Ezen a ponton minden a tét: jelentős anyagi jutalomra számíthat az, aki mesterien végzi a feladatát - Agro Napló.


A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) számos részletes összefoglalót állított össze az új Agrár-környezetgazdálkodási Program (AKG) kapcsán. Ezek az anyagok tartalmazzák a támogatási kérelmek benyújtásához szükséges alapvető információkat, a választható tematikus előíráscsoportokat, a területméréssel kapcsolatos tudnivalókat, valamint az általános elvárásokat. Most pedig az Agrárkamara összegyűjtötte, hogy a benyújtott AKG támogatási kérelmek elbírálása során milyen szempontok alapján történik a döntéshozatal.

A területi szempontok esetén a nitrátérzékeny terület, a Natura 2000 terület és az Aszályérzékeny terület szempontok szerinti többletpont az alapján adható, hogy az adott Tematikus előíráscsoportba bevitt földterület mekkora része esik a hivatkozott területi szempont szerinti kategóriába. "A gazdaság teljes területe kevesebb, mint 300 ha" értékelési szempont esetén a gazdaság teljes területébe a 2024. évi egységes kérelmében szereplő összes szántó, gyep és ültetvény hasznosítású területet veszik figyelembe.

A TECS rendszerében egy adott földterület arányáért járó többletpontok meghatározása a teljes gazdaság azonos hasznosítású területeinek figyelembevételével történik, legyen szó szántóról, gyepterületről, ültetvényekről vagy nádastól. Ha az azonos hasznosítású földterületek több különböző tematikus előíráscsoportba is besorolásra kerülnek, akkor a többletpontok minden érintett tematikus előíráscsoportnál érvényesíthetők. Fontos megjegyezni, hogy a teljes gazdaságra vonatkozó, tematikus előírásokkal összhangban lévő azonos hasznosítású területek a 2024. évi egységes kérelem keretében az adott hasznosításra bejelentett területek alapján kerülnek meghatározásra.

Ha a gazdálkodó 2024-ben nem nyújtott be egységes kérelmet, akkor a gazdaság mérete és a földhasználati kategóriák alapján a maximálisan elérhető pontszámot fogják figyelembe venni az agrár-környezetgazdálkodási kifizetésekhez kapcsolódó területek esetében.

Egy bizonyos TECS esetében, amikor a kötelező és a szabadon választható vállalások mindegyikét figyelembe vesszük, meghatározásra kerül a vállalások környezeti hozzáadott értéke. Ezt az értéket a pályázat 2a melléklete tartalmazza. Az adott tematikus előíráscsoporthoz kapcsolódó, kötelezettségvállalással érintett területek előíráscsomagjainak területnagyságát figyelembe véve, a választott vállalások környezeti hozzáadott értéke a súlyozott átlag alapján kerül kiszámításra.

Related posts