Fedezzük fel együtt a Lőportárdűlő rejtett kincseit, ahol az első passzívház és a város legvitatottabb épülete találkozik! Merüljünk el a környék izgalmas történeteiben és különleges helyszíneiben!


Örömmel tapasztalhatjuk, hogy a város különböző pontjain számos, izgalmas építészeti stílus találkozik, így egyfajta építészeti múzeumként is felfoghatjuk ezeket a helyszíneket. A Lőportárdűlőn egykor lőporraktárak és katonai létesítmények uralták a tájat, azonban az utóbbi évtizedek folyamán a környék teljes metamorfózison ment keresztül – nem kis örömet okozva ezzel az építészeti szépségek iránt érdeklődőknek.

A KÉK Városi Séták csapatával összefogva 5 városi sétát állítottunk össze számotokra, melyek során Budapest egy-egy városrészét fedezhetitek fel - különös tekintettel az épített örökségre. Első, kőbányai sétánk után a XIII. kerület felé vesszük az irányt, és felfedezzük az egykori katonai építmények és gyárak otthonát: a Lőportárdűlőt. Itt találjuk a város tán legambivalensebb érzéseit kiváltó épületét, az ifj. Rajk László tervezte Lehel piacot, de kortárs építészetünk jelentős alkotói is terveztek a városrészbe. Így az április 24-i sétán az Archikon díjnyertes bölcsődéjét és a nem mindennapi homlokzatkialakítású Green Court Residence épületét is megnézzük.

A 18. század során a terület gazdag katonai történelme új fejezetet nyitott, hiszen ekkor létesültek a lőszerraktárak, laktanyák, valamint hasznos szolgáltatásokat nyújtó létesítmények, mint a tábori sütöde, élelmezési raktár és mosoda. E helyszínek között kiemelkedett az Albrecht főherceg laktanya, a Vonat Laktanya – amely ma a Budapesti Honvéd Sportegyesület sporttelepeként működik –, továbbá a Vilmos Főherceg Laktanya és a Katonai Textilmosoda, nem feledkezve meg az I. számú helyőrségi kórházról sem, amely napjainkban a Honvédkórház néven ismert. Ezek a létesítmények nem csupán katonai funkciót szolgáltak, hanem hozzájárultak a helyi közösség életének formálásához is.

A mai Lőportárdűlő területén - ami hivatalosan már Angyalföld, de a köznyelvben megmaradt az elnevezés - egészen az 1960-as évekig megvoltak a katonai objektumok, de az évek alatt rengeteg ipari épületet is felhúztak itt. A 70-es években indult a változás: megjelentek a lakótelepek.

Sétánk során felfedezzük Budapest egyik legmegosztóbb épületét, amely egyben a város legnépszerűbb piaca is. Az ifj. Rajk László által tervezett Lehel Csarnokot sokan egy hajóhoz hasonlítják, de hogy ez a párhuzam véletlen vagy tudatos tervezési döntés eredménye, az a sétánk során kiderül! Rajk alkotását az építészszakma vegyes érzelmekkel fogadta; voltak, akik az ezredforduló legfontosabb művének tartották, míg mások inkább elkerülték a témát. A régi piacról visszatérő árusok véleménye is megoszlott: sokan úgy vélik, hogy a csarnok nem igazán alkalmas a piaci életre.

Felfedezzük a város egyik legizgalmasabb óvodáját, ahol a gyerekek kreativitása szárnyal, és a tanulás játékos formában valósul meg. Itt minden sarokban új kalandok várnak ránk!

A Meséskert óvoda egy régi panelház helyén alakult ki, amelynek szerkezete sajnos nem tudta elviselni a bővítési igényeket. Érdekesség, hogy ez volt az első passzívóvoda az országban (a passzívházak sajátosságairól itt olvashatsz részletesebben). Az épület kiváló szűrt levegőjének köszönhetően folyamatosan pollen- és allergiamentes környezetet biztosít, ráadásul a szennyvízen kívül teljesen mentes a károsanyag-kibocsátástól is.

A Lőportárdűlő városképe az évek során jelentős átalakulásokon ment keresztül. Itt, ezen a különleges helyen, a szocializmus idején épült lakótelep harmonikusan osztozik a századfordulóról ránk maradt munkástelepekkel, míg a modern lakóparkok és az irodaházakká alakított egykori csarnokok sokszínűséget adnak a térnek. Ennek köszönhetően a városkép rendkívül gazdag és változatos, ami lenyűgöző élményt nyújt az idelátogatók számára. Barangolásunk során felfedezzük a Népszálló titokzatos történetét, valamint megismerjük, hogy a Lehel téri templomot melyik magyarországi szentély ihlette. Ezen kívül betekintést nyerünk abba is, hogy mely épületek szolgáltak mintául a városszerte felépített munkástelepeknek. Az április 24-i Építészeti skanzen Lőportárdűlőn sétájának részleteit itt találjátok, a jelentkezéshez pedig kattintsatok erre a linkre.

Related posts