Az osztrák hegyi kunyhók ára folyamatosan emelkedik a magyar síelők számára - G7 - Gazdasági történetek világosan és érthetően.

(Magyar Zsuzsanna a HOLD Alapkezelő részvényelemzője.)
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei szezonban olyan magas költségek voltak, amelyek arra kényszeríthetik az utazókat, hogy jövőre újragondolják, mennyit is ér a síelés által nyújtott eufória.
A síelés költségei számos tényezőtől függenek, mint például a szállás, az étkezés, az utazás és a síbérlet ára. Azok számára, akik Európában keresnek síelési lehetőségeket, a legnépszerűbb úti célok közé tartozik Franciaország, Olaszország, Németország és Ausztria. Mindezek a helyszínek nemcsak lenyűgöző pályákkal rendelkeznek, hanem különböző kulturális élményekkel is gazdagítják a látogatókat.
Francia- és Olaszországban az éttermek és hotelek éves inflációja 3 százalék körül alakult a 2024/2025-ös síszezonban, míg egy évvel korábban 4 százalék körül volt. Aki inkább Németországot vagy Ausztriát választotta, az ennek közel a kétszeresével szembesülhetett. Az osztrák síközpontok közelében elhelyezkedő különböző árkategóriájú szállások és az azok által biztosított ellátás az elmúlt két évben éves szinten 5-10 százalékkal drágult, ami ugyan nem jelentősen, de magasabb, mint az országban átlagosan tapasztalható árnövekedés.
A síinfláció jelentős részét a síbérletek árának növekedése képezi. Az osztrák síközpontokban az idei szezonban átlagosan 6 százalékos áremelkedést tapasztalhattunk a tavalyi évhez viszonyítva. A 2023/2024-es szezonra a bérletárak körülbelül 10 százalékkal emelkedtek, míg más népszerű európai síparadicsomokban a növekedés kissé mérsékeltebb volt, 8 százalék felett alakult.
A síparadicsomokhoz való eljutás lehetőségei és költségei jelentősen változhatnak attól függően, honnan érkeznek a látogatók. A 2023/2024-es szezon adatai szerint a Franciaországban síelő vendégek 65%-a francia állampolgár volt, míg a második legnagyobb csoportot a brit síelők alkották, akik a részesedésükkel 12%-ot képviseltek.
Egy biztosító idei kutatása alapján megállapítható, hogy hazánkban az emberek túlnyomó többsége az autós utazást választja, főként Ausztria irányába. A síbiztosítások 65%-a nyugati szomszédunkat célozza meg, míg a második legkedveltebb úti cél Szlovákia. Noha az utasbiztosítás költsége jelentéktelennek tűnik a többi kiadáshoz képest, ennek az inflációs rátája az idei télen körülbelül 5%-ra emelkedett.
Mindenki, aki élete során kipróbálta már a síelést, tudja, hogy milyen érzés egy rövid - vagy hosszabb - szünetet tartani egy hüttében. Ugyan általában magasabb árakkal találkozhatunk ezeken a vendéglátóhelyeken, azonban nagyon jól esik a sportolást követően elfogyasztani egy ebédet, vagy akár csak egy forró italt. Viszont annál rosszabbul esik évről évre szembesülni az esetleges áremelkedésekkel. Azoknak a termékeknek vagy szolgáltatásoknak a drágulását sokkal nehezebben fogadjuk el, amelyeket eleve drágának tartunk, ám az esetek döntő részében ez mégsem befolyásolja a fogyasztásunkat.
Az osztrák hütték világában a 2010/2011-es síszezon óta az árak euróban kifejezve szinte megduplázódtak, ami lényegében párhuzamos az osztrák éttermek körében tapasztalt, 85 százalékos áremelkedéssel. Érdekes módon a kávé ára emelkedett a legkevésbé: az eszpresszó költsége csupán másfélszeresére nőtt az elmúlt közel másfél évtized alatt. Ezzel szemben a szörpök ára már több mint 100 százalékos emelkedést mutatott, míg az ételek között a rántott hús átlagára emelkedett a legkisebb mértékben, szintén másfélszeres növekedést mutatva.
Magyarországon 2025 januárjában - a síszezon kellős közepén - 5,5 százalék volt az előző év azonos időszakához viszonyított fogyasztóiár-index változás, míg egy évvel korábban 3,8 százalékos volt az infláció. A síeléssel kapcsolatos kiadások tehát gyorsabb ütemben nőnek, mint a hazai fogyasztói kiadások, figyelembe véve a forint gyengülését is az euróhoz képest.
Ha ez a dinamika tartósan fennmarad, vagy netán még fokozódik is, könnyen lehet, hogy idővel egyre kevesebb ember engedheti meg magának ezt a fajta téli pihenést. Akár milyen sebességgel is próbálsz haladni – legyen az futás vagy siklás – sosem tudod majd utolérni a gyorsabbakat. Előbb-utóbb kifulladsz, vagy a pénztárcád is kiürül.
A jelenlegi trendek szerint a magyar lakosság körülbelül 8%-a rendszeresen síel. A jövőben azonban a folyamatos árnövekedés miatt a síelni vágyók valószínűleg arra fognak törekedni, hogy minél előbb lefoglalják a síelésüket, ezzel elkerülve a kereslet növekedéséből adódó árrobbanásokat. Ezen kívül a költségek optimalizálása érdekében sokan a korábban népszerű, de drágább síterepek helyett a kedvezőbb árú alternatívák felé fordulhatnak.