Karácsonyi halvásárlás előtt állsz? Íme néhány fontos tudnivaló, amit érdemes szem előtt tartanod! - Agrárszektor
Örömmel értesítünk, hogy megnyíltak a jelentkezés kapui az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciákra! Ne hagyd ki ezt a kivételes lehetőséget, hiszen december végéig 25% kedvezménnyel regisztrálhatsz! Csatlakozz hozzánk, és légy részese ennek az izgalmas eseménynek!
Az év elején kedvező jelek mutatkoztak a halászat területén, hiszen a csapadék mennyisége bőséges volt, és a szektor képviselői a krízistámogatás révén némi extra bevételhez is hozzájuthattak. Az optimista kezdés azonban a nyárra árnyékot vetett: tartós aszály, rendkívül magas vízhőmérséklet és sok víztestben alacsony vízszint jelentett komoly kihívásokat – nyilatkozta az InfoRádióban Németh István, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet elnöke. Az oxigénhiány következtében számos helyszínről ki kellett menteni a halakat, ami az állomány csökkenéséhez vezetett, így a termelők idén csupán közepes, vagy gyengébb eredményekkel zártak. Németh István kiemelte, hogy a takarmányárak viszont kedvezően alakultak a halászok számára, ugyanakkor a kormoránok megjelenése tovább nehezítette a helyzetet, mivel ezek a védett madarak részben elkerülhetetlenek az ágazat számára.
A hazai szükségleteket bőven fedezi a mintegy 16 ezer tonna élőhal, de az exportpiacokra kevesebb jut
- emelte ki az elnök.
A szakértő megemlítette, hogy karácsonykor gazdag választék vár ránk pontyból, busából, szürke harcsából és afrikai harcsából egyaránt. Az idei év termelői teljesítménye azonban a közepes szintet hozta, ami az export mennyiségében kis mértékű csökkenést eredményezett.
A termelők a tavalyi árakon értékesítik a halakat, és ha a kereskedelmi láncok az előző évben alkalmazott haszonkulcsot tartják, akkor a vásárlók a tavalyihoz hasonló áron juthatnak hozzá a magyar halhoz.