A felsőoktatásban bevezetett drasztikus megszorítások komoly hatással vannak a diákok és az intézmények életére - olvashatjuk az Alfahir.hu cikkében. A változások nemcsak a tanulmányi lehetőségeket korlátozzák, hanem a jövő generációk képzésére is negatív

A költségvetési megszorítások, amelyek az állami finanszírozású helyek drámai csökkentéséhez vezetnek, nem csupán a leendő egyetemistákat érintik, hanem veszélyeztetik az oktatói állások megtartását is - hívja fel a figyelmet a Jobbik elnökhelyettese.
Brenner Koloman szerint az, hogy hogy szinte valamennyi hazai egyetemen "hirtelen és jelentősen" csökkenti a kormány az állami finanszírozású felsőoktatási helyek számát,
"Ez a lépés súlyos megszorításokat hoz magával, és valószínűleg az oktatók, valamint a hallgatók félrevezetéséhez vezet. Nem mellesleg, a magyar egyetemi szférában szinte biztosan oktatói elbocsátásokkal is számolnunk kell."
Megjegyzi: az intézkedés erősen emlékezti arra a döntésre, amelyet még aktív egyetemi vezetőként élt meg 2011-2012-ben. Akkor a Fidesz az összes államilag támogatott helyet meg akarta szüntetni, és csak a komoly tiltakozási hullám tudott kisebb megszorítást elérni, amely még így is súlyos 100 milliárdokat vont ki az egyetemi szférából.
A Jobbik a felsőoktatás területén is elkötelezett amellett, hogy sürgeti a nemzeti és konzervatív irányvonal szükségességét. Meggyőződésünk, hogy a teljesítményalapú társadalom elérése elengedhetetlen, és fontosnak tartjuk, hogy minden állampolgár számára biztosítsuk az egyenlő lehetőségeket a tudás megszerzésére és a tanulásra.
- szögezi le Brenner Koloman.
A párt Klebelsberg Oktatási Programja alapján:
- Jelentősen növelni kell az államilag finanszírozott képzések számát és a hallgatói juttatások összegét, valamint igazságosabbá kell tenni az átjárás lehetőségét az államilag finanszírozott és az önköltséges képzések között.
- Ideje, hogy végre megvalósuljon a Diákváros a kijelölt budapesti helyszínen! Ezt a projektet már hosszú évek óta egyezteti a fideszes kormány az érintett felekkel, de a kínai Fudan egyetem körüli kudarc miatt eddig nem tudták megvalósítani. Közben pedig a budapesti lakhatás nem csupán az egyetemisták számára jelent súlyos problémát.
- Az egyetemi oktatók számára olyan felsőoktatási életpályát kell kialakítani, amelyben az oktatók tudományos előmenetele mellett az oktatói tevékenység minőségét nagyobb súllyal vesszük figyelembe, és motiváló jövedelemkategóriákat kell az előmenetelhez alkotni. A jelenlegi, még régiós összehasonlításban is méltatlanul alacsony béreket azonnal 50 százalékkal meg kell emelni, hiszen különösen a tanársegédi és adjunktusi beosztásban dolgozó kollégák bére marad el a társadalmi megbecsültséget jelző szinttől.
Az egyetemi oktatók és munkatársak adminisztratív terheinek mérséklése elengedhetetlen. Az európai normákhoz igazodva szükséges az oktatói óraterhelés csökkentése is, hogy a pedagógusok több időt tudjanak szentelni a diákokkal való foglalkozásra és a kutatási tevékenységekre.
- Vissza kell állítanunk az egyetemek autonómiáját, kiemelt állami támogatásukat pedig azért kell biztosítjuk, mert a 21. században, a tudás és az információ századában ezek a tudásközpontok és a képzett pedagógusok biztosítják a magyar polgárok fejlődését és anyagi jólétét.