A volt FBI-igazgatót azzal vádolják, hogy az elnök ellen merényletre ösztönözte a közönséget, mindezt egy szokatlan tengerparti kagylós ügy kapcsán.


A tengerpart homokján elhelyezkedő kagylóhéjak különös elrendezése egy négyjegyű számot formált, amelyet James Comey megörökített. A hatóságok ezt a szokatlan látványt kódolt üzenetként értelmezték.

Egy kagylókat bemutató fénykép, amelyet James Comey, a volt FBI-igazgató osztott meg az Instagramon, jelenleg az amerikai titkosszolgálat figyelmének középpontjába került. Kristi Noem, az Egyesült Államok belbiztonsági minisztere szerint a poszt Trump ellen irányuló "fenyegetést" jelent, ahogyan arról a The Guardian is beszámolt, és az Index portál is kiemelte.

James Comey csütörtökön megosztott egy fotót, amelyen egy "8647" feliratú kagylóhéj-formáció látható. A bejegyzés alatt ezt írta: "Lenyűgöző kagylókompozíció a tengerparti sétám során."

A lap információi szerint Donald Trump hívei az elnök ellen irányuló erőszakos felhívásként értelmezték a képet. Az amerikai szlengben a "86" vagyis a "nyolcvanhatozás" kifejezés a vendéglátóiparból származik, és arra utal, hogy valakit nem szolgálnak ki, vagy valamit eltávolítanak. Érdekesség, hogy manapság, bár ritkábban, a "megölni" értelemben is előfordul.

James Comey később eltávolította a posztját, amelyben kifejtette, hogy nem volt tisztában a kagylók lehetséges jelentésével, és hangsúlyozta, hogy elítéli az erőszakot. Közleményében elismerte, hogy valóban úgy gondolta, a kagylóformáció politikai üzenetet közvetít, de nem volt tudatában annak, hogy néhányan ezeket a számokat az erőszakkal fogják összekapcsolni.

A Titkos Szolgálat szóvivője megerősítette, hogy az ügynökség tisztában volt az incidenssel, és hangsúlyozta, hogy "minden lehetséges fenyegetést alaposan kivizsgálnak". További részletek azonban nem álltak rendelkezésre.

A republikánus táborban óriási felháborodást keltett a bejegyzés, egyesek egyenesen azzal vádolták a korábbi FBI-igazgatót, hogy az elnök ellen merényletet szító felszólítást fogalmazott meg.

James Comey és Donald Trump kapcsolata mélyen feszültté vált, és ennek gyökerei az első Trump-adminisztráció kezdetére nyúlnak vissza. Comey állítása szerint Trump hűséget követelt tőle, mint akkoriban FBI-igazgató, amit ő határozottan elutasított. E döntése következményeként Trump azonnal elbocsátotta Comeyt, aki éppen az amerikai választásokba történt orosz beavatkozás ügyében folytatott nyomozást. Comey később memoárt írt, amelyben részletesen beszámolt az eseményekről, erre reagálva Trump nyilvánosan "hazugnak" titulálta őt.

Taylor Budowich, a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese, kifejezte, hogy rendkívül aggasztónak tartja a közzétett fényképet, miközben Tim Burchett, a Tennessee állam republikánus képviselője, aki hű Trump-támogatóként ismert, egyenesen Comey börtönbe juttatását követelte saját közösségi oldalán.

Related posts