Az atomenergia-ügynökség vezetője szerint Irán "teljes sebességgel" halad előre az urándúsítás terén.

"Irán korábban havonta 7 kilogramm 60%-os dúsított uránt állított elő, most viszont a termelését havi 30 kilogrammra, vagy akár még ennél is magasabbra emelte. Ez egyértelműen a tevékenység felgyorsulását jelzi. Úgy tűnik, hogy egyre intenzívebben hajtják a folyamatokat" - nyilatkozta Grossi a Világgazdasági Fórum keretein belül, újságírók előtt.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint elvileg 42 kilogramm hatvanszázalékosra dúsított urán kell egy atombomba elkészítéséhez, amelyhez további dúsítás szükséges.
és ugyan időbe telik, míg az urándúsító centrifugákat üzembe helyezik és működésbe hozzák, de elmondása szerint a gyorsulás megkezdődött. "Mostantól kezdve folyamatos növekedést fogunk látni" - emelte ki.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója arra ösztönözte Iránt és Donald Trump amerikai elnök kormányát, hogy folytassák a diplomáciai párbeszédet. Trump első ciklusának során az Egyesült Államok kilépett a nemzetközi nukleáris egyezményből, amely azóta már megszűnt.
"Trump elnök és az új kormányzat néhány tagjának első nyilatkozataiból arra lehet következtetni, hogy hajlandóságot mutattak a párbeszédre és valamiféle megállapodás elérésére" - mondta Grossi.
Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára Davosban hangsúlyozta, hogy Iránnak kell kezdeményeznie a párbeszédet a térség országai és az Egyesült Államok felé. Kiemelte, hogy fontos, hogy Teherán egyértelművé tegye, nem tervez atomfegyverek fejlesztését, ezzel erősítve a regionális stabilitást és a nemzetközi bizalmat.
Grossi a múlt hónapban jelentette be, hogy Irán képesnek mutatkozik "meglehetősen drámai mértékben" növelni a közel fegyverminőségű uránkészletét, mivel fejlett centrifugakaszkádokat - az urángázt gyors pörgetéssel dúsító, egymáshoz kapcsolt centrifugák rendszereit - helyezhet üzembe.
A nyugati hatalmak súlyos eszkalációnak nevezték az uránkészlet növelését, kiemelve, hogy semmilyen polgári indok nem állhat a dúsítás növelésének a hátterében. Rámutattak továbbá, hogy más országok példájából kiindulva ez a lépés eddig minden esetben nukleáris fegyverek gyártásával végződött. Irán állítása szerint atomprogramja békés célú, és jogában áll van bármilyen minőségű dúsított uránt előállítani.