Újabb lenyűgöző ZK-eredmények a rangos kamarazenei versenyen!


Négy felsőoktatási intézmény diákjai álltak ki egymással szemben a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar és a Conservatory Alapítvány által szervezett XXI. Országos Dohnányi Ernő Kamarazene Találkozón és Versenyen. A fúvósok, vonósok és zongoristák alkotta kamarazenekari formációkban közel ötven ígéretes fiatal muzsikus mérte össze tudását. A Zeneművészeti Kar hallgatói ezúttal is kiemelkedően teljesítettek a megmérettetésen.

A nappali tagozatos, felsőfokú zeneművészeti képzés hallgatói március 7-én és 8-án egy izgalmas zenei esemény keretein belül mutathatták meg tehetségüket a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának Liszt termében. A versenyre különböző kamarazenei formációk nevezhettek, beleértve a vonós hangszeresekből álló duókat, triókat, kvartetteket és kvintetteket, valamint a fafúvósokból alakított triókat és kvartetteket is. Emellett lehetőség nyílt tetszőleges vonós és fafúvós hangszeresekből álló csoportok, valamint zongorás kamarazenekarok (mint például vonós-zongora, fafúvós-zongora és vonós-fafúvós-zongora összeállítások) részvételére is. A rendezvény célja, hogy a fiatal művészek bemutathassák zenei tudásukat és kreativitásukat egy barátságos, mégis versenyképes környezetben.

Az idei versenyen a debreceni Zeneművészeti Kar hallgatói ismételten lenyűgöző teljesítményt nyújtottak. A ZK képviseletében a Liszt teremben négy különböző kamaracsoportban összesen 18 tehetséges fiatal lépett színpadra. A verseny során kiemelt nívódíjat kapott Bíró Karina és Kovács Márk hegedűművészek, valamint Fóris Janka zongorista. Emellett a rektori különdíjat is elnyerték Marusák Anna Sára (hegedű) és Catona Ábel Emanuel (zongora), akik Dohnányi Ernő cisz-moll hegedű-zongora szonáta 1. tételét mutatták be.

A verseny célja, hogy mindig a tapasztalatszerzés jelentőségére hívja fel a figyelmet, hiszen a fiatal résztvevők lehetőséget kapnak arra, hogy alaposan megismerkedjenek a kamarazene gazdag repertoárjával, amely később akár pályájuk során is hasznosítható lesz. Törekszünk arra, hogy a két nap alatt izgalmas, változatos hangszerelésű műveket mutassunk be. A félévi vizsgák teljesítménye alapján dől el, kik képviselhetik a karunkat a versenyen, és örömmel mondhatjuk, hogy idén is szép eredményeket értek el a versenyzőink. Mivel az országban egyedülálló ez a megmérettetés az egyetemisták számára, az esemény jelentős szakmai presztízzsel bír. Ebben az évben a zsűri és a közönség is különösen magas színvonalú előadásokat élvezhetett. Nem csupán a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának együttese kapta meg az elismerés csúcsát, a kiemelt nívódíjat, mint tavaly, hanem a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának és a Széchenyi István Egyetem Művészeti Karának produkciói is kiemelt nívódíjat nyertek el – mondta Ifjabb Duffek Mihály egyetemi docens.

Hozzátette, hogy a Kiss Gy. László Liszt-díjas klarinétművészből, Bolyky Zoltán karmesterből, valamint Molnár Zsolt gordonkaművészből álló szakmai zsűri a zenei teljesítmény mellett a játék közbeni együttműködést is értékelte, ami a szakmai fejlődés szempontjából nagy jelentőséggel bír.

A XXI. Országos Dohnányi Ernő Kamarazene Találkozón és Versenyen négy felsőoktatási intézményből, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara mellett a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karáról, a Széchenyi István Egyetem Művészeti Karáról, valamint a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Zeneművészeti Intézetéből összesen csaknem ötven tehetséges hallgató vett részt. Minden egyetem képviselői hetven perces időkeretben játszották el a választott darabokat.

A hallgatók különféle zeneszerzők, mint például Schubert, Brahms, Mozart, Gounod, Sosztakovics, Martinu, Mellits, Csajkovszkij, Kókai Rezső és természetesen Dohnányi Ernő műveiből mutattak be részleteket.

Related posts