Az új Amerika Kapitány karaktere meglehetősen elkeseredett, míg a Szép új világ sajnos messze áll attól, hogy valóban szép legyen, és inkább régi ismerős, mintsem friss élmény. | szmo.hu


35. Nem tűnik soknak, kivéve, ha a filmes univerzumok világáról beszélünk. Ezen belül egy 35. film már komoly mérföldkőnek számít. Gondoljunk csak bele: az 1962 óta működő James Bond-sorozat eddig 27 hivatalos filmet termelt ki, míg a Marvel Cinematic Universe csupán 2008-ban indult hódító útjára. Így a 35. film tényleg impozáns teljesítménynek számít. Az Amerika Kapitány: Szép új világ e sorszámot viseli az MCU-n belül, és ha valaki az utolsó hat évben, vagyis a 2019-es Bosszúállók: Végjáték óta elveszítette volna a fonalat (ami könnyen megeshet), annak elmondjuk, hogy a franchise már az 5. fázisánál tart, amelynek negyedik Amerika Kapitány-filmje ez az alkotás, tehát ez a szám valóban jelentős!

A Végtelen saga után a multiverzumban játszódó történetek és Kang főgonoszként való bemutatásának terve sajnos nem aratott osztatlan sikert. Nem feltétlenül pénzügyi szempontból – hiszen akadtak igazán nagy kasszasiker filmek, mint például a Pókember: Nincs hazaút, a Deadpool & Rozsomák, a Doctor Strange az őrület multiverzuma vagy a Fekete Párduc 2, valamint A galaxis őrzői harmadik része – de mégis, Thanos bukása óta a mozirajongók várakozása és lelkesedése mintha megcsappant volna. A Marvel-filmek premierjei már nem váltanak ki akkora eseményjelleget, mint korábban.

Kétségtelen, hogy a Multiverzum saga nem tudta megközelíteni azt a kifinomultságot és komplexitást, amit a Végtelen saga képviselt. Míg az előbbi számtalan szálon futott, a karakterek között pedig szoros összefonódások voltak, addig a Multiverzumban a zavaros és szétszórt narratíva lett a jellemző. Az időszak (2021-től) alatt, amikor a Marvel tévésorozatai, mint például a WandaVízió, színre léptek, a helyzet csak tovább romlott. A sorozatok egyre inkább elvesztették az irányt, és a történetek ad hoc, kapkodó jellegük miatt még inkább hozzájárultak a káosz fokozódásához.

Az Amerika Kapitány: Szép új világ egyértelműen ennek az időszaknak a terméke. A hírek szerint Kevin Feige és csapata az idei nyári A Fantasztikus 4-es: Első lépések premierje óta újraértelmezik a stratégiájukat, hogy világosan meghatározzák, merre szeretnék terelni a Marvel univerzumot a 6. fázis kezdetével. Ezen a vonalon haladva Sam Wilson aktuális kalandja, valamint a május elején debütáló Mennydörgők még az előző koncepció szellemében születtek.

A történet középpontjában Sam Wilson (Anthony Mackie) áll, aki a Sólyom és a Tél Katonája-sorozat befejezését követően végleg elfogadta új szerepét, mint Amerika Kapitány. Az Egyesült Államok kormányának szolgálatában állva, Sam folytatja a harcot az ellenséges erők ellen. Öt hónappal azután, hogy Thaddeus Ross (Harrison Ford) elnökké választása megtörtént, az új Kapitány és az új Sólyom, Joaquin Torres (Danny Ramirez), egy sürgető küldetést kapnak: Mexikó Oaxaca államába kell utazniuk, hogy megakadályozzák a Csörgőkígyó (Giancarlo Esposito) vezette terrorszervezet akcióját. A céljuk egy titokzatos csomag megszerzése, amelynek feketepiaci értékesítése komoly fenyegetést jelent.

A merénylet eseményei közepette Sam öreg barátja, Isaiah Bradley, a szuperszérummal felvértezett egykori szuperkatona, szintén gyanúsítottként kerül a középpontba. Isaiah, akivel először A Sólyom és a Tél Katonájában találkozhattunk, nem csupán a múlt árnyékával küzd, hanem egy rejtélyes figura is felbukkan, aki a háttérből irányítja az eseményeket. Samnek és Joaquinnak sürgősen cselekednie kell, hogy tisztázzák Isaiah nevét, miközben a sötét történelem titkai egyre mélyebbre húzzák őket a bonyodalmak tengerébe.

A Szép új világ tehát még mindig egy vérbeli MCU-darab, szóval nem árt hozzá ismernünk A Sólyom és a Tél Katonája vagy a 2008-as A hihetetlen Hulk sztoriját, ezekre ugyanis sok a visszautalás. A második Hulk-filmből több visszatérő karakter (és színész) is akad, vagyis 17 évvel később bukkan fel újra például Tim Blake Nelson és Liv Tyler is (egy picit). S mivel William Hurt (Thaddeus Rossként) a 2022-ben bekövetkezett halála miatt nem tudta hatodik alkalommal is megformálni a karakterét, egy másik nagyágyút, Harrison Fordot sikerült ráállítani a szerepre, aki ráadásul nem először alakít akciózó elnököt (lásd: Az elnök különgépe 1997-ből).

A legmeglepőbb az egészben, hogy Julius Onah rendező (The Cloverfield Paradox) filmje, noha tele van ígéretes elemekkel, mégis valahogy nem vált igazán monumentálissá, inkább egy kicsiny, mellékes kalandnak tűnik. Sam Wilson karaktere pedig messze elmarad Chris Evans Steve Rogersének lehengerlő karizmájától. Ha alaposabban megvizsgáljuk, a Szép új világ sajnos csalódást okoz, és közel sem éri el a jobb Marvel-filmek kidolgozottságát és szórakoztató szintjét.

Ha mindezt független entitásként vizsgáljuk, egy dinamikusan megkomponált, mindössze két órás játékidővel rendelkező (wow!) akciódússágot kapunk, amelyben Sam Wilson a középpontban áll. Bár nincsenek természetfeletti képességei, mégis messze több mint egy átlagos ember. A film pörgős tempója és lenyűgöző vizuális elemei, különösen a vadászrepülős üldözések és a Vörös Hulk és Amerika Kapitány közötti epikus összecsapások, igazán emlékezetessé teszik az élményt. Ráadásul már szó van az új Bosszúállók felállásáról is, ami reményteljes jövőt ígér. Ezt a várakozást csak fokozza a Mennydörgők és A Fantasztikus 4-es: Első lépések ígéretes előzetese.

Related posts