"A szakmai igazgató ötös alá értékelte a női kézilabda-válogatott teljesítményét, amely bronzérmet szerzett az Európa-bajnokságon, ezzel biztatva őket a jövőbeli sikerekhez."


A bronzérmet megünneplő magyar csapat - Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

A női kézilabda-válogatott vasárnap délután egy emlékezetes csatában elhódította az Európa-bajnoki bronzérmet a francia csapat, az olimpiai ezüstérmes és világbajnoki címvédő előtt. A bécsi mérkőzés tele volt izgalmakkal: a franciák, akik a találkozó esélyesebbnek tűntek, 22-21-re vezettek. Ám Klujber Katrin zseniális passza lehetővé tette, hogy Győri-Lukács Viktória a végső pillanatokban betaláljon, megszerezve ezzel a 25-24-es győzelmet. A győzelem értékét még inkább fokozta, hogy Szemerey Zsófi, aki 13 védést mutatott be, sérülten, fájdalmakkal küzdve állt a kapuban, míg több csapattársa betegen vállalta a játékot.

A szövetség szakmai igazgatója, Juhász István a Telexnek adott értékelésében az elmúlt évek tapasztalataira reflektálva hangsúlyozta, hogy sokan megfogalmazták a kérdést, miért nem tud a felnőtt válogatott a fiatalok utánpótlás-világversenyein elért kiemelkedő teljesítményekhez mérhető eredményeket felmutatni. Juhász véleménye szerint négy kulcsfontosságú tényező hozzájárult ahhoz, hogy a csapat végre felérjen a dobogóra.

"Az első a közös szakmai és koherens gondolkodás a klubok és a szövetség közt. A második az erőnléti fejlődés, a harmadik Golovin Vlagyimir és a csapat összeérése, a negyedik pedig a magyar bajnokság ereje."

Részletesebben kifejtette gondolatait. A szövetség készített egy átfogó elemzést arról, hogy 1996 és 2021 között a junior kategóriában kiemelkedő teljesítményt nyújtó női sportolók mikor léptek be a felnőtt válogatott keretébe, és részt vettek nagyobb tornákon, mint az Európa-bajnokság, a világbajnokság vagy az olimpia. Az adatok alapján átlagosan három év várakozási idővel kellett számolniuk a játékosoknak. Voltak, akik szinte azonnal megvetették a lábukat a felnőtt mezőnyben, míg másoknak hat vagy akár még több évbe telt, mire végre lehetőséget kaptak, hogy egy rangos eseményen képviselhessék az országot.

"Szuvorov orosz tábornok bölcs szavait idézném: a gyorsaság elengedhetetlen, de a sietség kifejezetten káros lehet. Fontos tudomásul venni, hogy nem minden játékos rendelkezik azzal a mentalitással, amely lehetővé tenné számára az azonnali szintugrást. Az erőltetett fejlődés visszafelé is hathat. Nem szeretnék negatív példákat említeni, de az általunk létrehozott tehetséggondozási programok éppen ezért kiemelkedő fontosságúak. Nem véletlenül figyeljük meg alaposan, hogy mit tapasztal egy játékos a klubjában, hiszen a szezon nagy részét ott tölti, míg a válogatott csak néhány hétre hívja. A klub és a szövetség közötti összehangoltság elengedhetetlen a sikerhez" - hangsúlyozta.

Egy 2023. októberi szakmai konferencián Szűcs Martin erőnléti edző megosztotta a résztvevőkkel, hogy jelenleg csupán egy játékosuk felel meg a legszigorúbb nemzetközi élvonalbeli követelményeknek a felméréseik alapján. Azonban a helyzet kedvezően alakult, hiszen Juhász véleménye szerint már hat-nyolc játékos teszteredményei – mint például ugrás, sebesség és irányváltás – elérik a legmagasabb szinthez szükséges mértéket. Emellett az összes játékos jelentős fejlődésen ment keresztül, ami biztató jele a csapat jövőbeli potenciáljának.

"Dinamikusabbak lettek, ami jól jött a franciák elleni bronzmeccsen is. Biztosan lesznek még nehéz perceik ebben az olimpiai ciklusban, de most már vissza tudnak nyúlni felnőtt szinten egy olyan sikerhez, amire korábban nem volt példa. Ez egy olyan tapasztalat, ami előre fogja vinni őket. Eddig csak abból tudtak táplálkozni, ami junior szinten történt velük, ezen most már túlléphetnek, és ez egy fontos mérföldkő."

Juhász a mostani eredményt igazi kiugrásnak titulálta, különösen figyelembe véve a két évvel ezelőtti Európa-bajnoki tizedik és a tavalyi világbajnoki tizedik helyezést. Ugyanakkor valahol mégis úgy érezték, hogy eljön az idő, amikor végre megindul a felfelé ívelés, hiszen a tesztek is ezt a trendet jelezték. Azonban senki sem tudta előre garantálni, hogy ez a pillanat most érkezik el, és hogy a fejlődés azonnal érmek formájában is megnyilvánul.

Golovin Vlagyimir kapitány szoros kapcsolatot ápol az utánpótlás játékosaival, hiszen szinte mindegyiküket jól ismeri. A döntőben bátran döntött a fiatal, mindössze 19 éves Csíkos Luca pályára küldése mellett, míg az elődöntő során Tóth Nikoletta is lehetőséget kapott. Ez már a csapat ötödik nagy tornája volt, és az évek során kialakultak azok az automatizmusok, amelyek lehetővé teszik, hogy a játékosok mozdulatokból és félmondatokból is megértsék egymást. A figurák, a mozgások már jól ismertek a számukra. Juhász különböző szempontokat emelt ki, hangsúlyozva, hogy a - nem mindig látványos - védekezés terén Papp Nikolett és Füzi-Tóvízi Petra jelentős előrelépést mutattak. A tavalyi világbajnokságon tapasztaltakkal ellentétben, amikor Montenegró 17-9-re diadalmaskodott a második félidőben, most már elképzelhetetlennek tűnik, hogy a legjobbjuk, Jaukovics sérülése mellett hasonló forgatókönyv valósuljon meg.

"A negyedik pontban az erős magyar bajnokságot említettem. Noha a román ligából jöttek a legnagyobb számban az élcsapatok játékosai az Eb-re, a magyar bajnokság a franciával együtt a második-harmadik helyen áll. Meggyőződésem, hogy minőségi bajnokság nélkül nincs sikeres válogatott. Lehet vitatkozni azon, mennyi a külföldi, a norvégok szövetségi kapitánya is véleményt alkotott ez ügyben, bár a tiszteletre méltó és tekintélyes eredményei mellett vegyük figyelembe, hogy klubnál eddig nem dolgozott, és a magyar sportgazdasági viszonyokkal sem biztos, hogy tisztában van. Mivel Budapest a négyes döntő résztvevője, természetes folyamat, hogy a két nagy klub oda vágyik, és mindent megmozgat ezért, hiszen a szurkolóit szeretné kiszolgálni. Jó lenne, ha mint régen, csak egy-két klasszis légiós szerepelne, de a világ megváltozott.

Az örök kérdés, hogy vajon Klujber gólkirálynő, egyben bronzérmes lenne-e a Fradiban, ha nem állna versenyhelyzetben. Az erős magyar bajnokság nem csupán a sportág színvonalát emeli, hanem a sportdiplomáciára is kedvező hatással bír.

Juhász nem kesergett azon, hogy az Európa-bajnokság utolsó mérkőzéseit eredetileg Budapestre tervezték, hiszen el kell ismerni, hogy 2022 nyarán olyan döntés született, ami részben lemondó volt. Ugyanakkor a jövőre tekintve bizakodhat, hiszen 2027-ben világbajnokságot rendeznek Magyarországon. A késlekedés ellenére pedig ez a csapat húszezer lelkes szurkoló előtt léphet pályára az MVM Dome falai között.

Végezetül egy érdemjegyet kértünk a szakembertől a csapat teljesítményére. Egytől ötig osztályozhatott, mint az iskolában.

"Nem könnyű egész jegyet adni, mert szívem szerint a 4,5 felel meg a látottaknak, a több mint kéthetes produktumnak. De biztatásként mintha szoktak volna ötös alát adni a tanárok. Így most az én szívem is meglágyulhat, mert azért nagy élmény is volt ez az utazás a lányokkal. És bízom abban, hogy ez csak a kezdet, és nagy örömmel adok ötöst egy év múlva a vb után, de négy év múlva a Los Angeles-i olimpia után is."

Related posts