Ügyfeleink szolgálatában – A Budapesti Ügyvédi Kamara 150 éves jubileuma – Tematikus kiállítás


Matuska Szilveszter a bíróság előtt, 1934 (Forrás: MNKK Magyar Nemzeti Múzeum) egy különleges és emlékezetes pillanatot örökít meg a történelem lapjain. Ezen az eseményen Matuska, akinek neve összefonódott a korabeli közélet és jogi viták világával, a bíróság ítélkező fóruma előtt állt, ahol a társadalom és a jog küzdelmeinek tanúi voltak a jelenlévők. Az esemény nem csupán egy per, hanem egy korszak szellemének megjelenítése is. A Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményének részét képező dokumentumok és emlékek révén a közönség bepillantást nyerhet a korszak komplex társadalmi és jogi viszonyaiba.

A tárlat különleges vonzereje abban rejlik, hogy a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökének kezdeményezésére számos ügyvéd bocsátotta rendelkezésre saját, magántulajdonában lévő tárgyait és kordokumentumait. Ezek az értékes relikviák a magyar ügyvédség gazdag történetéhez kapcsolódnak, és most, először, a nagyközönség számára is bemutatásra kerülnek.

A kiállítás tíz tematikus "szigete" a Magyar Nemzeti Múzeum Állandó Történeti Kiállításának termeiben található, és időrendben, a magyar történelem legjelentősebb jogi esetein keresztül kalauzolja a látogatókat a magyar ügyvédség gazdag történetébe.

A teremsoron végigsétálva a látogatók találkoznak a szegedi boszorkányperrel, megcsodálhatják a Lánchíd avatásának monumentális festményét, az 1848-49-ről szóló teremben pedig az ügyvédként is jeleskedő márciusi ifjak közül azokat mutatjuk be, akik, a szabadságharcban is részt vettek. A kiegyezést követő időből a korszak "sztárügyvédjének", Eötvös Károlynak két kiemelkedő büntetőügyével ismerkedhet meg a közönség, itt mutatjuk be a tiszaeszlári vérvádat, illetve a temesvári lottópert is.

A két világháború közötti időszak izgalmas és viharos évei között két olyan büntetőügyet emelhetünk ki, amelyek nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is nagy visszhangot keltettek. Az egyik ilyen ügy a hírhedt frankhamisítási per, amely botrányos részleteivel sokakat megrökönyített. A másik pedig Matuska Szilveszter ügye, aki a biatorbágyi viadukt felrobbantásával Magyarország történetének legvéresebb terrorista akcióját hajtotta végre. Ezek az események nem csupán a jogi világra, hanem a társadalomra is mély hatást gyakoroltak, és máig emlékezetes fejezetek a magyar történelemben.

Állandó kiállításunk holokauszttal foglalkozó termében a zsidó származású ügyvédek szívszorító történeteit idézzük fel. A második világháború utáni sötét időszak, a kommunista diktatúra évei alatt a Nagy Imre és társai ellen indított koncepciós pert, valamint az 1957-1968 között zajló, hírhedt martfűi rémhez kapcsolódó sorozatgyilkosság ügyét is bemutatjuk. Kiállításunk célja, hogy felhívja a figyelmet ezekre a tragikus eseményekre, amelyek a történelem sötét lapjait képezik.

Az Állandó Történeti Kiállítás tereiből kilépve az ügyvédség mindennapjaiba nyer betekintést a látogató a Budapesti Ügyvédi Kamara felhívására az ügyvédek által rendelkezésünkre bocsájtott személyes tárgyakon, dokumentumokon keresztül, amit a Magyar Nemzeti Múzeum fényképtárának rendkívül gazdag fotógyűjteménye egészít ki.

A kiállítás záró szakaszában Dr. Ladányi Ármin életútját ismerhetjük meg, aki valaha elismert szociáldemokrata ügyvéd és politikus volt. 1945 után rövid időre kamarai elnöki posztot is betöltött. Az ő történetét a Rákosi-korszak alatt elszenvedett üldöztetése révén elevenítjük fel, személyes tárgyainak, iratainak és fényképeinek segítségével.

A kiállítás 2025. június 22-ig látogatható az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Állandó Történeti Kiállításában, amelyre szeretettel várunk minden érdeklődőt.

Related posts