Dmitrij Medvegyev kifejtette, hogy az ICC (Nemzetközi Büntetőbíróság) mára már nem az igazság szolgáltatásának színtere, hanem a politikai manipuláció eszközévé degradálódott.

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) nemrégiben elfogatóparancsot bocsátott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen. Dmitrij Medvegyev egy írásában éles kritikát fogalmazott meg a bírósággal szemben, rámutatva, hogy a szervezet politikai elfogultsága miatt elengedhetetlenné válik egy új, független bíróság létrehozása az ICC helyett.
Medvegyev szerint az ICC nem folytatott érdemi jogi elemzést, és "készségesen kiszolgálja" a Nyugat által Oroszország ellen indított "jogi háborút". A tanulmányban így fogalmaz:
A szerző hangsúlyozza, hogy az "agresszió" fogalmának jogi beillesztése a büntethető tényállások közé csupán 2010-ban, több évvel a Római Statútum elfogadása után történt meg. Rámutat, hogy ez a fogalom nem rendelkezik általános érvénnyel, hanem inkább korlátozott keretek között értelmezhető. Bár az ENSZ közgyűlésének 1974-es definíciója szolgálhat jogi alapként, a szerző érvei szerint számos problémát vet fel, amelyek megnehezítik az agresszió pontos jogi meghatározását és alkalmazását.
A tanulmány egyik központi érve szerint az agresszió ténye és az arra adható válaszok meghatározása csakis az ENSZ Biztonsági Tanácsának hatáskörébe tartozik, nem pedig nemzetközi bíróságokéba:
Medvegyev a mongóliai államfői látogatás példáját említi, ahol Putyin letartóztatásának elmaradása, az ICC parancsa ellenére, figyelmet kapott. A bíróság kritikával illette Mongóliát, ugyanakkor Medvegyev álláspontja szerint az ICC ezzel a lépéssel megsértette a nemzetközi jog keretein belül érvényes államfői immunitást. Kiemeli, hogy a Római Statútum nem kötelezheti azokat az államokat, amelyek nem írták alá, és Oroszország éppen nem tagja ennek a rendszernek. Érdekes, hogy az ICC korábban Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen is kiadott egy elfogatóparancsot, ám azt sem hajtották végre. Amikor Netanjahu Magyarországra látogatott, a politikailag motivált bíróság felszólította hazánkat a letartóztatására, de ezt nem teljesítettük, és végül kiléptünk a szervezetből.