Jordan Bardella nem törekszik arra, hogy francia miniszterelnöki posztra pályázzon, ugyanakkor határozottan elutasítja a baloldali jelöltek támogatását is.

A magyar parlamentben tartotta első kihelyezett frakcióülését a Patrióták Európáért EP-frakció. A nyitóülés után sajtótájékoztatót tartott Jordan Bardella, a Patrióták EP-frakcióvezetője, egyben Marine Le Pen francia szélsőjobboldali pártjának elnöke.
Bardellát főként a francia miniszterelnök csütörtöki leváltásáról és az ezt követő belpolitikai válságról faggatták az újságírók.
A politikus azt mondta, nem kéri Emmanuel Macrontól, hogy mondjon le, mivel a mandátuma 2027-ig szól. Pártjával ugyanakkor azt szeretnék, ha az elnök minél hamarabb kinevezné az új miniszterelnököt, hogy gyorsabban elfogadhassák a költségvetést.
Bardella véleménye szerint Franciaországban a bizalmatlansági indítványok nem csupán a parlament működésének megakadályozását szolgálják, hanem éppen ellenkezőleg, a demokratikus folyamatok védelmét és megerősítését célozzák.
Újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy nem kíván miniszterelnök lenni, miután nincs elég képviselőjük a parlamentben. Ugyanakkor azt már most hangsúlyozza, hogy baloldali kormányfőt biztosan nem szavaznak meg.
Bardellától érdeklődtünk, hogy miért támogatta pártja a baloldal által benyújtott bizalmatlansági indítványt, mikor egyértelműen kizárta a baloldali miniszterelnökök megszavazását. Emellett arra is rákérdeztünk, milyen érzéseket váltott ki belőle, hogy pártja a szélsőbaloldallal együtt szavazott.
A baloldal és egy másik csoport is benyújtott egy bizalmatlansági indítványt, ám a helyzet bonyolultabbá vált a baloldal "szektariánus megközelítése" miatt, amely megakadályozta, hogy közös, egységes szöveget támogassanak.
A véleménye szerint az indítvány alapvetően nem hordoz politikai tartalmat, csupán a kormány iránti bizalmatlanságot tükrözi. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a parlamentben kétharmados többséggel bírnak azok az erők, akik kétségekkel viseltetnek Macron politikájával szemben.
Végül kifejtette, hogy a baloldali miniszterelnökök elutasításának hátterében az áll, hogy a szélsőbaloldal nem csupán a francia gazdaság alapjait ingatja meg, hanem a nemzeti összetartozást is veszélyezteti.
A sajtótájékoztató előtti nyitóülésen Gál Kinga, Kövér László, Hidvéghi Balázs és Jordan Bardella foglalták el a szót, mindannyian különböző nézőpontokat és gondolatokat osztva meg a hallgatósággal.
Gál kifejtette, hogy az Európai Parlamentben az ő frakciójuk a legszabadabb és a legkedvezőbb hangulatú. Itt mindenki bátran kifejezheti a véleményét, és szabadon dönthet a nemzeti érdekei alapján.
A Gál által a Fidesz erkölcsi iránytűjeként felkonferált Kövér László kifejezetten harcias beszédet tartott.
Szerinte a nyugati emberek többsége még az abnormalitás helyett a józan ész pártján áll. Közakaratuk viszont csak akkor tud érvényesülni, ha országaik nem válnak a globális magánhatalmak bábjaivá. Ezek a szervezetek szerinte eltörölnék a józan észt, és Európai Egyesült Államok néven egy globális brüsszeli helytartóságot hoznának létre, hogy folytassák Európa eladósítását.
Kövér úgy véli, hogy van ok a bizakodásra. Donald Trump győzelme után lehetősége nyílhat arra, hogy letartóztassa az amerikai mélyállam hatalmát, míg az európai patrióták is sikerre juthatnak, ha képesek összefogni. Ezt a nézetét történelmi példákkal támasztja alá, hiszen a globális magánhatalmak korai ikonja, a Kelet-Indiai Társaság is végül megbukott.
Hidvéghi Balázs, aki korábban fideszes EP-képviselő volt, idén Rogán Antal miniszterhelyettesi és magyar parlamenti képviselői szerepbe lépett. Kifejtette, hogy örömmel tért vissza a magyar parlamentbe, mivel úgy véli, az intézmény nemcsak esztétikailag vonzóbb a brüsszelihez képest, hanem a politikai többség is kedvezőbb. Balázs hangsúlyozta, hogy a Fidesz sikerének titka a közönség igényeinek folyamatos figyelembevétele. Ezt szemléltetve említette a jelenleg zajló 14. nemzeti konzultációt is, amely a kormány és az emberek közötti párbeszéd fontosságát hangsúlyozza.