Meglepetésként érkezett a posta, egy elképesztően magas, milliós vízszámlával, miután az ügyfélnél csőtörés történt.

A vízművek a reklamációt követően elismerte, hogy a csőtörés az ő karbantartási területén történt, és ígéretet tettek a számlázás felülvizsgálatára. Ennek ellenére a több mint 2,2 millió forintos számlát azóta sem törölték.
Tavaly júliusban egy véletlen felfedezés során a kertben dolgozó munkások észrevették, hogy a vízóraaknában folyamatosan ömlik a víz. A cső annyira korrodált volt, hogy alig tudták elzárni a csapot. Senki sem tudta, mennyi ideje tartott ez a szivárgás, hiszen az ügyfél még azon a napon sem tapasztalta, hogy a talaj átnedvesedett volna az akna környékén. Ez a helyzet vezetett ahhoz a 2,2 milliós vízdíjszámlához, amelyről a 24.hu írt.
A Fővárosi Vízművek szerelői még aznap este kimentek, és kijavították a hibát, amire csak azért kerülhetett sor, mert az ingatlan a szolgáltató karbantartási területén van. Utóbbi körülménynek abból a szempontból is nagy jelentősége van, hogy kit terhel a csőtörés költsége. (Mellékszál, de a vízművektől küldött szerelők azt mondták az ügyfélnek, hogy a kánikula idején annyira megnőtt a vízhasználat, hogy tömegesen fordultak elő csőtörések, alig bírják a munkát - ez mindenesetre ráerősít a vízhálózat katasztrofális állapotáról szóló adatokra és figyelmeztetésekre.)
Az ügyfél, mint sokan mások, átalánydíjat fizet a vízfogyasztás után, a vízmérőt évente olvassa le a szolgáltató. Az éves leolvasásra októberben került sor, akkor már érezhető volt, hogy baj lesz.
Azt állítja, hogy nem kapott semmilyen munkalapot vagy egyéb iratot a csőtörés javításáról, és később is hiába próbálkozott papírok beszerzésével a vízművektől. Ráadásul fogalma sincs arról, hogy a munkások rögzítették-e a vízóra állását, és úgy emlékszik, a szolgáltató ezt tőle sem kérte el.
A jogszabályok értelmében hasonló helyzetekben a fogyasztónak 15 napon belül kell kapnia az elszámolást.
Az októberi éves leolvasás során megdöbbentő adatokat tártunk fel: a föld hatalmas mennyiségű, összesen 3800 köbméter vizet szívott el, ami egy átlagos magyar háztartás 100 éves vízfogyasztásának felel meg. Ennek következtében a kiállított számla 1,4 millió forint vízdíjat és 840 ezer forint csatornadíjat rótt ki az ügyfélre, ami komoly terhet jelentett.
A vízművek ellenőre a fogyasztó kérésére a helyszínre érkezett, és megnyugtatta az ügyfelet, hogy nincs oka aggodalomra, hiszen a több mint 2 milliós számla kifizetése nem kötelező. A cég online és levélben is megerősítette, hogy áttekintette a számlázást, és kamatzárat kért az összegre a Díjbeszedőtől, mivel a csőtörés a vízművek karbantartási felelősségi körébe tartozó területen történt. Azonban...
A fogyasztónak eddig nem sikerült elérnie, hogy a szolgáltató törölje a számlát, és a Díjbeszedő azóta is folyamatosan küldi a fizetési emlékeztetőket.
A Fővárosi Vízművek válaszában kiemelte, hogy a társaság kizárólag a felelősségi körébe tartozó vezetékszakaszokon fellépő műszaki hibák esetén köteles a vízóra által regisztrált többlet-vízfogyasztás jóváírására.
A 24.hu információi szerint a vonatkozó jogszabály és a szolgáltató üzletszabályzata csupán azt rögzíti, hogy amennyiben a vízelfolyás a fogyasztó karbantartási zónájában történik, akkor a többlet költség kifizetése az ő felelőssége. Azonban nem rendelkezik arról, hogy ha a szolgáltató területén következik be csőtörés, akkor azt a felhasználónak nem kell állnia. A szabályok világosan megfogalmazzák, hogy ha a csatornarendszert a csőtörés nem érinti, akkor kizárólag a normál fogyasztás után esedékes csatornadíjat kell megfizetni. A 840 ezer forintos csatornaszámla törlése viszont még mindig várat magára.