Húsz évvel ezelőtt, karácsony szent estéjén, a világ egy tragikus esemény szemtanúja lett, amely a történelem legpusztítóbb cunamijaként vonult be a köztudatba.
Gyászoló, könnyes szemű emberek gyűltek össze csütörtökön számos ázsiai országban, hogy megemlékezzenek a két évtizeddel ezelőtti szökőár tragédiájáról. A történelem egyik legpusztítóbb cunamija 2004 karácsonyának másnapján sújtotta a térséget, és több mint 220 ezer életet oltott ki. Ez a fájdalmas esemény mély nyomot hagyott a túlélőkben és az emlékekben, amelyek azóta is élnek.
2004. december 26-án egy hatalmas, 9,1-es erősségű földrengés rázta meg Szumátra nyugati partjait Indonéziában. Ennek következményeként hatalmas tsunami hullámok csaptak le Indonézia, Srí Lanka, India, Thaiföld, valamint az Indiai-óceán kilenc másik országának partjaira. A tragikus esemény áldozatai között Szomáliában is találhatóak, amely a földrengés következményeit érezte.
Az árhullám legnagyobb sebessége közel 800 km/óra volt és a magassága elérte a 30 métert is.
Banda Acehben, Aceh tartomány fővárosában az indonéz látogatók egy jelentős tömegsírhoz tehetnek látogatást, ahol a nagymecsetben éjszakai imát tartanak. Ezen kívül Srí Lankán, Indiában és Thaiföldön is különböző vallási szertartások és virrasztások várják az érdeklődőket.
Thaiföldön, ahol az ötezer áldozat fele külföldi volt, a megemlékezések Ban Nam Khem faluban kezdődtek, ahol a legtöbb áldozat volt az országban. Az áldozatok hozzátartozói virágokat és koszorúkat helyzetek el egy cunamihullámot formázó kőfalnál, amelyen táblákat helyeztek el az áldozatok neveivel.
Az ET-DAT, amely a katasztrófákra vonatkozó adatokat gyűjti és elemzi, riasztó statisztikákat közöl: a szökőár következtében 226 408 ember vesztette életét.
Szakértők véleménye szerint a megfelelően integrált figyelmeztető rendszer hiánya jelentősen hozzájárult a katasztrófa súlyosságához. A földrengés energiája olyan hatalmas volt, hogy az a hirosimai atombomba erejének 23 ezerszeresét képviselte.
A szigeten buddhista, hindu, keresztény és muzulmán vallási szertartásokat tartanak a katasztrófa emlékére.
A hullámok Afrikát is megcsapolták, Szomáliában 300 ember életét követelve, míg a Maldív-szigeteken körülbelül százan vesztek oda.