Katasztrófa Parajdon: Pár órán belül elérheti a sóbánya területét a víz, és a helyi lakosok kétségbeesetten várják a segítséget. A helyzet kritikus, mindenki tehetetlen a természeti erőkkel szemben.


Újra ömlik a víz a parajdi sóbányába, miután a heves esőzések miatt megduzzadt Korond-patak medrét védő geofólia megsérült. A Hargita megyei tanácselnök Bíró Barna Botond szerint néhány óra alatt teljesen elöntheti a víz a járatokat.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikusa a Facebook-oldalán megosztott videoüzenetében beszámolt arról, hogy a hétfő éjszakai és keddi esőzések következtében a Korond-patak vízhozama drámai módon, másodpercenként 50 köbméterre emelkedett.

Az árral érkező hordalék felszakította a medret védő geofóliát, így beömlik a víz a sóbányába.

A legszomorúbb az egészben, hogy mindenki tehetetlenül nézi a helyzetet, hiszen ilyen hatalmas mennyiségű vizet a helyiek az elmúlt három évtizedben még sosem tapasztaltak. Ez valószínűleg ahhoz vezet, hogy néhány órán belül a bányát el fogja árasztani a víz.

A tanácselnök legfrissebb tájékoztatása szerint, a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) helyszínen tartózkodó munkatársaitól érkezett információk alapján, a helyzet folyamatosan változik. A közösségi médiában számos felvétel bukkant fel, amelyeken látható, ahogy a bányába özönlik a víz, valamint olyan képek is, amelyek dokumentálják, hogy a munkagépeket éppen eltávolítják a bányából.

Nyágrus László polgármester nyilatkozata alapján...

A berendezések evakuálására tett erőfeszítéseket az üzemeltetők, miközben a külszíni részt is kiürítették, mivel a terep veszélyessé vált. Ezt követően, rövid időn belül, a terület megközelíthetetlenné változott - számol be róla a Maszol.

Bíró Barna Botond arra kérte a parajdi, sóvidéki lakosokat, hogy tartsanak ki a nehéz pillanatokban és ne veszítsék el a reményt. "Bármi történik ma, meg kell várni, hogy a víz lemenjen -, utána nem fogjuk engedni azt, hogy ne nyissák újra a bányavállalatot" - idézi az MTI. Közölte, hogy minden érintett intézményt és Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt is tájékoztatta a rendkívüli helyzetről.

A tanácselnök tájékoztatása szerint zajlott egy megbeszélés az Országos Sóipari Társaság (Salrom) képviselőivel, ahol a bánya helyreállításának szükségességét emelték ki. Ezt követően a turizmus fellendítésére és a kitermelés újbóli beindítására is felhívták a figyelmet. A sóbánya, amely évente számos látogatót vonz, kulcsszerepet játszik a helyi és regionális turizmusban, és bezárása komoly munkahelyi veszélyeket jelent. A Salrom tájékoztatása szerint a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt a parajdi sóbánya külszíni területe jelenleg megközelíthetetlen.

Nyágrus László polgármester a község lakóinak szólva biztosította őket arról, hogy a szakértők folyamatosan nyomon követik a helyzet alakulását. "Kérjük, mindannyian figyeljünk egymásra, különösen az idősebb generációkra és a gyermekekre. Ne feledjük: az összefogásban rejlik az erő, és a nehéz időszakokban fokozottan fontos, hogy támogassuk egymást" - hangsúlyozta a helyi közösség számára.

Hargita megyében árvízkészültséget rendeltek el, miután az elmúlt napok heves esőzései következtében több patak vízszintje jelentősen megemelkedett. A megyei önkormányzat tájékoztatása alapján Nyikómalomfalvánál a 13C számú országutat le kellett zárni, ami jelentős forgalomnövekedést eredményezett Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között. A megyei vezetés felhívást intézett a helyi önkéntes tűzoltó egyesületekhez, kérve őket, hogy segítsenek a helyi hatóságok és a katasztrófavédelmi egységek munkájában.

Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a Korond-patak vize április 18. óta áramlik a sóbányába, de nem sokkal később, május 6-án biztonsági megfontolásokból le kellett zárni a területet. Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek ki, amelyet pénteken újabb 15 nappal, június 6-áig hosszabbítottak meg, mivel a bányába betörő víz folyamatosan aggasztó problémát jelentett. A Hargita megyei önkormányzat május 13-án 400 ezer lejes (körülbelül 32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára, hogy segítsenek a sóbányát fenyegető vízbetörés megfékezésében.

A parajdi sóbánya tavaly májusban is kénytelen volt bezárni kapuit, hasonló indokokra hivatkozva. Pár nappal a csíksomlyói búcsú előtt a gazdasági és turisztikai minisztérium záratta le a létesítményt, miután a Korond-patak vize beszivárgott a bányába, és a sós talaj kimosása miatt veszélyes helyzet alakult ki. A bánya turisztikai szegmensének felfüggesztését biztonsági megfontolások indokolták.

A Hargita megyei bányát 2022-ben ismét bezárásra kényszerült, miután talajvíz kezdett szivárogni a régi tárnákba. Ennek következtében a látogatható csarnokok levegőjének nedvességtartalma jelentősen megnőtt. Az előző év nyári időszakában is hasonló helyzettel kellett szembenézniük, ami végül két hónapnyi kiesést okozott a bányászati tevékenységben.

A parajdi sóbánya Székelyföld egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, amelyet évről évre számos látogató keres fel. A föld alatt, 120 méter mélységben elhelyezkedő csarnokok különleges élményekkel várják a felfedezőket: játszóterek, kreatív foglalkoztató helyiségek, pihentető terek, ökumenikus kápolna és moziterem biztosítják a kikapcsolódást. A hely mikroklímája rendkívül jótékony hatással bír, így nemcsak az egészségesek számára, hanem a betegségben szenvedőknek is ideális pihenési lehetőséget nyújt. A tárnákban eltöltött idő elősegíti a relaxációt, hozzájárul a szervezet regenerálódásához, és számos egészségügyi panasz enyhítésére is kiválóan alkalmas.

A Székelyhon portál május 26-i híradása szerint Parajdon több panzió kénytelen volt bezárni kapuit, mivel a turisták hiánya miatt nem tudják fedezni az alkalmazottak bérét. A sóbánya leállása következtében a település a legnehezebb turisztikai szezonra készülhet. A Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke hangsúlyozta, hogy a nyári foglalások előtt bekövetkezett válság különösen súlyosan érinti a vendéglátás területén dolgozókat, hiszen a korábbi bányabezárásokkal összevetve, most még nehezebb helyzetbe kerültek.

Related posts