Jelenleg intenzív munkálatok folynak a konklávé keretein belül, ahol a bíborosok Ferenc pápa utódját választják ki.


A bíborosok szerdán, romániai idő szerint 17.30-kor gyűlnek össze a vatikánvárosi Sixtus-kápolnában, hogy megválasszák Ferenc pápa utódját. Ez a konklávé a történelem egyik legnagyobb eseménye, hiszen 133 bíboros érkezik a világ minden tájáról, hogy részt vegyen ezen a sorsdöntő alkalmon. A szertartás különleges misével veszi kezdetét, majd a bíborosok bezárkóznak a kápolnába, és csak akkor lépnek ki, amikor a megválasztott egyházfőt jelző fehér füst megjelenik. Az új pápa bejelentésére a Szent Péter téren várakozó több százezres tömeg előtt kerül sor a következő napokban - olvasható a digi24.ro híreiben.

A pápaválasztás menetrendje a következőképpen alakul: a bíborosok 11:00 órakor a Szent Péter-bazilikában részt vettek a Pro Eligendo Pontifice szentmisén, amelyet Giovanni Battista Re, a Bíborosi Kollégium dékánja vezetett. Ezt követően 17:30-kor bevonulnak a Sixtus-kápolnába, ahol leteszik esküjüket, majd elhangzik az Extra Omnes, a kápolna kulcsra zárásakor elmondott latin formula, amely azt jelenti, hogy "mindenki kívül" vagy "mindenki távozzon". Ezt követően megkezdődik a szavazás, és az első füstjelet várhatóan 20:00 órakor látjuk. A 267. pápa megválasztásához legalább 89 szavazatra van szükség ahhoz, hogy a választás határozatképes legyen.

A bíborosok csütörtökön kezdődően naponta két szavazást tartanak: egyet reggel, egyet pedig délután. Minden szavazás végén füst emelkedik a Sixtus-kápolna kéményéből. Ha a füst fekete, az azt jelenti, hogy a szavazás nem hozott döntést, viszont ha fehér, akkor ez a jelzés arra utal, hogy új pápát választottak. Ha három egymást követő napon sem születik eredmény, a bíborosok egy nap szünetet tartanak a további gondolkodás érdekében – ahogy azt a digi24.ro portál is megosztotta.

A portfolio.hu beszámolója szerint a Vatikán területén a konklávé ideje alatt rendkívüli intézkedések lépnek életbe. Szerda délután, másfél órával a bíborosok Sixtus-kápolnába történő bevonulása előtt, lekapcsolták az elektronikus eszközök használatához szükséges távközlési jelet. Ennek következtében sem telefonvonal, sem internet-hozzáférés nem áll rendelkezésre, így a táblagépek, mobiltelefonok és számítógépek használata is lehetetlenné vált. Az intézkedés a Szent Péter tér kivételével a pápai állam teljes területére vonatkozik és az új pápa bejelentéséig marad érvényben. Ennek célja, hogy a pápaválasztás idején megakadályozzák bármilyen információ kiszivárgását, valamint hogy elkerüljék a külső hatások befolyását a választási folyamatra.

A katolikus egyház történetében a leghosszabb konklávé IV. Kelemen pápa utódjának, X. Gergelynek a megválasztásához kapcsolódik. Ez a rendkívüli esemény közel három éven át, 1268 novemberétől 1271 szeptemberéig tartott. A „konklávé” kifejezés is ebből az időszakból ered, mivel a hosszúra nyúló szavazás következtében a helyi hatóságok bezárták a Viterbóban összegyűlt bíborosokat, és fokozatosan megkezdték az ellátmányuk megvonását – végül csak kenyeret és vizet kaptak, hogy mielőbb döntésre jussanak. A város vezetése annyira eltökéltté vált, hogy az épület tetejét is lebontotta, ezzel expose-álva a bíborosokat az időjárás viszontagságainak. Ennek hatására mindössze három napon belül sikerült végül kiválasztani az új egyházfőt – olvashatjuk a portfolio.hu beszámolójában.

A Sixtus-kápolna már 1492 óta színhelyéül szolgál a konklávéknak, de csupán 1878-tól vált hivatalos pápaválasztási helyszínné. II. János Pál pápa 1996-ban kiadott konklávérendelete, az Universi Dominici Gregis, így fogalmazott: "ez a tér arra hív mindenkit, hogy tapasztalja meg Isten jelenlétét, akinek színe előtt minden ember egyszer megítéltetik." A konklávé alatt a bíborosok a közeli Szent Márta-házban, vagy más pápai vendégházban töltik az éjszakát.

A konklávét megelőző hetekben zajló kongregációs ülések során a bíborosok alaposan megvitatták, hogy milyen személyiségjegyekkel kellene rendelkeznie az új pápának – értesít a Vatican News hírportál. Az egyházi vezetők hangsúlyozták, hogy elengedhetetlen a közelség és a jelenlét, valamint az, hogy az új pápa képes legyen hidakat építeni és irányt mutatni. Fontos, hogy támogassa az emberek hozzáférését a közösséghez, különösen a válságokkal terhelt világunkban. Olyan pásztorra van szükség, aki valóban érzékeli az emberek mindennapi életét és kihívásait.

Related posts