Íme egy egyedibb megfogalmazás a lakásbiztosításokról: "Mit érdemes szem előtt tartani a lakásbiztosítások világában?" Ez a téma nem csupán a pénzügyi védelmünkről szól, hanem a biztonságérzetünkről is. Egy jól megválasztott lakásbiztosítás segíthet me


A lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek 60%-a már értesült a tavaszi kampányról, és közülük minden harmadik tavaly élt is az átkötés lehetőségével – derült ki a Groupama Biztosító és az OTP Bank közös, reprezentatív kutatásából. Az idei évben is nyílik lehetőség a szerződésváltásra, hiszen az ügyfelek március végéig felmondhatják jelenlegi biztosításukat. Fontos tudni, hogy a felmondott szerződések egységesen április 30-án érnek véget, függetlenül attól, hogy mikor történik a felmondás márciusban. Ezért a meglévő ingatlanbiztosítás addig érvényben marad. Célszerű az új szerződést úgy megkötni, hogy az május 1-jén lépjen életbe. Ezzel elkerülhetjük, hogy egyszerre két biztosítás díját fizesse valaki, valamint azt is, hogy akár néhány napra biztosítás nélkül maradjon az ingatlanunk – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője.

A lakásbiztosítási szerződések 30-40 százaléka több mint 3-4 éves, a tizedük pedig tízévesnél is régebbi, ezeknek a felülvizsgálata mindenképpen időszerű - hívta fel a figyelmet Szobonya László, a Groupama Biztosító lakossági nem-életbiztosítás termékmenedzsment vezetője. Ennek oka, hogy ennyi idő alatt szinte minden háztartásba kerülnek új ingóságok, történhetnek felújítások, és az építőanyagárak emelkedését is jó, ha követi a szerződés.

A lakásbiztosítás felülvizsgálata nem feltétlenül jelent biztosítóváltást. Lehetséges, hogy a jelenlegi biztosítónknál is találunk kedvezőbb ajánlatot, vagy a meglévő szerződésünket módosítjuk az időközben bekövetkezett változások és áremelkedések figyelembevételével. A Bank360 szakértői hangsúlyozzák, hogy a frissítés mellett célszerű összehasonlítani a különböző biztosítók ajánlatait is. Ehhez online lakásbiztosítás kalkulátor áll a rendelkezésünkre, amely lehetővé teszi, hogy megadjuk ingatlanunk adatait. Az így kapott kalkuláció alapján már azonnal láthatjuk a biztosítási összeget, amit igény szerint módosíthatunk, és a biztosítandó ingóságok értékét is könnyedén beállíthatjuk.

A válaszadók számára a díj jelentőséget képviselt, de a fedezet még inkább meghatározó tényező volt. A fedezet mértéke az a biztosítási összeg, amelyig a biztosító kötelezettséget vállal a kár megtérítésére. Ezt a megállapítást alátámasztja, hogy a tavaly biztosítást váltó ügyfelek körében majdnem azonos arányban voltak jelen azok, akiknek a biztosítási díja csökkent (31 százalék), és azok, akiknek nőtt (28 százalék). A megkérdezettek 75 százaléka egyértelműen igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy a kedvező árú lakásbiztosítási ajánlat fontos szempont a döntésük során.

Ez önmagában magas arány, de összehasonlítva más termékekkel és szolgáltatásokkal (például élelmiszerek esetében 87 százalék, mobiltelefon-előfizetés esetében 81 százalék), az rajzolódik ki, hogy nem a biztosítási termékek esetében keresik az ügyfelek leginkább az akciós ajánlatokat.

Fontos kiemelni, hogy a lakásbiztosítás megkötésekor az újjáépítési érték a mérvadó, amelyet azonban sok esetben nehéz pontosan meghatározni egy átlagember számára. Az ingatlanpiaci értékek ismerete sokak számára magától értetődő, hiszen könnyen megbecsülhetjük, mennyiért tudnánk eladni a házunkat vagy lakásunkat. Azonban az, hogy egy esetleges teljes megsemmisülés után mennyiből lehetne újjáépíteni az ingatlant, már sokkal kevésbé világos. Különösen a vidéki területeken jellemző, hogy az alulbiztosítottság gyakoribb jelenség, míg a fővárosban az emberek hajlamosabbak a magasabb biztosítási összegek elfogadására, ha hasonló paraméterekkel rendelkező ingatlanokról van szó. Érdemes megjegyezni, hogy az építőanyagok árai vidéken és a fővárosban nem igazán térnek el egymástól; például egy nyírségi faluban az újjáépítés költségei nem sokkal alacsonyabbak, mint egy budapesti népszerű kerületben.

Amikor az ügyfelek biztosítót váltanak, az egyszerű kárügyintézés kiemelkedő fontosságú, hiszen a válaszadók 84%-a ezt a szempontot tartja a legmeghatározóbbnak. Sokan ismerőseik tapasztalataira támaszkodnak, hogy tájékozódjanak a folyamat részleteiről. Ezen kívül a kockázatok széleskörű lefedettsége (80%) és a megfelelő fedezeti összeg nagysága (szintén 80%) ugyanolyan jelentőséggel bír, mint a kedvező díjak (84%). Érdekes módon az olyan promóciók, mint az új szerződésekhez járó ajándékok, a legkevésbé vonzó tényezők közé tartoznak a döntéshozatal során.

Számos biztosító kínál önrészes lakásbiztosítási lehetőségeket, azonban a Groupama nem csatlakozott ehhez a trendhez. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) is az önrész nélküli biztosításokat preferálja, különösen a minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítások (MFO) keretein belül, ahol az önrész teljes mértékben hiányzik. A tapasztalatok azt mutatják, hogy rendkívül frusztráló tud lenni, amikor a bejelentett károkra a biztosító az önrész miatt vagy egyáltalán nem, vagy csupán nevetségesen alacsony összeget térít meg.

Az MNB egyik kiemelt célja a lakásbiztosítások terén a hűségidős konstrukciók csökkentése. Az idei évben már elvárás, hogy a hűségkedvezmények időtartama ne haladja meg a három évet. Ezen kívül, a harmadik év végén a biztosítóknak nem szabad megemelniük a díjat, amennyiben az ügyfél nem köt újabb szerződést.

Akit nem köt a hűségszerződés, annak már azért is érdemes most kalkulálni, mert a kampányban sok biztosító akciózik, és kedvezőbb díjakat kínál az új ügyfeleknek, mint a meglévőeknek. Emiatt a váltók gyakran olcsóbban vagy ugyanannyi pénzért jobb biztosításhoz juthatnak hozzá - hívja fel a figyelmet a Bank360.

Related posts