**Paul Newman: Az Igazi Egyéniség** Paul Newman nem csupán egy színész volt; ő egy ikona, aki évtizedek óta lenyűgözi a közönséget. Számtalan filmben megmutatta tehetségét, de az igazi varázsa nem csupán a színészi teljesítményében rejlik. Newman karizmá

Pál egy különleges figura volt, hiszen magyar gyökerekkel bírt, még ha otthon sosem emlegették így. Zsidó származása miatt gyakran érte támadás, de sosem cserélte le a nevét, és mindig elkerülte a könnyű megoldásokat. Paul Newmanként vált ismertté, mint színész, autóversenyző, filantróp és éttermek tulajdonosa. Igazi karakter volt, akiről sokan azt gondolták, hogy magabiztossága megkérdőjelezhetetlen, ám valójában őt egész életében a kétségek gyötörték.
Persze, ha valaki igazán jó színész, az bármit el tud játszani.
Paul Newman, aki 1925. január 26-án látta meg a napvilágot, mára egyre inkább a feledés homályába merül. Pedig feleségével, Joanne Woodwarddal, ők voltak Hollywood utolsó igazán mesébe illő párja, egy olyan időszakban, amikor olyan ikonikus alakok is ragyogtak, mint Marlon Brando és James Dean. Newman sokszor kisebbnek érezte magát e két legendához képest, ami különösen érthető, hiszen Dean tragikus halála után ő kapta meg a színész szerepét, ezzel elindítva karrierje egyik legfontosabb filmes ugrását.
Paul önbizalomhiányának egyik legfőbb forrása talán az volt, hogy vékonyka kisfiúként kellett felnőnie, miközben lengyel-magyar származású édesanyja kiszámíthatatlan viselkedése sokszor megnehezítette a mindennapjait. Az apja, aki súlyos alkoholproblémákkal küzdött, csupán a sportboltja profitjára összpontosított, így Paulnak nem volt könnyű dolga. A sportokban sem találta a helyét - legalábbis úgy hitte. Eredetileg azt tervezte, hogy ő veszi át a családi vállalkozást, de a második világháború kitörése mindent megváltoztatott, és egy új álom kezdett körvonalazódni benne: pilóta szeretett volna lenni.
Erre nem került sor, mert színvak volt, így rádiósként szolgált három évet. Aztán hazatért. Az egyetemen már jól focizott, de lesérült, így nem lehetett belőle profi játékos. Amikor apja 1950- ben elhunyt, neki kellett volna átvennie a sportboltot. ez azonban nem az ő világa volt, így bátyja vezette tovább a vállalkozást. Paul a család akaratával szembemenve New Yorkban ment Lee Strasberg színi tanodájába, ahol találkozott Jackie Witte-tel, akit elvett feleségül.
A Broadway színpadán tett első lépései után hamarosan a mozi világába is betört. Ekkor vált életre szóló élménnyé a „Macska a forró bádogtetőn” című film, amelyben Elizabeth Taylor oldalán játszott. Ezzel a szereppel robbant be a köztudatba, és a hírnév küszöbén állt. Ugyanebben az időszakban találkozott a fiatal és tehetséges Joanne Woodwardral, akinek varázsa szinte azonnal elbűvölte. Paul azonban házas ember volt, éppen hogy csak megszületett második gyermeke, Scott, így kénytelen volt próbálni uralkodni saját érzésein és vágyain, miközben a szívében egy belső harcot vívott.
Öt évnyi küzdelem és nehézség után, miután a harmadik gyermekük is világra jött, végül elvált feleségétől, és újra megtalálta a boldogságot Joanne oldalán. Az évek során három gyönyörű lányuk született, akik életük szerves részévé váltak. Közben karrierje is felfelé ívelt; olyan filmekben szerepelt, mint A svindler és A hosszú, forró nyár, de talán a legismertebb alkotása a Butch Cassidy és a Sundance Kölyök volt, amelyben a fiatal Robert Redford mellett tűnt fel. Ez a film nem csupán a halhatatlanok közé emelte, hanem egy életen át tartó barátságot is szült Redforddal, ami mindkettejük életét gazdagította.
Paul mégsem volt teljesen elégedett, igaz, ő igazából sosem volt az. Anyja érzelmi bántalmazása, érzelmi elhanyagolása arra volt jó, hogy ő egész életében megkérdőjelezze szerethetőségét, tehetségét. Szinte hihetetlen, de magasan funkcionáló alkoholista volt, aki fegyelmezett tudott maradni. Reggel hét sörrel kezdte a napot, este Martinivel és whiskeyvel fejezte be.
Rendezőként is megmérette magát, elsőként Joanne-nel dolgozott együtt. Az asszony, akit Paul sokkal tehetségesebbnek tartott, fokozatosan eltűnt a reflektorfényből, ahogy férje szupersztár karrierje egyre nagyobb magasságokba emelkedett.
Ingrid Bergman, a szentből romlott nő, majd újjászületett a fényben, hogy ismét a vallásos hit és a művészet szentélyévé váljon. Élete során a sötétség és a világosság határvonalán egyensúlyozott, és ez a kettősség formálta mind a személyiségét, mind a filmszerepeit.
Paul nem volt érzéketlen; a lelkét mélyen megviselte a múltja. Hosszan vívódott azzal, ahogy első házasságának vége lett, és azzal is, hogy milyen következményekkel járt a döntése. Élete során folyamatosan gyötörte a bűntudat, amiért más iránti érzései elvonták figyelmét a gyermekeitől. Tragikus módon, 1973-ban egyetlen fia, Scott drogtúladagolás következtében hunyt el, ami még inkább felerősítette a lelkében tomboló bűntudatot. E szenvedés hatására határozta el, hogy jótékony célokat szolgáló tevékenységekbe fog, és megalapította azt az alapítványt, amely a sérült és bántalmazott gyermekek támogatására jött létre. Ennek az elkötelezettségnek köszönhetően a Bátor Tábor is magyarországi megvalósulásához jutott, amelynek megnyitóján ő is részt vett, hogy a saját tapasztalatait a jövő generációinak szolgálatába állítsa.
Ekkoriban eltávolodott Joanne-től is, és viszonya lett egy újságírónővel. A kapcsolatuk túlélte ezt, és utána erősebbek is lettek. Paul a Győzni Indianapolisban című film forgatásán -amelyben autóversenyzőt játszott- szeretett bele az autóversenyzésbe. 47 évesen kezdett versenyezni, és egyáltalán nem volt amatőr.
1972 és 2007 között ez vált az igazi szenvedélyévé.
Már az első évében négy bajnoki érmet zsebelt be, és csapatfőnökként is megmérettette magát. Hetvenen túl, a 24 órás Daytonán csapattagként indult, és végül győztesként hagyta el a pályát. Ezzel ő lett a sportág történetének legidősebb győztese.
Filmes pályafutását sem hagyta figyelmen kívül, hiszen 1984-ben, összesen tíz Oscar-jelölés után végre elnyerte az áhított aranyszobrocskát A pénz színe című filmben nyújtott kiemelkedő teljesítményéért. Érdekesség, hogy éppen ebben az évben életműdíjat is átadtak neki. Ennek ellenére továbbra is aktívan dolgozott, és új kihívásokra vágyott.
S sokak meglepetésére egyszercsak megjelent egy salátaöntet a piacon, ami az ő nevét viselte. Egyik karácsonykor ugyanis egy barátjának csinált saját készítésű salátaöntetet, ami aztán olyan jól sikerült, hogy forgalmazni kezdték. A Newman's Own egész bevétele karitatív célokat szolgál, és ő maga is nevetve mondta, hogy sikeresebbek, mint a filmjei.
Paul Newman 80 esztendős korában mondott búcsút a filmes világnak. Három év elteltével, alig néhány nappal az 50. házassági évfordulója után, sajnos a rák végzett vele. Egész életében elkötelezetten tanult, mindig a fejlődésre törekedett, és ami igazán különlegessé tette, az az volt, hogy folyamatosan jobb emberré akart válni.
Címkék: Paul Newman, színészlegendák Előző bejegyzés: A Kos csillagjegy ezúttal a szabadság szelét keresi, míg a Szűz végre lehetőséget talál arra, hogy egy baráti kapcsolatot ápoljon – napi horoszkóp 01.25.