Kiskunhalason titokban bújtatták a nővé operált férfiakat a kórház falai között.
Ezt követően, valószínűsíthetően téves diagnózisok alapján, a frissen operált betegeket a kórház falai között tartották a 3-4 napos sebgyógyulás ideje alatt, mindezt közfinanszírozott ellátás keretében. A rendőrség őrizetbe vette a két orvost, akik ellen kötelezettségszegéssel elkövetett vesztegetés gyanúja miatt indult nyomozás. Emellett arra is fény derül, hogy hány esetben végeztek illegális műtéteket.
A Blikk értesülései alapján a nemváltó műtétek során férfiak nővé alakítása történik. Ezek a beavatkozások 3-8 órát igényelnek, és a folyamat során elengedhetetlen a szakszerű asszisztencia, az altatóorvos jelenléte, valamint a műtősegéd támogatása is.
A rendelkezésre álló információk alapján 2022-től egy doktornő magánrendelőjében sebészeti beavatkozásokat, főként nemátalakító műtéteket, valamint különféle kezeléseket és vizsgálatokat végzett - nyilatkozta Dabis Krisztina főtörzsőrmester, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője. Az orvosnő a vizsgálatokért és beavatkozásokért milliós nagyságrendű díjat kért el. A műtéteket a kiskunhalasi kórházban, a sebészeti osztály egyik orvosának közreműködésével, a hivatalos munkaidőn kívül hajtották végre. A beavatkozások során az egészségügyi intézmény infrastruktúráját használták, és a közfinanszírozott ellátás keretein belül valósították meg a procedúrákat.
Az operációkat követően a betegek kórházi ellátásban részesültek, amiért a két orvosnak zsebbe fizettek. A rendőrség lefoglalta az irodáikban és magánrendelőikben talált iratokat, bankszámláikat, ellenőrizve a számlák pénzforgalmát is.
A Blikk értesülései alapján a két orvos, S. Károly, a Semmelweis Kórház sebész főorvosa, valamint B. Noémi, a kórház urológusa, akit az ország egyik legismertebb intimplasztikai szakértőjeként tartanak számon, őrizetbe került. B. Noémi Budapest mellett több vidéki nagyváros magánklinikáján is rendel. Kiskunhalas lakói jól ismerik és elismerik mindkét szakember tehetségét, ezért meglepetéssel fogadták a rendőrségi nyomozás híreit.
- Soha nem gondoltam volna, hogy ebben a kisvárosban ilyen komoly műtéteket végeznek, azt hittem, hogy csak a nagyvárosokban van ilyen lehetőség - mesélte Laci a Blikknek, miközben a város főterén sétált. - Szerintem ezek a műtétek nem helyénvalók, még magánklinikán sem bíznék meg bennük. Mi van, ha a beteg meggondolja magát? Az ilyet már nem lehet visszacsinálni.
A nyugdíjas Irénke az őrizetbe vett főorvos édesapját is ismerte, nem gondolta volna, hogy szabályt szegtek volna valaha is.
A halasi kórházban is akadnak gondok, de hol ne lennének? Az, hogy feketén végeznek műtéteket, viszont teljesen elképesztő! Ezzel nemcsak a helyi orvosok hírnevét, hanem az egész intézmény jó hírét is súlyosan veszélyeztetik. Miért kellett ezt az ügyet éppen itt előhozni, miért nem lehetett más módon rendezni?
Egy nemváltó műtét összköltsége 10 millió forint felett is lehet a végén. Nem egyszerű beavatkozás, s nem is 1-2 napos, ráadásul hosszabb előkészületi folyamat is kell hozzá.
A győri, ma már Bécsben élő 26 éves Alexa két éve végeztette el magán a műtéteket, részben Magyarországon, részben Ausztriában. A műtét indokát nem kívánta megjelölni, de azt elmondta a Blikknek, hogyan, mennyiért lett férfiből nő.
Amikor elhatároztam, hogy új utat kezdek az életemben, és felkerestem egy intim sebészt, az első lépésként egy másfél éves hormonkezelést ajánlott, kiegészítve folyamatos pszichológiai terápiával. A terápia során felkészítettek arra, hogy az identitásom megváltozik, és hogy nem leszek többé férfi. Az előkészületek alatt már igyekeztem nőként élni: női fehérneműt hordtam, és a nőkhöz illő kozmetikai termékeket használtam. Amikor elérkezett az idő, és megerősítettem véglegesen az elhatározásomat, egy osztrák klinikán végezték el a beavatkozást, amely magában foglalta a férfi nemi szervem eltávolítását, valamint egy női intim plasztikát. A műtét után egy hetet töltöttem kórházban, és hat héttel később a sebek is szépen begyógyultak. Ezt követően egy mellplasztikai műtétre is sor került, végleges szőrtelenítéssel együtt, és természetesen a ruhatáramat is teljesen átalakítottam. Az irataimat is kicserélték, így immár osztrák állampolgárként, nőként használom ezeket a hivatalos dokumentumokat. Ismertem azt az orvosnőt, akivel kapcsolatban most eljárás indult. Az a gyanúm, hogy a műtét költségeit próbálták meg lefaragni azzal, hogy a beavatkozást egy közkórház keretein belül hajtották végre. Az én műtétem körülbelül 13-15 millió forintba került, míg a kiskunhalasi, illegális műtéttel és ápolással maximum 2 millió forintot tudtam volna spórolni.
Magyarországon évente körülbelül 30 nemváltó műtétet hajtanak végre. Érdekes, hogy ezek közül tíz esetből kilencben férfiakból nőket alakítanak át, mivel sebészeti szempontból ez a folyamat egyszerűbbnek számít. A nemváltó műtétek napjainkban már legálisak, azonban a hazai társadalombiztosítás nem fedezi a költségeiket. Más országokban is csupán magán egészségügyi intézmények keretein belül érhetők el ezek a beavatkozások. A Blikk a kiskunhalasi kórházat is megkereste a témában, de eddig még nem érkezett válasz arra vonatkozóan, hogy miként történhetett meg egy ilyen eset az egészségügyi intézményben.