Ezek a robotok képesek lehetnek megvalósítani azt a sorsot, amelyet a nevük magukban rejtenek.
A Digitetet fejlesztő Agility Robotics szívhez szólóan mesélte el humanoid robotjának első munkanapját:
"Egy látszólag szokványos napon az első műszakban dolgozók beléptek a GXO Atlanta mellett található, lenyűgöző épületébe. Mint kiderült, ez valójában történelmi nap volt.
Ez volt az első alkalom, hogy egy humanoid robot csatlakozott hozzájuk, hogy egy teljes műszakot ledolgozzon egy kereskedelmi létesítményben - nem teszt gyanánt, nem próbaüzemben, nem is demonstrációs céllal."
Az eseményre idén június 5-én került sor, és azóta nem csupán a Digit, hanem a Figure AI által kifejlesztett Figure 02 robotja is egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy a sci-fi történetek valósággá váljanak. Ez a robot már képes arra, hogy valódi, "fizetős" munkát végezzen az emberek mellett különböző telephelyeken. A gyártási folyamatok során számos iparágban már régóta alkalmaznak gépeket és automatizált rendszereket a hatékonyság növelése érdekében, de az emberszerű robotok megjelenése igazi újdonságot jelent. Elsőre sokaknak az írók által megálmodott futurisztikus világok képe ugorhat be, amikor a gyárakban robotoló gépemberekről van szó. Nem véletlenül, hiszen a "robot" kifejezést Karel Čapek, a cseh író használta először, mégpedig a bátyja, Josef által kitalált formában, az 1920-ban bemutatott "Rossum Univerzális Robotjaiban". A darab középpontjában olyan humanoid lények állnak, akiket a szolgálatra és kényszerű munkára teremtettek.
A modern humanoid robotok fejlesztésének célja hasonló megközelítéseket követ a különböző gyártócégek körében. A Figure AI úgy véli, hogy ezek a robotok kulcsszerepet játszanak abban, hogy az emberek a jövőben elkerülhessék a veszélyes és nem kívánatos feladatokat. Ezzel párhuzamosan az Amazon, amely a digitális technológia tesztelésében élen jár, hangsúlyozza, hogy az automatizálás célja a munkavállalók túlterheltségének mérséklése és a munkahelyi sérülések kockázatának csökkentése.
"A célunk az, hogy minimalizáljuk a technológiánk alkalmazásához szükséges infrastrukturális változtatásokat, és arra fókuszáljunk, hogy a dolgozóknak mire van szüksége."
Az Agility Robotics érvelése a humanoid forma mellett így hangzik: "Digit, a kétlábú és dinamikusan stabil kialakításának köszönhetően, képes kihasználni azokat az előnyöket, amelyeket ez a forma nyújt. Ennek révén a robot szűk helyeken is hatékonyan tud dolgozni, olyan magasra ér el, mint egy ember, és könnyedén fel- és lesétál a lépcsőkön és rámpákon. Továbbá képes lifteket használni, és valódi emberi módon lép kapcsolatba a környezetével, szemben a hagyományos, kerekeken mozgó robotokkal."
Digit jelenlegi legfontosabb feladata egy rendkívül egyszerű, ámde nem túl izgalmas tevékenység: különféle áruk és alkatrészek tárolóinak helyváltoztatása. A robotok meglehetősen jól boldogulnak ezzel a feladattal. Arra, hogy milyen is a munkafolyamat egy tesztkörnyezetben, ahol több robot működik együtt, a cég legfrissebb videójában nyerhetünk bepillantást.
Ahogy az látható, a robotok struktúrája főként a tárgyak pakolásához lett adaptálva, de a furcsa lábszerkezet miatt valójában nem is annyira emberszerűek, inkább nagy hibrid szöcskéhez hasonló az alakjuk. A cég ennek megfelelően gyakran humanoid helyett 'mobil manipulátorként' utal a gépekre.
(Fotó: Agility Robotics)