Sajnos elérkezett az a szomorú pillanat, amikor a szavak cserben hagynak minket: búcsút intettünk egykori válogatott labdarúgónknak. | BorsOnline


Szomorú hírek érkeztek Pécsről: dr. Dunai János, válogatott labdarúgónk, életének 87. évében távozott az élők sorából. Dunai János nem csupán egy neves játékos volt, hanem a magyar futballtörténelem egyik ikonikus alakja is, hiszen ő szerezte a győztes gólt az 1960-as római olimpián, amikor a nemzeti csapatunk az olaszok ellen küzdött a bronzmérkőzésen. A PMFC, ahol pályafutása során sok szép emléket gyűjtött, hivatalosan is megerősítette a szomorú hírt.

A pécsi focicsapat hivatalos weboldalán részletesen megosztotta egykori játékosa életútját, amelyben kiemelték, milyen fontos szerepet játszott a csapat életében. A bejegyzésben említették a sportoló pályafutásának mérföldköveit és a közönség számára tett maradandó értékű hozzájárulásait.

Dunai János 1937. június 26-án látta meg a napvilágot a Baja közelében fekvő Garán, ahol Dujmov Iván néven született. Később nevének magyarosítása mellett döntött, így vált Dunai Jánossá. Pályafutását a Bajai Bácska Posztónál kezdte, majd 1959-ben csatlakozott a Pécsi Dózsához, ahol egészen 1970-es visszavonulásáig játszott. A klub színeiben összesen 266 NB I-es mérkőzésen lépett pályára, és 70 góljával ő volt a pécsi csapat gólrekordere. Egyik legemlékezetesebb momentuma a Newcastle United ellen végrehajtott 11-es lövése volt, amelyet az Európai Városok Kupájában, 1970. november 4-én szerzett.

A pécsi ikon ezt megelőzően 1960. május 22-én Anglia ellen 2-0-ra megnyert barátságos meccsen ölthette magára először a nemzeti csapat mezét. Korábban ötszörös B-válogatott, tíz esetben utánpótlás válogatottban is szerepelt. Tagja volt az olimpiai válogatottnak, amely bronzérmet nyert a római ötkarikás játékokon. Dunai János a csoportkörben Peru és Franciaország kapuját is két alkalommal vette be, a bronzmérkőzésen pedig a nemzeti csapat az ő góljával verte 2-1-re Olaszországot. Ezzel nemcsak örökre beírta nevét a labdarúgás történelmébe, hanem egyaránt feledhetetlen dicsőséget okozott a pécsi futballnak is.

A Testnevelési Főiskolán labdarúgóedzői diplomát szerzett, miközben jogi tanulmányait is sikeresen befejezte. Sportpályafutása alatt szerzett tapasztalatai és tudása alapozta meg későbbi szakmai életútját. Edzői karrierje során több városban is tevékenykedett, többek között Sellyén, Keszthelyen és Szigetváron, valamint a PMSC és PMFC keretein belül is számos jövőbeli válogatott játékos fejlődéséhez járult hozzá. A nyolcvanas évek közepétől sportvezetői szerepköröket töltött be, többek között a Keszthelyi Haladás ügyvezető elnökeként, a Baranyai Megyei Labdarúgó-szövetség elnökségi tagjaként, valamint az edzőbizottság vezetőjeként is aktívan részt vett a sport életében. Később Baranya vármegyét a Magyar Olimpiai Bizottságban is képviselte, így összességében gazdag pályafutást tudhat maga mögött a pmfc.hu összefoglalása szerint.

Related posts