A boltokban egyre inkább elharapódzik a tolvajlás és a fenyegetőzés, a bűnözők pedig már egyáltalán nem titkolják magukat. Az eljárások során gyakran csak nevetségesen alacsony pénzbírságokat kapnak, ami szinte bátorítja őket a további cselekményekre.


A tolvajok gyakran megússzák a következményeket, csupán nevetséges összegű pénzbírságokkal, amelyeket sok esetben még be sem hajtanak. Ez sajnos a Büntető Törvénykönyv legutóbbi módosításának egyik sajnálatos következménye.

Az Aktuality.sk alaposan megvizsgálta, hogy a Büntető Törvénykönyv módosítása milyen hatásokat gyakorolt a gyakorlatra. Az újságírók különböző üzletekbe látogattak el, ahol az eladókat és a biztonsági személyzetet faggatták arról, milyen változások történtek a törvénymódosítás elfogadása óta eltelt körülbelül fél évben.

A jelentések alapján gyakori, hogy a tolvajok együttműködnek: míg ketten-hárman lekötik az eladó figyelmét, addig egy másik személy csendben végrehajtja a lopást.

- Ezt meg is jegyeztem - mondta egy nagyszombati bevásárlóközpont italboltjának eladónője, aki már régóta együttműködik a szomszédos üzletek munkatársaival. Közösen kidolgoztak egy figyelmeztető rendszert: ha gyanús alakokat észlelnek, azonnal értesítik egymást, ezzel igyekeznek megakadályozni az egyre bátrabb tolvajok akcióit.

Bár az üzlet kamerarendszerrel van felszerelve, és a lopások után feljelentéseket is tesznek, az eladónő mégis úgy érzi, hogy olyan helyen él, ahol "vannak, akik még a rendőröktől is mentséget kérnek".

Egy neves divatmárka munkatársa is megerősítette a híreket. Munkatársaival együtt egyre többször szembesülnek üres ruhafogasokkal és leszakadt biztonsági chipekkel.

Az eladónő tapasztalatai szerint a tolvajok gyakran csoportosan cselekszenek. Ha a közelben lévő biztonsági őr észleli a gyanús tevékenységet, jogosult megállítani az elkövetőt, sőt, akár bele is nézhet a táskájába, hogy ellenőrizze, mit rejtett el benne.

Egy másik divatáruház eladónője a lapnak elmondta, az ellopott áruk mennyisége és értéke folyamatosan növekszik, csakúgy, mint a tolvajok merészsége.

A tolvajok merészségével együtt az erőszak is fokozódik. "Már volt, aki megfenyegetett minket fizikai erőszakkal. Kezd nagyon kellemetlen lenni" - tette hozzá az egyik eladónő.

"A helyzet kétségkívül aggasztó" - erősítette meg az eladónők állításait a már említett nagyszombati áruház biztonsági szolgálatának munkatársa. Szerinte a legnagyobb gondot a legutóbbi törvénymódosítás jelenti, amely szinte lehetetlenné tette a tolvajok felelősségre vonását. "Lényegében nem tartanak semmiféle következménytől" - tette hozzá.

A realitás az, hogy még ha a tolvajt sikerül is kézre keríteni és a rendőrséghez eljuttatni, a végeredmény gyakran üres kéz. "A rendőrség lényegében nem lép fel aktívan, csupán továbbítják az ügyet a járási hivatalhoz" - így festette le a rendszer tehetetlenségét egy interjúalany a lap számára.

A járási hivatalban, ahogyan ő fogalmazott, egészen abszurd pénzbírságokat szabnak ki. "Az emberek úgysem fogják kifizetni ezeket, mert senki sem fogja behajtani a tartozásokat" - tette hozzá.

A biztonsági szolgálat munkatársai úgy vélik, hogy a valódi kihívást nem csupán a bűncselekmények által érintett összeg növekedése jelenti. A probléma gyökere abban rejlik, hogy az ilyen típusú bűncselekmények elkövetőit nem sújtják megfelelően, ami bátorítja őket arra, hogy egyre inkább merészebben cselekedjenek a lopások terén.

Related posts