Székesfehérvár területén bukkantak rá Hunyadi Mátyás híres koponyájára, amely régóta elveszettnek hitt relikviaként szerepelt a történelem lapjain.


A grafikus arcrekonstrukció eredményeként a koponya akár Mátyás királyé is bizonyulhat.

Az egykori Szűz Mária Bazilika, amely Székesfehérvár impozáns temploma volt, 15 magyar uralkodó és számos előkelő személy temetkezési helyéül szolgált. Az évek során már több király maradványait sikerült azonosítani, most pedig egy különleges felfedezés történt: a bazilika romjai között egy koponya került elő, amely feltételezések szerint Hunyadi Mátyás királyé lehet. A koponya körüli izgalmakat növeli, hogy a grafikus arcrekonstrukció már elkészült, és ezen alapulva a koponya valóban Mátyás királyhoz köthető, ám a 100%-os bizonyosság eléréséhez még alapos kutatásokra van szükség. A Hunyadi család DNS-örökségének összevetése mellett antropológiai vizsgálatok is szükségesek, mielőtt a koponya lágy szöveteit és arcvonásait rekonstrukálni lehetne. E folyamat során a haj, arcszőrzet és egyéb külső jellemzők meghatározására is sor kerül, ami izgalmas lépés a magyar történelem e jelentős alakjának megismerésében.

I. Mátyás, születési nevén Hunyadi Mátyás, akit közismertebb nevén Mátyás királyként emlegetünk, a híres törökverő Hunyadi János legkisebb fiaként látta meg a napvilágot 1443. február 23-án Kolozsváron. Élete 1490. április 6-án, Bécsben ért véget. 1458-tól kezdve ő volt Magyarország uralkodója, amikor is a Duna jegén, a vár alatt összegyűlt katonák és a magyar köznemesség képviselői ünnepélyesen kiáltották ki királlyá Hunyadi János fiát.

Nem csupán uralkodóként, hanem hadvezérként is jelentős nyomot hagyott a történelemben; Fekete Serege élén a legkiválóbb stratégiák kidolgozójaként ismerték. Kivételesen jól tájékozódott a külpolitikában, ismeretei kiterjedtek az antik és a korabeli katonai irodalomra. Diplomáciai és hírszerző hálózatának köszönhetően alaposan megismerte ellenfelei szándékait. A magyar néphagyományban Mátyás, az igazságos király alakja él tovább; számos monda és mese kapcsolódik nevéhez, amelyeket sokan Helyey László színművész karakterével azonosítanak.

A Szent István Király Múzeum legfrissebb közleménye szerint a Magyarságkutató Intézet kutatói figyelmesek lettek egy különleges koponyára, amely sok hasonlóságot mutat Corvin János, Hunyadi Mátyás fiának maradványaival. Az elemzések alapján felmerült a gyanú, hogy ez a koponya talán Mátyás királyé lehet, de a végső megállapításhoz további tudományos vizsgálatok szükségesek. Jelenleg is zajlik a DNS-vizsgálat, amely során 2021-ben sikerült azonosítani Corvin János és Corvin Kristóf – a Hunyadi-ház férfi vonala – DNS-profilját, és ezekkel a mintákkal vetik össze a leletet. A korabeli krónikák alapján Mátyás külsejéről is tudunk: haja szőke volt, ívelt szemöldöke és sötét szemei figyelemfelkeltőek, nyaka előrehajló, álla kiugró, míg szája viszonylag széles.

- Tűkön ülve várom az eredményhirdetést, hiszen csak akkor kezdhetem el a szoborkészítést - osztotta meg a Blikknek Gábor Emese, a portrészobrászat mestere. - Számos köztéri szobrom ékesíti Magyarország tereit, de a portrészobrászat csúcsa számomra az arcrekonstrukció: ez az a pillanat, amikor történelmünk kiemelkedő alakjainak, vagy akár a hétköznapi embereknek az arcát tudom életre kelteni. Jelenleg Mátyás király szobrának megalkotására készülök, és tudatosan elkerülöm, hogy történelemkönyveket vagy krónikákat böngésszek. Csak a koponyára, az érzéseimre és a lélek mélységeire támaszkodom. A lélekszobrászat nem egy gyors folyamat; a valódi alkotásra való felkészülés hosszú időt igényel. Amikor elérkezik az a pillanat, hogy a lélek szoborba formálódik, és ismét testet ölt, akkor igyekszem hűen visszaadni Hunyadi Mátyás lényegét.

A hazai gyártású történelmi filmsorozat, a Hunyadi, sokak számára ismerős, de kevesen tudják, hogy a sorozat korhű zászlóit egyedülálló precizitással készítette el Koszó András, a világ egyik legismertebb zászlókészítő mestere. Munkáit nemcsak a hazai közönség ismeri, hiszen lobogói számos amerikai filmben is feltűntek már, bizonyítva, hogy tehetsége nem ismer határokat. A sorozat csatajeleneteiben gyakran látható több tucatnyi zászló, melyek megalkotásához Koszó András korabeli krónikák illusztrációit használta inspirációként. Ezeken a zászlókon a Hunyadiak címere díszeleg, a legendás hollóval a csőrében, amely Szilágyi Erzsébet aranygyűrűjét tartja, így minden egyes darab nem csupán művészi, hanem történelmi értékkel is bír.

Related posts