Ágh Attila: Orbán Viktor felkészül a Fidesz politikai kihívásaira Orbán Viktor, a Fidesz vezetője, egy új politikai válságra készül, amely a pártot érintheti. Az előrejelzések szerint a közelgő események komoly próbára teszik a kormányfő stratégiáját és


Ha a Fidesz elveszítené a 2026-os választást, elveszne minden, mondta Orbán Viktor. De mi az a minden és ki veszítené el? - kérdeztük Ágh Attilát. A politológus szerint nem Magyarország veszítene, hanem a miniszterelnök és a pártja veszítené el politikai és gazdasági hatalmát, valamint azt a lehetőséget, hogy továbbra is kénye-kedve szerint befolyásolja a közvéleményt.

Orbán Viktor kijelentései mögött a választói bázisának megerősítése állhat – véli az elemző. Olyan ez, mint a középkorban, amikor a vészhelyzetek idején körbehordozták a vérrel átszőtt kardot, hogy felkészüljenek a közelgő háborúra és mozgósítsák a népet. Valójában a Fidesz és vezetője egy politikai válságra készül, próbálják megszervezni magukat, hogy meg tudják védeni pozícióikat. Orbán Viktor legutóbbi beszéde, amelyben a magyarokat eurázsiai népként említette, hasonlóan értelmezendő. Ennek csak egy része igaz, és most már csak azt kell kideríteni, hogy mi áll a kijelentések mögött, és miért próbálja aktivizálni a választói tábort – tette hozzá Ágh Attila.

A politológus véleménye szerint három kulcsfontosságú területet érdemes alaposan megvizsgálni. Az első és legfontosabb dolog, hogy ha egy választás során vereséget szenvednek el, akkor ezzel együtt elveszítik a kormányzásra való lehetőségüket is, ami számos állás megszűnését és az ezekhez kapcsolódó jövedelmek eltűnését vonja maga után. A második terület a gazdasági aspektusokkal foglalkozik. Az európai uniós források és a hazai költségvetésben rejlő lehetőségek is eltűnnek, ha nem sikerül megszerezniük a támogatásokat. Az állami pénzek magántulajdonná való átalakítása pedig nem lesz kivitelezhető. "A magyar sajtó sokáig csak viccnek tekintette, ahogy az állami vagyont magántulajdonná alakítják. Példaként említette, hogy a Magyar Nemzeti Banknál különböző alapítványokba helyezték el az állami forrást, ami így elveszítette közpénz jellegét, és végül magántulajdon lett" - emelte ki a szakértő, utalva a folyamatokra, amelyek már régóta zajlanak a háttérben.

Ágh Attila elemzésében a harmadik jelentős veszteségként a kulturális diktatúrát emelte ki, amely Rogán Antal hazugságminisztériumán keresztül érvényesül, lehetővé téve, hogy a közvéleményt iparszerűen manipulálják. Ebből következik, hogy a választási vereség nem csupán a politikai hatalom elvesztését jelenti, hanem a gazdasági előnyök és a közvélemény feletti, szinte zsarnoki befolyás is megszűnik. Hasonló helyzetet figyelhettünk meg Lengyelországban, ahol az autoriter kormány bukása új perspektívát nyújt számunkra: bármennyire is fájdalmas, egy választási vereség nem feltétlenül jelent mindent elveszíteni. Csupán az említett három aspektust kell hátra hagyni.

A választási vereség után valóban nehéz helyzetbe kerülnek azok, akik a korrupció révén felhalmozott összegektől fosztották meg magukat, azonban a megszerzett hazai és külföldi vagyont nem lehet csupán egy tollvonással visszaszerezni – hívta fel a figyelmet a politológus. Emellett kétségtelen, hogy Orbánék politikai jogi hatalmuk egy részét is elveszítik, ami a kormányzást és a törvénykezést illeti. De itt is ott rejlik egy csapda: a törvényhozásban a kétharmados törvényeket viszonylag gyorsan, akár néhány óra alatt is megszavazták. Nagyon valószínű, hogy egy új kormánynak nem lenne elegendő támogatása ahhoz, hogy ezt a kétharmados többséget megdöntse, így a már elfogadott törvényeket sem tudná hatékonyan eltörölni. Ehhez az Alaptörvényt kellene módosítani. A lengyel példa is jól mutatja, hogy a Fidesz számára még mindig fontos "hadállások" maradnának. Gondoljunk például arra, hogy Lengyelországban éppen most zajlik az elnökválasztás, ahol a demokratikus pártok koalíciója megnyerte a választásokat, de a köztársasági elnök, aki végig vétózott mindent, továbbra is a helyén maradt. Ezért a politikai hatalomátvétel folyamata sokkal bonyolultabb és időigényesebb, mint elsőre gondolnánk.

Abban, hogy elveszítenek mindent, benne van Orbán saját logikája, az, hogy miért törekedtek 2010-ben arra, hogy megszerezzék a teljhatalmat - emlékeztetett Ágh Attila. Hiszen az volt a célja, hogy mindenhonnan kiszorítsanak minden ellenzéki pártot, szervezetet, mozgalmat, megszüntessenek minden ellenzéki anyagi erőforrást. A Szuverenitásvédelmi Hivatallal is azért támadnak, nehogy külföldről valamilyen anyagi támogatást kaphassanak az ellenzékiek. "Ha valóban megdöntik az Orbán-rendszert, akkor ezt a törekvést sem fogja folytatni, tehát nem fog tudni kiirtani, kizárni minden olyan létező intézményt, pártokat, kulturális intézményeket, szerveződéseket, amelyeket akart. Ezért sem akarják elveszíteni a 2026-os választást, mert akkor ők is ellenzékbe kerülnének és attól tart Orbán Viktor, hogy ahogyan ő kiszorított mindenkit, úgy fogja a Fideszt is kiszorítani az új kormány" - magyarázta Ágh Attila, majd megjegyezte: egy valóban versengő demokrácia az új elképzelés a Fidesz bukása után.

Amikor Orbán Viktor azt mondja, "mindent elveszítünk", arra is utalhat, hogy nem lesz, aki megállítsa a migránsokat? - kérdeztük a szakembert. Valószínűleg a 2026-os választások előtt az Európai Unió már meghozza az egységes, szigorúbb migrációs szabályozást. Ez az egyik nagy feladata a decembertől működő új bizottságnak, Ursula von der Leyen vezetésével. Ezért ne nézzük a migrációs problémát csak Orbán Viktor szemszögén keresztül, hiszen nyilvánvalóan ütközni fog az európai elképzelésekkel. Így alapvető változást az tud hozni, ha nyer egy ellenzéki demokratikus kormány '26-ban, s átveszi az uniós szabályozást. Ha viszont Orbán maradna esetleg hatalmon, akkor meg fogja próbálni azt elszabotálni. Miközben tudjuk, hogy az Európába érkező migránsok nagy többsége, mintegy 70 százalékuk Németországba tart. Ha ebből ott súlyos belső társadalmi probléma lesz és azt mondanák, hogy újra kellene szabályozni a migrációs rendelkezéseket, akkor a hajtóerő maga Németország lesz és nem Orbán Viktor, ahogyan azt majd ő állítaná. Hiszen ez nem Magyarország problémája, hiába akarja felnagyítani a miniszterelnök és jelentené ki, hogy egyedül ő tudja erre a megoldást - fejtette ki Ágh Attila.

Related posts