Ha esetleg nem szimpatikus számodra a karakter, akkor is érdemes tisztelettel adózni a színésznőnek! Kaitlyn Dever, aki a The Last of Us antagonista szerepét játsza, rendkívüli tehetséggel és elkötelezettséggel formálja meg a figura mélységeit.


"Köszönöm, jelenettárs. Te kis csoda" - írta ki Pedro Pascal ahhoz a szelfihez, amelyen Kaitlyn Deverrel mosolyognak a hóesésben, és amely fotó keresztül-kasul bejárta az internetet a múlt héten, hasonlóan a két színész baráti kapcsolatát ábrázoló más képekhez, rövid werkvideókhoz, interjúkhoz. A szereplők és az alkotók így igyekeztek emlékeztetni az embereket arra, hogy hiába rajonganak Pascal karakteréért, Joelért, és érzik magukhoz közel, a The Last of Us ettől még fikció. A sorozat stábja pedig okkal volt óvatos. Milanovich Domi írása.

Ez a cikk hamarosan felfedi azt a bizonyos spoilert, amelyet valószínűleg már hallottál. Ha mégsem ismerős számodra, akkor érdemes kihagynod az első és az utolsó bekezdést a szövegből.

A The Last of Us (a továbbiakban TLOU) II. évada ígéretesen, de komótosan indult, ahogy azt Dián Dóri kollégám is megjegyezte korábban. Aztán a Through the Valley (A völgyön át) című 2. epizód egy hirtelen tempóváltással, a Trónok harcát idéző csatajelenetekkel és egy kegyetlen bosszú megjelenítésével sokkolja a nézőket. Miközben Tommy és társai igyekeznek megvédeni Jackson városát a fertőzöttek hordáitól, egy elhagyatott hegyi házban talán még ennél is nagyobb dráma bontakozik ki. A gyásztól eszét vesztett Abby (Kaitlyn Dever) megkínozza, majd megöli apja gyilkosát, Joelt (Pedro Pascal), és mivel Ellie (Bella Ramsey) későn és egyedül érkezik a helyszínre, megmentővé nem válik, tehetetlen szemtanúvá viszont igen.

Kaitlyn Dever 1996. december 21-én született Phoenixben, Arizonában, három lánytestvér közül ő a legidősebb. Szülei mindketten műkorcsolyaedzők voltak, és mivel az apja szinkronszínészettel is foglalkozott, a család Texasba költözött, hogy a férfi Barney, a lila dinoszaurusz hangja lehessen. Kaitlyn itt, Dallasban kezdett el meglehetősen korán, ötévesen előadóművészetet tanulni, aztán, hogy tehetségét kibontakoztathassa, szüleivel és testvéreivel Los Angelesben telepedtek le.

Dever gyermek- és kamaszkorát szinte végig forgatásokkal töltötte, így nem meglepő, hogy már fiatalon számos reklámban, sorozatban és filmben tűnt fel. Bár még nem érte el a harmincat, a magyar közönség jól ismerheti őt például a 2011-es Rossz tanár című Cameron Diaz-filmben, ahol egy diák bőrébe bújt; vagy az Olivia Wilde rendezésében készült Éretlenségi (Booksmart) című vígjátékból. Emellett szerepelt a méltatlanul alulértékelt, de a szakma által elismert A törvény embere című western sorozatban is. Dever alakította Julia Roberts és George Clooney lányát a Beugró a Paradicsomba című filmben, és legutóbb az Almaecet (Apple Cider Vinegar) főszereplőjeként láthattuk, amelyről Széles-Horváth Anna kritikája is érdemes figyelmet érdemel.

Kaitlyn Dever, aki gyermekkorában a balett és a korcsolyázás világában is jeleskedett, később így nyilatkozott:

A színészet mellett való döntése mögött Toni Collette lenyűgöző alakítása állt, amelyet A hatodik érzékben láthatott. Érdekes, hogy két évtizeddel később mindketten egy valós eseményeken alapuló, súlyos rendszerhibákra rávilágító krimisorozatban kaptak szerepet.

A Hihetetlen (Unbelievable) vázát egy Pulitzer-díjas longread adja, amelynek már a címe is erős: Egy 18 éves lány azt mondta, késsel támadtak rá. Aztán azt mondta, csak kitalálta. Itt kezdődik a történetünk. A 2015-ös cikk szerzői, T. Christian Miller (ProPublica) és Ken Armstrong (The Marshall Project) egy 2008-as esetet elevenítenek fel, amelyben egy 18 éves, nehéz sorsú lány, Marie, a rendőrség nyomására visszavonja a nemi erőszakról szóló feljelentését, tetejében a bíróság még őt bünteti meg rágalmazásért - holott gyanúsítottja sincs az ügynek, mert az elkövető Marie apartmanjába betörve fekete maszkban követi el tettét. Ennek a történetnek az elbeszélését váltogatják a 2011-es coloradói nemierőszak-sorozat lüktető beszámolójával, amelyben két erőteljes rendőrnő végre a megfelelő érzékenységgel és hozzáértéssel nyomoz. A szövegből elénk tárul, milyen súlyos következményekkel jár a rendőrségben és az igazságszolgáltatásban is jelen lévő szexizmus.

Marie, akit a környezete vádaskodásra hajlamosnak tart, még inkább a kitaszítottság szélére sodródik, ami végleg elmélyíti a több rétegű traumák által sújtott fiatal lány szenvedését. Kaitlyn Dever megformálása egyszerre tükrözi a dühöt, a vad erőt és a mély sebezhetőséget, miközben megrázóan közvetíti a karakterének látszólag reménytelen harcát. Játékát a szakma méltányolta, hiszen Golden Globe-díjra is jelölték, ami csak megerősíti tehetségét és elhivatottságát.

A hírek szerint Joel karakterének megformálására Matthew McConaughey neve is felmerült. Érdekesség, hogy az első évad utolsó részében látható zsiráf valóságos állat volt. Továbbá, a videójátékban megismert számos szereplő is feltűnt a sorozat első évadának során.

Merle Dandridge ismét életre keltette Marlene, a Tűzbogarak vezetőjének karakterét, míg Ashley Johnson, aki az eredeti Ellie-t játszotta, most az ő anyját formálta meg. Jeffrey Pierce, az eredeti Tommy, a negyedik epizódban Kathleen jobbkezeként tűnt fel, míg Troy Baker, aki az eredeti Joel-t alakította, egy új figura, James bőrébe bújt, aki a kannibalista csoport tagjaként lép színre. Laura Bailey, aki az eredeti Abby-t játszotta - róla még később beszélünk - szintén visszatér, igaz, egy alig észlelhető szerepben: ő az egyik nővér az első évad fináléjában.

A videójáték színészeinek tiszteletadás nem csupán a múlt sikerei miatt fontos, hiszen a PlayStation verzió már megjelenésekor, 2013 júniusában, lenyűgöző népszerűségnek örvendett: az első három napban 1,3 millió példányt értékesítettek. Nem meglepő tehát, hogy a következő évben bejelentették, hogy a játék filmadaptációja készül. A tervek már akkoriban körvonalazódtak, 2015-re pedig olvasópróbát is tartottak, ahol Ellie szerepére Kaitlyn Dever neve is felmerült. Ám az adaptáció végül nem valósult meg; Neil Druckmann, a játék társalkotója és írója, végül Craig Mazin-nal, a Csernobil című sorozat alkotójával indult el egy új úton. Ekkorra Dever már túl nagy volt ahhoz, hogy a 14 éves Ellie-t alakíthassa, de amikor később Abby szerepére kerestek színésznőt, ő újra eszükbe jutott.

A Kaitlyn Dever által életre keltett Abby karaktere rendkívül elszánt és kemény, ugyanakkor mögötte ott rejtőzik egy megtört, szenvedő lélek. Az alakítása olyan intenzitással és érzelmi mélységgel bír, hogy a kritikusok elismerését vívta ki, még akkor is, ha a film brutális jelenetei sokkolták a közönséget. "Abby egy gyászoló lélek, és ez a fájdalom táplálja a dühét" - nyilatkozta a Vulture magazinnak. "Meglepetés volt számomra, hogy mennyire tudok azonosulni vele, hiszen nem gondoltam volna, hogy ezeket a jeleneteket úgy tudom megformálni, hogy közben saját magamban is átérzem a gyászt."

Dever édesanyját 39 éves korában diagnosztizálták mellrákkal, 14 éven át küzdött a betegséggel, és tavaly februárban hunyt el, 2-3 héttel azelőtt, hogy a 2. epizód jeleneteit felvették volna. Három nappal a forgatások kezdete előtt volt a temetése.

A színész azt mondja, egyfajta ködös, kábult állapotban játszott, és hálás volt a stábnak, akik igyekeztek a lehetőségekhez képest a leginkább támogatni őt.

A videójátékban Abby karaktere két alapvető jellemzővel rendelkezik: a hatalmas dühével és a lenyűgöző izomzatával. Az izomtömeg nem csupán esztétikai szempontból fontos, hanem a játék narratív struktúrájának szerves része is. A második rész során a játékosok Ellie-ként és Abby-ként váltogatják a perspektívákat, ami lehetővé teszi, hogy a két karakter tapasztalatait teljesen eltérő módon éljék meg. Amikor Abby bőrébe bújnak, a játék élménye drámaian más, mint amikor a kisebb termetű Ellie irányításával navigálnak a világban és harcolnak az ellenségekkel. A perspektívaváltás mögött rejlő koncepció a sorozatban továbbra is megmarad, és Mazin ígérete szerint izgalmas megoldásokra számíthatunk az alkotók részéről. Kíváncsian várjuk, hogyan valósítják meg ezt az innovatív megközelítést!

Mindenesetre Kaitlyn Dever kevésbé edzett, kigyúrt - amit a videójáték rajongói közül sokan nehezményeznek -, ugyanakkor az arcával, a tekintetével is képes fenyegetővé, erőteljessé válni. Az is újdonság most, hogy a sorozatban már a gyilkosság előtt megtudjuk Abby motivációját, míg a játékban az indítéka csak jóval később derül ki. Addig viszont a játékosok közül sokan úgy érezték, mindenféle magyarázat nélkül fosztották meg őket a kedvenc karakterüktől, és nagyon hevesen reagáltak erre.

Abby karakterének megalkotója, Laura Bailey, sajnos egy hatalmas gyűlöletáradat célpontjává vált az interneten. A közösségi média platformjain őt és újszülött gyermekét is számos halálos fenyegetés érte, ami rendkívül aggasztó és elgondolkodtató jelenség.

E tapasztalatok fényében az HBO a forgatás időszakára jelentősen megnövelte a biztonsági személyzet létszámát, miközben Abby karakterét is árnyaltabbá tette. Az epizód bemutatójának elő- és utókommunikációs stratégiájában pedig különféle módokon hangsúlyozták, hogy Kaitlyn Dever és Pedro Pascal nemcsak hogy élnek, hanem továbbra is szoros barátságot ápolnak egymással.

Related posts