Új Duna-hidak, friss határátkelők és korszerű utak fognak megjelenni a szlovák-magyar határon.

Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, Pozsonyban tette közzé a Szlovákia és Magyarország közötti megállapodás második fejezetének részleteit. A megállapodásban jelentős projekteket emeltek ki, többek között egy új Duna-híd építését és új határátkelők létesítését.
A tárca tájékoztatása alapján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Pozsonyban bejelentette, hogy Magyarország és Szlovákia új szakaszba lép a határátkelőhelyek számának növelésére vonatkozó megállapodás keretében. Ennek részeként a felek elindítják két új Duna-híd és négy új közúti kapcsolat tervezését.
Új utak, új Duna-híd három helyen, több vonat
A tárcavezető először is leszögezte, hogy Magyarországnak és Szlovákiának is az az érdeke, hogy Európa egyik leghosszabb határa ne szétválassza, hanem összekösse a két országot, írta az MTI. Ennek kapcsán pedig kiemelte, hogy ezen a 654 kilométeres határon korábban mindössze 22 átkelési pont volt, Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök megállapodása nyomán azonban ezek számát mára 40-re sikerült emelni.
- Ez mindenkinek kedvező, a magyar közösségnek, a szlovákoknak, valamint a Felvidéken élőknek egyaránt. Két gazdaság számára is előnyös lehet, ezért úgy döntöttünk, hogy elindítjuk ennek az átfogó megállapodásnak a második szakaszát, amely a határátkelőhelyek számának növelésére összpontosít - jelentette be.
Ennek céljából elindul a három új híd megtervezésének folyamata:
Szijjártó Péter ezután arra is kitért, hogy négy új út építésének a tervezését is megkezdik.
- Először is, az M2-es autópálya észak felé történő kiterjesztésének tervezését sürgősen elindítjuk. Továbbá, három kisebb útszakasz megépítését is tervezzük Ipolyvecénél, Zabarnál és Vámosmikolánál. Ezen kívül több régi átkelőhely korszerűsítésére is szükség lesz, például a Győr környékén található Vámosszabadi híd felújítására is figyelmet kell fordítanunk - tájékoztatott a hatóság.
A vasútvonalak fejlesztése a két ország közötti infrastruktúrafejlesztés harmadik kulcsfontosságú eleme. A megállapodás értelmében számos vasútvonalon új járatok bevezetésére kerül sor, hogy megkönnyítsék a határátlépést. Ennek részeként Győr és Pozsony, valamint Párkány és Szob, továbbá Balassagyarmat és Salgótarján térségében is sűrűbben, kényelmesebben utazhatnak majd az utasok. Az új járatok bevezetése lehetőséget teremt a határon átnyúló kapcsolataink erősítésére és a régiók közötti mobilitás növelésére.