Két év leforgása alatt a művészeti alapiskolák költségei jelentős mértékben megnövekedtek.
A települések önkormányzatai által elfogadott költésgvetésben megadták az iskoláknak azt, amit kértek, komolyabb beruházásokat vagy nagyobb fejlesztéseket azonban ebből nem tudnak finanszírozni. Mindkét művészeti alapiskola igyekszik forrásait pályázati úton kiegészíteni.
Akkor van művészeti iskola egy településen, ha az önkormányzat be tudja illeszteni a költségvetésébe az iskola támogatását, mert az állam által adott összegből nem tudják fenntartani őket, mondta el Csicsay Földes Éva, a nagymegyeri Janiga József Művészeti Alapiskola igazgatója.
Az első jelentős árnövekedés két évvel ezelőtt történt, amikor a féléves egyéni hangszeres oktatás díját 37,50 euróról 60 euróra emelték. Ezt követően a legutóbbi emelés során a díj már 80 euróra ugrott.
A probléma gyökerében az a helyzet áll, ami az egész Szlovákiát jellemzi: a művészeti alapiskolák finanszírozása sajnos nem megfelelő.
A fejkvóta nálunk nagyon alacsony, összehasonlításképp egy nappali tagozatos alapiskolás tanulóéval, mi csak annak harmadát kapjuk meg az államtól.
Évente több százezer eurót kell kifizetnünk a bérekkel, az elvezetésekkel, a rezsivel együtt, ehhez az állam a fejkvóta alapján csupán a szükséges összeg háromnegyedét teszi hozzá és ebben még nincs benne a rezsi, a fenntartás és a fejlesztés sem" - osztotta meg az igazgatónő.
A művészeti iskola egyetlen bevételi forrása a tandíj, amelyet az emelkedő árak miatt szükségszerűen meg kell emelniük.
A művészeti alapiskolák országos szintű összefogását képviselő egyesület jelenleg is aktívan dolgozik azon, hogy a művészeti alapiskolák finanszírozása az állami költségvetés keretein belül, hasonlóan az alapiskolákhoz és januártól az óvodákhoz, normatív módon valósuljon meg. Továbbá céljuk a fejkvóta növelése is, hogy a művészeti oktatás minősége és elérhetősége javuljon.
A 2025-ös városi költségvetést a 2024. december 11-én lebonyolított testületi ülés keretében hagyták jóvá, amelyben 120 000 eurót irányoztak elő a Janiga József Művészeti Alapiskola támogatására.
Bár a fejkvóta, amit kapunk, eltér az alapiskolákétól, a szakképzett pedagógusokkal szembeni elvárások szinte azonosak. Csak olyan tanárokat alkalmazhatunk, akik folyamatos szakmai fejlődésen mennek keresztül, és mindannyian ugyanabban a fizetési bértáblázatban helyezkednek el. Ha szeretnénk előrelépni, pályázati lehetőségekhez kell folyamodnunk. Nemrégiben sikerült új színt vinni a koncertterem falába, rendbe hoztuk az udvari kertünket, és egy kültéri színpadot is építettünk. Legfőképpen a Bethlen Gábor Alap, a Rákóczi Alapítvány, a Kultminor és a Kukkonia programjaira pályázunk.
Csicsay Földes Éva osztotta meg a gondolatait.
A bősi Csörgő Zsuzsa Művészeti Alapiskola igazgatója, Vida Gabriella elárulta, hogy a 2023-as évvégi testületi ülésen megszavazott mérsékelt emelés megkönnyítette a szülőknek az alkalmazkodást. Az alapiskolában korábban 6 és 7 euró volt a havi hozzájárulás havonta egy diák után, 6 euró a kollektív foglalkozásoknál, a képzőművészetinél és a táncnál, illetve 7 euró a zenei és az egyéni foglalkozásoknál. Ezt 2023 szeptemberében 9 és 10-re emelték, majd 2023 végén, egészen 2024. júniusáig a csökkentett 13 és 14 eurós havi díjat hagytak jóvá és azt követően lépett csak életbe a magasabb, jelenleg is érvényben lévő havi 17 és 18 euró.
Az iskola vezetősége kezdetben attól félt, hogy hirtelen áremelés esetén sok diák dönthet a távozás mellett, azonban ez a félelem végül nem bizonyult teljesen megalapozottnak.
Ugyan a táncról többen kijelentkeztek, de idén szeptembertől annyival többen jelentkeztek, hogy az összlétszám végül változatlan maradt. 239 diák tanul az intézményben, ebből a zenei tagozaton 109-en, rajz tagozaton 94, míg táncon 36 fő tanul. Az iskolának egy felnőtt tanulója van, mégpedig dob szakon.
Bős város önkormányzatának képviselői az idei év utolsó testületi ülésén hagyták jóvá a település 2025-ös költségvetését. A döntés során támogatásra került az az összeg is, amelyet az intézmény igényelt. A költségvetési tervezet emellett különféle részleteket is tartalmaz, amelyek a jövőbeli fejlesztésekre, karbantartási munkálatokra, valamint segédeszközök beszerzésére és pótlására irányulnak.
Bár tavaly még sok aggodalommal tekintettünk a jövőbeli finanszírozásra, most úgy tűnik, hogy a helyzetünk nem is olyan rossz. Decemberre sikerült minden számlát rendezni, és az iskolának nincsenek tartozásai. A fizetések is stabilan biztosítottak, sőt, még néhány segédeszközt is beszereztünk, amivel tovább tudtuk fejleszteni intézményünket. Ezen kívül pályázunk az Állami Vízgazdálkodási Építővállalatnál is, ahol már kétszer örvendhettünk a győzelemnek.
- osztotta meg lapunkkal a bősi művészeti alapiskola vezetője.