A bolygónk egyik legnagyobb élőlényének valódi mibenlétét tévesen értelmeztük | 24.hu
Egy friss kutatás szerint, ha az emberi hatások nem lennének jelen, a déli simabálnák medián életkora akár 73 évre is rúghatna, és a populáció 10 százaléka akár 131 évet is megérhetne – számolt be róla a The Guardian. Az eredmények rávilágítanak arra, hogy alaposan félreértettük a Föld egyik legnagyobb állatának élettartamát.
A kutatók megállapították, hogy ez a faj a második legidősebb emlős a Földön, a grönlandi bálna után, amely akár két évszázadon át is élhet.
A kutatók a laboratóriumi módszereken alapuló adatokat egyéb bizonyítékokkal is alátámasztották. Ezek közé tartozott egy 2007-ben, őslakosok által elejtett egyed, amelynek zsírjába egy olyan szigony hegye volt beágyazódva, amelyet utoljára 1885-ben gyártottak.
"A bálnavadászat ipari méretű tevékenysége a legtöbb faj számára mindössze 60 évvel ezelőtt zárult le. A mai, 100 évnél idősebb példányoknak legalább 40 éven át tartó intenzív vadászatot kellett elviselniük" - hívta fel a figyelmet Dr. Peter Corkeron, a Griffith Egyetem kutatója és csapatának tagja.
A szakértők a modellezés módszerével kutatták a déli és északi simabálnák élettartamát, olyan adatbázisokra építve, amelyek 40 éven át követték figyelemmel egyes egyedeket. A bálnák orrának egyedi textúrája lehetővé teszi a kutatók számára, hogy fotók segítségével azonosítsák őket. Például egy 1990-es években hajóütközés következtében elpusztult északi simabálna felismerésére egy 1930-as években készült felvétel szolgált alapul.
Dr. Capri Jolliffe, a Geographe Marine Research vezetője, aki nem volt jelen a legutóbbi kutatás során, hangsúlyozta a bálnák figyelemre méltó emlékezőképességét. A szakértő véleménye szerint, amennyiben léteznek olyan egyedek, akik a bálnavadászat időszakában éltek, elképzelhető, hogy emlékeznek a szörnyűségekre, amelyeket akkor átéltek.
A simabálnák nemzetsége három különböző fajt foglal magában: az északi, a déli és a csendes-óceáni északi simabálnát. Sajnos ez a csoport különösen súlyos következményekkel nézett szembe a vadászat miatt, ami drámai mértékben csökkentette állományaik számát.
Bár a bálnavadászat nemzetközi betiltása pozitív hatással volt a bálnaállományokra, a helyzetük még mindig aggasztó. A hajók ütközései, a halászhálókba való belegabalyodás, a klímaváltozás hatásai, valamint a zaj- és szennyezés mind komoly veszélyt jelentenek ezekre a lenyűgöző lényekre. Az állatok védelme érdekében sürgető szükség van a fenyegetések csökkentésére és a természetes élőhelyeik megóvására.
A legutóbbi kutatási eredmények alapján egyértelműen látszik, hogy az emberi tevékenységek nyomai jól nyomon követhetőek. Például az északi simabálnák esetében a medián élettartam jelenleg mindössze 22 év, ami csupán egyharmada annak, amit optimálisan elvárhatnánk tőlük.
Corkeron szerint az idősebb egyedek kiemelésével a bálnavadászat megváltoztatta a populációk korszerkezetét. Ezért alakult ki az a téves elképzelés, hogy az érintett fajok legfeljebb 70 évig élnek, ami a természetvédelemmel kapcsolatos tudományos munkát is nagyban befolyásolta.