sőt, úgy tűnik, hogy több krónikus betegség, például a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását is mérsékelheti. A koffein hatásait figyelembe véve felmerült a kérdés, hogy a kávé fogyasztásának időpontja befolyásolja-e a szív egészségét. Ezt a kérdést dr. Lu Qit, a New Orleans-i Tulane Egyetem kutatásvezető professzora is érinti az Európai Kardiológiai Társaság (ESC) legfrissebb közleményében. Qi és csapata több mint 40 ezer amerikai felnőtt adatait elemezte az 1999 és 2018 közötti időszakból, külön figyelve a résztvevők táplálkozási és kávéfogyasztási szokásaira, amelyeket a halálozási statisztikákkal hasonlítottak össze.
A kutatásba bevont résztvevők 36 százaléka elsősorban a reggeli órákban kávézott, míg 16 százaléka a nap folyamán többször is. A fennmaradó 48 százalék nem fogyasztott rendszeresen kávét. Az összehasonlítás alapján a reggeli kávézók halálozási aránya 16 százalékkal bizonyult alacsonyabbnak a vizsgált időszakban, mint amit a nemkávézók körében lehetett kimutatni. Ezenkívül az előbbi csoportban a szív- és érrendszeri eredetű halálozás előfordulása is 31 százalékkal alacsonyabban alakult, mint a nemkávézóknál. Ugyancsak meghatározónak bizonyult a bevitt kávémennyiség: a legnagyobb mértékű rizikócsökkenést a reggel kettő-három, illetve háromnál több csésze kávét fogyasztók körében mutatták ki, míg a reggeli egy-két csésze kávét fogyasztók körében enyhébb pozitív hatás rajzolódott ki. Eközben a nap folyamán többször és az egyáltalán nem kávézók között nem találtak számottevő eltérést a kutatók.
Az European Heart Journal című tudományos folyóiratban közzétett kutatás nem vizsgálta részletesen, hogy a megfigyelt összefüggések mögött milyen háttértényezők állhatnak. Dr. Qi szerint lehetséges magyarázat, hogy a délutáni és esti kávézás zavarhatja a cirkadián ritmust és a hormonális egyensúlyt, ami csökkentheti a kávé jótékony hatásait. Ennek fényében a kutatás üzenete összességében az, hogy a kávézás valószínűleg kedvezően befolyásolja az egészséget, azonban célszerű a kávéfogyasztást inkább a reggeli órákra korlátozni.