Bill Gates vagyonának felajánlásával egy évig fenntartható lenne Magyarország működése. Az összeg, amelyet adományozna, képes lenne jelentős hatással lenni az ország gazdaságára és szociális rendszereire.


Bill Gates bejelentette, hogy bezárja a világ legnagyobb magánalapítványát, de előtte még egy hatalmas, 200 milliárd dolláros adományt tervez - ez körülbelül 73 ezer milliárd forintnak felel meg. Hogy érzékelhetőbb legyen, ez az összeg majdnem megközelíti Magyarország teljes állami költségvetését 2026-ra. A Microsoft társalapítója úgy véli, hogy a világban számos sürgető problémával kell szembenézni, ezért nem kíván magának megtartani ennyit. Döntésének hátterében nemcsak elvi megfontolások, hanem személyes mérföldkövek is szerepet játszanak.

A Gates Alapítvány 25. évfordulójának alkalmából egy váratlan bejelentés látott napvilágot a szervezet hivatalos weboldalán: Bill Gates, a Microsoft társalapítója, bejelentette, hogy az általa alapított, a világ egyik legnagyobb jótékonysági szervezeteként ismert alapítvány 2045. december 31-én lezárja tevékenységét.

Gates úgy döntött, hogy teljes vagyonát - jelenleg 112 milliárd dollárt, azaz mintegy 40 880 milliárd forintot - még életében a társadalom szolgálatába állítja.

Ahhoz, hogy jobban érzékelhető legyen ez a megdöbbentő összeg, érdemes összehasonlítani: a 2026-ra vonatkozó költségvetési törvényjavaslat alapján Magyarország éves állami kiadásainak összértéke 43 765 milliárd forint. Ez azt jelenti, hogy Bill Gates, csupán egyetlen személyként, gyakorlatilag annyit adományoz, mint amennyit az egész ország tervez költeni egy teljes év alatt. Ez a párhuzam igazán lenyűgöző és egyben elgondolkodtató, hiszen jól tükrözi a gazdasági realitásokat és a magánadományozás hatalmát.

"Amikor eljön az időm, sokan fognak véleményt formálni rólam, de egy dologban biztos vagyok: nem az lesz a legfontosabb, hogy gazdag emberként távozom." – fogalmazott Gates. "A világ tele van sürgető kihívásokkal, és nem engedhetem meg magamnak, hogy olyan erőforrásokat tartsak vissza, amelyekkel mások életét javíthatnám."

A döntés mögött nem csupán az évforduló áll, hanem számos személyes mérföldkő is. Idén ünnepelhetné 100. születésnapját Gates édesapja, a Microsoft pedig fél évszázados évfordulóját. Ráadásul Bill Gates októberben 70 éves lesz. E különleges időszakot arra használta, hogy átgondolja a jövőbeli terveit, és végül arra a megállapításra jutott, hogy az alapítvány céljait rövidebb időn belül is elérheti.

A következő húsz évben évi 10 milliárd dollárt, átszámolva körülbelül 3650 milliárd forintot költ majd az alapítvány, összesen várhatóan több mint 200 milliárd dollárt, ez 73 ezer milliárd forintot jelent.

Amikor először merültem el abban a kérdésben, hogyan is tudnám visszaadni a felhalmozott vagyonomat, a már megszokott módon jártam el, ahogy mindig új projektekhez fogok: rengeteg könyvet bújtam. Az egyik legmeghatározóbb olvasmányom Andrew Carnegie 1889-ben íródott esszéje volt, amely a "The Gospel of Wealth" (A gazdagság evangéliuma) címet viseli. Ennek a műnek a legismertebb mondata így hangzik: "az, aki gazdagon távozik az életből, az szégyenben távozik".

A Gates Alapítvány 2000-ben jött létre két családi alapítvány összevonásával, és az elmúlt negyedszázadban a globális egészségügy, oktatás és szegénységellenes küzdelem egyik legbefolyásosabb szereplőjévé vált. Az AP összefoglalója szerint első 25 évben több mint 100 milliárd dollárt (nagyjából 36 500 milliárd forintot) költöttek el, ennek mintegy fele közegészségügyi programokra ment. A szervezet kulcsszerepet játszott a Gavi vakcinaszövetség és a Globális Alap létrehozásában, amelyek több mint 80 millió élet megmentéséhez járultak hozzá.

A Gates Alapítvány legnagyobb külső támogatója Warren Buffett, aki 2006-ban csatlakozott az adományozókhoz, és azóta több mint 35 milliárd dollárnyi (azaz nagyjából 12 775 milliárd forintnyi) Berkshire Hathaway részvényt ajánlott fel. Gates szerint "mindez nem jöhetett volna létre Warren nagylelkűsége nélkül. Ő mutatta meg először, hogy az ember mindent visszaadhat." Buffett 2010-ben Gates és Melinda French Gates oldalán elindította a Giving Pledge nevű kezdeményezést is, amely arra kéri a világ leggazdagabb embereit, hogy vagyonuk legalább felét ajánlják fel jótékony célra. Mára több mint 240 milliárdos csatlakozott a felhíváshoz.

A következő húsz évben kitűzött célok között szerepel a megelőzhető gyermek- és anyai halálozás teljes megszüntetése, a halálos fertőző betegségek, mint a HIV, malária, tuberkulózis és gyermekbénulás véglegesen történő visszaszorítása. Emellett célul tűzték ki, hogy több százmillió ember kerüljön ki a mélyszegénységből. Gates véleménye szerint a világ rendelkezik a szükséges tudással és eszközökkel ahhoz, hogy az ötéves kor alatti gyermekhalandóságot, amely jelenleg ötmillióra tehető, a felére csökkenthessük.

Az alapítvány tevékenysége nem mentes a kritikától sem. Számos szakértő úgy véli, hogy a megközelítése túlságosan is technokratikus: inkább gyógyszerekre és technológiai innovációkra helyezte a hangsúlyt, ahelyett, hogy az egészségügyi rendszerek fenntartható fejlődésére koncentrált volna. Ráadásul sokan felhívták a figyelmet arra is, hogy a támogatások jelentős része nem közvetlenül a célországok helyi szervezeteihez érkezett, hanem nyugati vagy nemzetközi közvetítőkön keresztül került elosztásra.

A vezérigazgató, Mark Suzman szerint éppen az alapítvány adatalapú működése, szoros programfelügyelete és állandó partneri kapcsolatai biztosítják a hatékonyságot, viszont a következő években bővítik a helyi jelenlétet, és több munkát visznek ki a seattle-i központból partnerországokba.

A bejelentés hetében Bill Gates több interjúban is éles kritikát fogalmazott meg Elon Musk irányába, aki a Doge nevű hatékonysági hivatal keretein belül jelentős mértékben csökkentette az amerikai fejlesztési segélyeket. Gates véleménye szerint ezek a megszorítások számos, az alapítvány által támogatott hosszú távú programot veszélybe sodortak, például a gyermekbénulás felszámolására irányuló kezdeményezést, amelyre eddig több mint 6 milliárd dollárt (körülbelül 2 190 milliárd forintot) fordítottak. Gates különösen sajnálta, hogy Musk egyik döntése következtében leállt egy Mozambikban működő HIV-megelőzési program, amely a fertőzött anyák újszülöttekre történő átvitelének megakadályozására összpontosított - állítólag azért, mert Musk összekeverte a mozambiki Gaza tartományt a Közel-Keleti Gázával. "A világ leggazdagabb embere, aki a legszegényebb gyerekek életét veszélyezteti - ez szomorú látvány" - nyilatkozta Gates a Financial Timesnak.

Bill Gates továbbra is lelkesen tevékenykedik alapítványának ügyeiben, és nem tervezi, hogy a hagyományos értelemben nyugdíjba vonuljon. Ahogy fogalmazott: "tisztelem azokat, akik nyugdíjasként pihenéssel töltik az idejüket, de ez nem az én utam." A következő húsz évét a stratégiák kidolgozására, partneri egyeztetésekre és tanulmányutakra kívánja szánni, így továbbra is aktív szereplője marad a globális kihívásoknak.

A Gates Alapítvány továbbra is a legfontosabb adományozási platformként funkcionál, azonban Gates tevékenysége nem merül ki ennyiben: az energetikai innovációk terén is aktív szerepet vállal a Breakthrough Energy jóvoltából, emellett az Alzheimer-kutatás támogatására is fókuszál. Az esetlegesen ebből származó nyereségeket szintén az alapítvány javára kívánja fordítani.

Gates a legújabb döntését pályafutása utolsó jelentős szakaszaként értékeli. Kijelentette, hogy ahogy a Microsoft eléri az 50 éves mérföldkövet, úgy szeretné ezt a jeles alkalmat méltó módon megünnepelni azzal, hogy visszaadja mindazt, amit a vállalat révén megszerzett.

Related posts