Úgy tűnik, hogy Donald Trump mérsékelni kívánja a vámszigorításokkal kapcsolatos elképzeléseit.


Donald Trump leendő elnök tanácsadói olyan vámtervezeteket mérlegelnek, amelyek globálisan érvényesek lennének, de kizárólag a nemzetbiztonság vagy gazdasági stabilitás szempontjából kritikusnak tartott szektorokra terjednének ki - számol be róla a Washington Post, három, az ügyben jártas forrásra hivatkozva. Ez a lépés jelentős eltérést mutat a 2024-es elnökválasztási kampány során előterjesztett Trump-elképzelésekhez képest - teszi hozzá a hírt ismertető 444.hu.

A közlés hatására gyengülni kezdett a dollár, míg az úgynevezett feltörekvő piaci devizák erősödtek. Az euró ára kora reggel még 415 forint fölött volt, mostanra 414 forint alá csökkent, míg a hajnalban még 403 forint körüli dollárral már 398 forint alatt kereskednek.

Mindez arra utal, hogy a kampányidőszak lezárult, és a korábban elhangzott ígéretek, valamint drámai kijelentések mögött a Trump körüli adminisztráció igyekszik a racionalitás irányába mozdulni. Valószínű, hogy még akkor is így van ez, ha Donald Trump időnként talán szeretne kiszabadulni ebből a "kényszerpályából". Jelenleg csupán a körvonalakat látjuk, a végső célok még ködösek. Egyre világosabbá válik, hogy Trump külpolitikai ambícióit még nem határozta meg véglegesen; gondoljunk csak a Grönland megvásárlására és a Panama-csatorna visszaszerzésére tett kijelentéseire. Emellett nem zárható ki, hogy Elon Musk sajátos lépései is ezzel a kerettel állnak összefüggésben. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy Musk egy rendkívül független személyiség, aki valószínűleg nem fogja beérni csupán egy tanácsadói pozícióval, bármennyire is próbálja csökkenteni a bürokráciát, hiszen a kampányba fektetett milliárdjaiért cserébe sokkal aktívabb szerepre vágyik.

A Washington Post értesülései alapján, amennyiben a tervezett intézkedések megvalósulnak, Trump kampányának legmeghatározóbb elemeiből fognak meríteni. Ennek ellenére valószínű, hogy ezek a lépések komoly zavarokat okoznának a globális kereskedelemben, és jelentős hatásokat gyakorolnának az amerikai gazdaságra, valamint a fogyasztók életére.

Jelöltként Trump olyan vámokat javasolt, amelyek akár 10 vagy 20 százalékos mértékben is érinthették volna az Egyesült Államokba importált termékeket. Számos közgazdász felhívta a figyelmet arra, hogy ezek a javaslatok jelentős árnövekedéseket idézhetnek elő, míg a kongresszus republikánus képviselői között is sokan kétségbe vonhatták volna ezek hatékonyságát.

Két héttel Trump hivatalba lépése előtt még nem születtek végleges döntések, és a tervezés során gyakran előfordulnak változások – derül ki egy amerikai lap forrásaiból. Jelenleg tehát nem világos, hogy mely importtermékekre vagy iparágakra kívánják kivetni a vámokat. A tárgyalások főként olyan kulcsfontosságú szektorokra összpontosítottak, amelyek visszaállítása az Egyesült Államokba Trumpék prioritása. Ilyen területek közé tartozik a védelmi ipar ellátási lánca, ahol a vámok az acél, vas, alumínium és réz importjára vonatkoznának; a kritikus orvosi ellátmány, amely magában foglalja a fecskendőket, tűket, injekciós üvegeket és gyógyszeripari alapanyagokat; valamint az energiatermelés, amelyhez akkumulátorok, ritkaföldfém-ásványok és akár napelemek is tartoznak – nyilatkozták a lap két forrása.

Nem teljesen világos, hogyan illeszkednek ezek a tervek Trump nyílt szándékaihoz, amelyek szerint 25%-os vámot kíván bevezetni Mexikóra és Kanadára, valamint további 10%-os terhet Kínára, kivéve, ha ezek az országok hatékony lépéseket tesznek a migráció és a drogkereskedelem megfékezése érdekében.

Related posts