Ha Magyarországon nem valósul meg a valódi távmunka, akkor a Balkánon ragadunk.

Bár a magyar Munka Törvénykönyve kizárólag a rendszeres otthoni munkavégzést, azaz a távmunka fogalmát ismeri, a gyakorlatban az alkalmi jellegű home office egyre több munkaszerződés részét képezi. Az Eurostat adatai szerint 2023-ban az Európai Unióban a 15-64 éves foglalkoztatottak 22,2 százaléka végzett munkát otthonról. Ez a szám 10 évvel korábban, vagyis 2013-ban még csupán 11,9 százalék volt, míg a pandémia idején 2021-re elérte a 24 százalékot.
A HR-szolgáltató által végzett elemzés szerint két, párhuzamosan futó tendencia formálja napjainkban az otthoni munkavégzés jövőjét:
A WHC Csoport szakértői rámutatnak, hogy a munkaerőpiacon tapasztalható kettősség jelentős feszültségeket generál, különösképpen a toborzási folyamatok során. A munkavállalók körében egyre növekvő igény mutatkozik a rugalmas munkavégzés iránt, különösen a szellemi foglalkozások, mint például az IT és a back office területein. Ezen a téren már alapvető elvárás, hogy a munkavállalók hetente legalább egy-két napot otthonról végezzenek el feladataikat.
- hangsúlyozta Horváth Ágnes, a WHC szellemi munkaerő kölcsönzésével és közvetítésével foglalkozó üzletág (WHC Heads) vezetője.
A WHC Csoport és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legújabb reprezentatív felmérése alapján az aktív munkavállalók 19%-a olyan pozícióban van, ahol lehetőség nyílik az otthoni munkavégzésre. Ezzel szemben a megkérdezettek 81%-a nem élhet ezzel a lehetőséggel, ami vagy a munkahelyi környezetükből fakadó korlátozások, vagy a munkakörük sajátosságai miatt van így.
A kutatással kapcsolatos részleteket itt találod.
Az Eurostat statisztikái alapján Magyarországon a home office népszerűsége 2021-ben csúcsra hágott, elérve a 13,5%-os arányt. Ezt követően azonban csökkent a távmunkában dolgozók száma, és 2023-ra mindössze 8,6%-ra esett vissza. Érdekes módon a fiatalabb korosztályok, különösen a Z generáció, továbbra is kifejezetten keresik az otthonról végezhető munkalehetőségeket.
A gazdasági fejlettség és az otthoni munkavégzés között is szoros összefüggés mutatható ki: az Eurostat 2022-es adatai alapján a GDP/fő és a home office viszonya alapján a fejlettebb tagállamokban nagyobb az aránya az otthonról dolgozóknak. Míg Hollandiában 2023-ban az alkalmazottak több mint fele dolgozott otthonról (52 százalék), addig Bulgáriában ez az arány mindössze 2,8 százalék volt.
A WHC szakértői szerint a jövő a munkaerőpiacát azok a vállalatok formálják majd sikeresen, amelyek képesek megtalálni az egyensúlyt a hatékonyság és a rugalmasság között.