Az AfD szerepe a Bundestagban egy potenciális blokkoló kisebbségként valósággá válhat.

A Scholz-kormány, amely a szociáldemokraták, zöldpártiak és szabad demokraták koalícióján alapult, a közelmúltban megbukott, így Németországban vasárnap szövetségi választásokra kerül sor. Ez az esemény Európa szempontjából különösen jelentős, hiszen Németország az Európai Unió legnépesebb, legnagyobb gazdasággal rendelkező és politikai szempontból legbefolyásosabb tagállama.
Jelenleg Németország lakossága meghaladja a 83 milliót, és ezen belül a bevándorlók vagy bevándorló hátterű emberek aránya már egynegyedet képvisel! Ez a tendencia évről évre folyamatosan emelkedik. Az egykor virágzó német gazdaság az elmúlt két évben recessziós időszakot élt át, és a szakértők 2023-ra sem várnak jelentős fellendülést.
A német politikai táj kétségtelenül izgalmas, különösen a jelenlegi ellenzék két domináló pártja, a kereszténydemokrata CDU/CSU és az AfD szempontjából. A legfrissebb közvélemény-kutatások és előrejelzések szerint együtt a szavazatok több mint felét is megszerezhetik, ami lehetővé tenné számukra a közös kormányzást a Bundestagban. Ennek ellenére Berlinben nem valószínű, hogy jobboldali kormány alakulna. A német politikai táj tehát egyfajta tűzfalként zárta körbe az AfD-t, a többi párt együttes erővel elutasítja a vele való együttműködést, még akkor is, ha az AfD a legutóbbi tartományi választások során az élen végzett.
- hívta fel a figyelmet lapunknak Stefán Csaba, a Magyar Külügyi Intézet kutatója. Kiemelte, hogy
A CDU számára a koalíciós kényszer mértéke részben attól függ, hogy a három kisebb párt, amelyek éppen az ötszázalékos bejutási küszöb környékén mozognak – köztük a Die Linke, a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) és a szabad demokrata FDP – sikerrel bejutnak-e a parlamentbe vagy sem, hívta fel a figyelmet egy szakértő.
- fejtette ki.
A szakértő véleménye szerint az AfD támogatottsága körülbelül húsz százalékra tehető a közvélemény-kutatók által, de ez az adat nem feltétlenül tükrözi a valóságot, mivel általánosan megfigyelhető, hogy a jobboldali pártok népszerűségét gyakran alábecsülik. Valószínű, hogy a párt támogatottsága akár 24 százalékra is emelkedhet, míg a szociáldemokraták esetében a jelenleg mért 15 százalék is csökkenhet.
A szakértő említette, hogy két kulcsfontosságú tényezőre lenne szükség ahhoz, hogy az AfD körüli, az osztrákoknál egyébként jóval szigorúbb tűzfal végre leomoljon.
Stefán Csaba összegzése szerint ez a gyakorlat a kétharmados törvények elfogadását jelentősen megnehezítené. Ilyen például a baloldali pártok által felvetett adósságfék kérdése, amely lehetőséget adna a német gazdaság hitelezésére. Azonban ehhez elengedhetetlen lenne az alkotmány módosítása, amit az AfD határozottan ellenáll.