Itt van a tavalyi év kisbabák születésének robbanása: a kerecsensólymok nem pihentek, akár extra CSOK-ot is kaphatnának - Pénzcentrum.

Kerecsensólymok népszámlálása zajlott, és az eredmények lenyűgözőek: 2024-ben rekordszámú fióka kelt életre az év madarának választott ragadozók között Magyarország határain belül. Ezt a figyelemre méltó hírt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tette közzé.
A fajmegőrzési program keretein belül dolgozó szakértők 2024 februárjának elejétől kezdődően figyelemmel kísérték a kerecsensólymok fészekfoglalását, és később a fiókák számát is nyomon követték. Az országos felmérés során összesen kétszáz fészket elfoglaló párt sikerült azonosítaniuk, ezek közül 177 pár pedig sikeresen nevelt fiókákat.
Az előző évben kiemelkedő eredményeket könyvelhetett el Magyarország: 530 fióka és fészekhagyó fiatal kerecsensólyom került nyilvántartásba, ami minden eddigi évnél magasabb számot jelent. Ez a szám kereken száz madárral haladja meg a 2023-as évet – olvasható Bagyura János, az MME országos kerecsensólyom fajmegőrzési program koordinátorának közleményében.
A közleményben emlékeztettek, hogy a kerecsensólyom a magyar természetvédelem egyik ikonikus faja, amelynek teljes európai állományát 450 párra becsülik, ennek csaknem fele Magyarországon költ. A tájékoztatásban arra is kitértek, hogy a fiatal madarak kóborlásának és gyakori természetes elhullásának vizsgálata különösen fontos a kerecsensólymok védelmének érdekében.
Ebből a célból a Jászságban és a Hevesi-síkon hét fészekaljban 22 fiókára szereltek műholdas nyomkövetőt 2024 májusában.
A jeladók által szolgáltatott információk alapján az év végére 11 példány eltűnt, míg egy madarat illegálisan befogtak Líbiában. Két madár pedig Kelet-Ukrajna harci zónájában tűnt el nyomtalanul. A jeladós madarak nyomkövetésének eredményeként minden biztosan elpusztult egyed teteme előkerült, ami figyelemre méltó teljesítménynek számít - olvasható a közleményben. A szakemberek alaposan megvizsgálták a maradványokat, lehetővé téve ezzel, hogy sokkal részletesebb információt nyerjenek a pusztulás körülményeiről.
A tizenöt egyed közül öt esetben áramütés, négy alkalommal a kirepülés során bekövetkezett sérülés, illetve a földön való zsákmányolás (mint például rókák és menyétek) okozta a halált. Két állat a betegség következtében hunyt el. Három elhullás okát nem sikerült megállapítani, míg egy sólyom esetében még folyamatban van a kivizsgálás.
A közösségi média révén érkezett hír szerint két hazai gyűrűs kerecsensólyom illegálisan került solymászati célokra befogásra Líbiában, miközben biztosan elpusztult madarakról is beszámoltak. Az egyik példány jeladóját azonnal megsemmisítették, majd a madarat körülbelül 4300 euróért értékesítették a polgárháborúval terhelt országban – áll a közleményben.