A Hagyományok Háza új utakat keres, hogy elérje a nemzetközi közönséget és a digitális világot. Innovatív megoldásokkal és tartalmakkal hódítja meg a globális színpadot, miközben a magyar hagyományokat és kultúrát népszerűsíti. Az online platformokon való


Ahogyan a 2024-es Folk_ME bemutatójáról készült riportunkban is említettük, ez az oldal azzal a céllal jött létre, hogy összegyűjtse a Kárpát-medence falvaiban fellelhető zenefolklór kincseit, és egy olyan népzenei archívumot hozzon létre, ahol mindez a lehető legmagasabb szintű hang- és képtechnikával érhető el. Azóta a projekt jelentős fejlődésen ment keresztül. Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója elmondta nekünk, hogy az elmúlt év tapasztalatai alapján már lehetőségük volt bemutatni a platformot Németországtól Finnországig, Katartól Nagy-Britanniáig. Ez nemcsak a nemzetközi elismertséget növelte, hanem a partnereiktől kapott pozitív visszajelzések alapján új együttműködések is kibontakozóban vannak. A Hagyományok Háza népművészeti területen aktív pedagógusok számára szervezett fórumain többször is hangsúlyozták, hogy a néptáncpedagógusok és népzeneoktatók rendszeresen használják az oldalt, ami jelentősen megkönnyíti mindennapi munkájukat. Ezért bizakodnak abban, hogy a folyamatosan bővülő projekt kapcsán minél több hazai és nemzetközi diskurzus alakul ki, amely lehetővé teszi, hogy az évek során szerzett tapasztalatokat összegyűjtve tovább fejleszthessék a kezdeményezést.

Both Miklós hozzátette, a tavaly bemutatott felvételek további bővítésénél több szempontot vettek figyelembe. Olyan kistájakról is készítenek Folk_ME-videókat, amelyekről korábban nem születtek, így a különlegesebb, népzenei mozgalomban ezidáig ismeretlen zenei anyagok - például tarcsafalvai, hari, nyárádgálfalvai, árpástói, satöbbi - mellett megjelenítik a táncházakat és a zenekarok repertoárjában népszerűbb olyan zenéket is, mint a széki, méhkeréki, somogyi, magyarbődi, hiszen elsősorban ezeket használják a muzsikusok. Emellett a korábbi felvételek erdélyi túlsúlyát kezdik kiegyenlíteni dunántúli, alföldi és felföldi összeállításokkal, a vonósok mellett megjelenik a tamburazenekari hagyomány is.

Ugyanakkor jelenleg maga a Folk_ME brand is változáson megy keresztül, a tavaly platform, a Folk_ME (Folk_Music Education) megnevezés 2025-től mint almárka, Music_Media & Education néven folytatódik tovább; ugyanis a jövőben a népművészet további területeivel is bővül a platform. Ilyen az újonnan debütáló Craft_ME (Craft_Media & Education), amely a tárgyalkotás területének kulturális örökségét mutatja be csaknem negyven tárgy felvételein keresztül. A videók a nemezelés, a kosárfonás és a csuhéfonás mesterségeinek folyamatait és fortélyait tárják elénk közérthető módon.

Ahogyan a főigazgató hangsúlyozta, a népi kézművesség oktatására irányuló platform egy igazán innovatív kezdeményezés, amely a digitális tanulási környezet és a kulturális örökség megőrzésének szinergiájában működik. A projekt kiemelt célja, hogy a hagyományos kézműves technikák és mesterségek teljes spektrumát – kezdve az alapanyagok előkészítésétől egészen a kész termék végső simításáig – vizuálisan, digitális eszközök segítségével tegyük hozzáférhetővé a széles érdeklődő közönség számára. Ezzel nemcsak a népi kézművesség kulturális örökségének megőrzéséhez járulunk hozzá, hanem támogatjuk a gyakorlati készségek és a hagyományos értékrendszer átadását is a jövő generációinak.

- jegyezte meg, majd hozzátette: az oldal önállóan is rendkívül sokoldalú oktatási eszköz, amely elsősorban a kézműves szakmákban tevékenykedő tanárokat, diákokat és autodidakta érdeklődőket céloz meg. Ugyanakkor nem csupán a formális oktatási keretekre korlátozódik: bárki számára elérhetővé teszi a népi kézműves hagyományok mélyebb megismerését, valamint azok történeti összefüggéseinek és alkalmazott technikáinak felfedezését. A platform egyik kiemelkedő jellemzője, hogy mesterek és szakértők alapos magyarázatai találhatók rajta, melyek lehetőséget nyújtanak a valódi gyakorlati tudás és tapasztalat átadására.

És bár az oldal struktúrája hasonlít a Folk_ME-hez, új funkciók és kiegészítő tartalmak is helyet kaptak. Ilyen a Mesterségek nevű fül, amely alatt az adott tárgy alapvető ismertetése található, egy kísérőfotóval. Áttekintést nyújt az alkalmazott anyagokról, eszközökről és az adott kézműves műfaj kulturális, földrajzi hátteréről. A Munkafázisok és technikák szekcióban ezzel szemben egymásra épülő videók mutatják be lépésről lépésre az adott tárgy elkészítésének folyamatát. Minden felvétel egy-egy munkafázist vagy kulcsfontosságú technikai megoldást szemléltet a mesterek magyarázatának kíséretével.

A Források fül alatt végül egy gazdag és sokszínű gyűjtemény várja az érdeklődőket, amely a vizsgált mesterség vagy tárgy történeti és néprajzi gyökereit tárja fel. Itt átfogó hivatkozásokat találhatunk, valamint kapcsolódó archív anyagokat, amelyek a századforduló óta folyó néprajzi kutatások és gyűjtések során keletkeztek. A látogatók felfedezhetik a korabeli fotókat, írásos dokumentumokat, sőt, még a régi mesteremberek munkáiról készült feljegyzéseket is, amelyek mind hozzájárulnak a múlt megismeréséhez és megőrzéséhez.

Miklós kiemelte, hogy a Craft_ME felvételei révén a népi kézművesség nem csupán gyakorlati, hanem szellemi öröksége is alaposan feltárható, ami lehetőséget ad arra, hogy mélyebb tisztelet és érdeklődés alakuljon ki a hagyományos mesterségek iránt. Ahogy fogalmazott:

Related posts