A román kormány két újabb, magyarlakta település címerét és zászlaját hagyta jóvá, ezzel is erősítve a helyi közösségek identitását. | Vajdaság MA


A Maros megyei Sóvárad zászlaja egyedi szimbólum, amely a település történelmét és kulturális örökségét tükrözi. A zászló színei és motívumai a helyi identitásra és a közösség értékeire utalnak. Ezzel szemben a Bihar megyei Nagyszalonta címere különleges jelképként szolgál, amely a város múltját és hagyományait idézi fel. A címer elemei a település fontos eseményeit és jellegzetességeit örökítik meg, gazdagítva ezzel Nagyszalonta kulturális palettáját. Mindkét jelkép a helyi közösségek büszkeségét és összetartozását hangsúlyozza, hozzájárulva a térség identitásának megőrzéséhez.

Két újabb, magyar közösség által lakott település, Nagyszalonta és Sóvárad címerének és zászlajának elfogadásáról határozott a román kormány csütörtöki ülésén - tájékoztatott Cseke Attila fejlesztési miniszter.

A Románia Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) tájékoztatása alapján a Bihar megyei Nagyszalonta címere a Bocskai család heraldikai jelképeit idézi meg. A pajzs formájú embléma függőlegesen két részre osztott: az egyik oldalon egy fehér háttér előtt tündöklő arany oroszlán található, míg a másik oldalon, egy vörös mezőben, egy fekete sas áll, amely szembefordul az oroszlánnal.

A közleményben olvasható információ szerint 1606-ban Bocskai István, akinek eredeti címerében egy aranyoroszlán díszelgett, háromszáz hajdú támogatásával győzte le a fekete sast ábrázoló, címeres Német-római Birodalom katonáit. E győzelem nyomán a hajdúk itt telepedtek le, s megalapították Nagyszalonta várát, amelynek felújított csonkatornyában ma az Arany János Múzeum várja a látogatókat.

A Maros megyei Sóvárad zászlaja kék mezőben a település címerét jeleníti meg. A címer vízszintesen kettéosztott: felső felében, zöld mezőben egy arany medvefej és a település nevét idéző sóvirágok láthatók, az alsó, ezüst mezőben pedig egy kék faláda szerepel, rajta székely jelképekkel - arany nap és fekete fenyők.

A közlemény kiemelte, hogy a jelképek elfogadását az RMDSZ kezdeményezte. A román kormány a fejlesztési és közigazgatási minisztérium előterjesztése nyomán a kormányhatározattal dönt a települések és a megyék címereinek, illetve zászlajainak hivatalossá tételéről.

Related posts