A Magyar Helsinki Bizottság jogi lépéseket tett, miután elutasították a homofóbia elleni tüntetésük engedélyezését.

A rendőrség megakadályozta az idei Pride-felvonulás megrendezését Budapesten. A döntés hátterében egy frissen elfogadott törvény áll, amely megtiltja a szexuális kisebbségek láthatóságát elősegítő eseményeket. Jogvédő szervezetek máris bírósághoz fordultak, hogy megkérdőjelezzék a hatóság döntését.
Öt jogvédő szervezet, közöttük az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság, a Szivárvány Misszió Alapítvány (a Budapest Pride alapítványa) és a Társaság a Szabadságjogokért, június 1-jére demonstrációt tervezett az Andrássy úton, hogy felhívja a figyelmet a transz- és homofóbia elleni küzdelem fontosságára, valamint az LMBTQI közösség jogainak védelmére. Ezt azonban a rendőrség most megtiltotta - áll a Magyar Helsinki Bizottság közleményében.
A közlés alapján a hatóság a márciusi törvénymódosítást idézve utasította el a gyűlés engedélyezését, amely tilalmat vezetett be az olyan eseményekre, amelyek célja a szexuális kisebbségek láthatóságának fokozása.
A döntés súlyos precedenst állít fel: nem csupán jogsértő, hanem egyértelműen tükrözi a hatalom szándékát, hogy elhallgattassa azokat, akik nem illeszkednek a hivatalos narratívába. Míg néhány nappal korábban egy kisebb LMBTQI-jogi demonstrációt még biztosított a rendőrség, az aktuális tiltás már nem a közrend védelméről szól, hanem a politikai hatalomgyakorlásról. Az a megközelítés, miszerint a gyermekek védelme minden más alapjogot felülír, nem jogi, hanem ideológiai alapú, és alkalmas bármilyen kényelmetlen vélemény elhallgattatására - függetlenül attól, hogy ez valóban veszélyt jelent-e bárkire.
- nyilatkozta a Magyar Helsinki Bizottság sajtóközleményében.
A tiltás ellen a szervezők jogi lépéseket terveznek, és eltökéltek abban, hogy nem tűrik el az önkényes intézkedéseket.
A Magyar Helsinki Bizottság közleményében világosan kifejezte célját: szeretnék, ha a hazai és nemzetközi fórumokon megszüntetnék a Pride-tilalmat. "Bármilyen döntés születik is a bíróság részéről, a Budapest Pride megtartására számíthatunk - sőt, lehet, hogy éppen ez a döntés vonzza majd a legnagyobb tömegeket az utcákra. Június 28-án találkozunk, mert egy szabad és egyenlő társadalom csak közös erőfeszítéssel valósulhat meg" - olvasható a közleményük végén.