Trump átfogó támadása a tudomány területén komoly kihívást jelent Amerika globális hatalmi státuszára nézve. Az ilyen irányú lépések alááshatják az ország innovációs potenciálját és versenyképességét a nemzetközi porondon.

Hudson Freeze az indianai egyetem diákjaként tűnt fel a hatvanas években, amikor is elkezdett közreműködni professzora, Thomas Brock mellett. Brock a Yellowstone nemzeti park forrásaiban fellelhető mikrobák titkait kutatta, mindezt a Nemzeti Tudományos Alap támogatásával, tehát amerikai állami forrásokból fedezve.
Freeze bőrén libabőr futott végig, amikor először pillantotta meg a mikroszkóp alatt, hogy a Thermus Aquaticus nevű mikroba a várakozásokkal ellentétben képes volt növekedni egy adott hőmérsékleten. E mikroba felfedezése két évtizeddel később forradalmasította a polimeráz láncreakció (PCR) technológiáját, ami a DNS másolásának alapja és minden genetikai kutatás sarkalatos pontja lett. Freeze később saját kutatói pályafutásába kezdett, ahol állami támogatások révén egy ritka genetikai betegség hátterében álló biológiai jelenségeket kutatott.
A kutató története jól mutatja, hogy a kormányzatnak milyen fontos szerepe van a tudományos kutatásokban, a
Ezt a felismerést már évtizedekkel ezelőtt megfogalmazta Vannevar Bush, a mérnök és feltaláló, aki a második világháború idején az amerikai Tudományos Kutatási és Fejlesztési Hivatal élén állt. A háború során nyilvánvalóvá vált, hogy milyen előnyöket nyújt, ha a világ legtehetségesebb fizikusai egy cél érdekében dolgoznak. Bush azonban 1945-ben egy lényeges munkát tett le az asztalra "Tudomány, a Végtelen Határ" (Endless Frontier) címmel. Ebben a tanulmányban hangsúlyozta, hogy a tudományos kutatásokra szánt állami források nem csupán a háborús időszakban, hanem békeidőben is kulcsfontosságúak a nemzetbiztonság, az egészségügy, a kulturális fejlődés és a magasabb életszínvonal szempontjából.
Az elmúlt nyolc évtizedben Amerika dinamikus fejlődése lenyűgöző eredményekkel párosult, hiszen a legkiválóbb tudósokat vonzotta, elérte, hogy emberek lépjenek a Hold felszínére, és megalapozta a GPS-technológia fejlődését. Emellett a modern Internet kialakítása is az ő nevéhez fűződik, és vezető szerepet játszott az orvostudomány és a gyógyszerfejlesztés terén. A "végtelen határ" koncepciója pedig újabb magyar vonatkozással is gazdagodott: Karikó Katalin, aki az mRNS technológia kutatásáért kapott Nobel-díjat, az Egyesült Államokban végezte el forradalmi munkáját.
A Trump-kormányzat teljes mértékben figyelmen kívül hagyja ezt az alapelvet, amikor a tudományos közösségnek nekimegy. Az elnökség alatt egyidejűleg próbálják felszámolni azokat az ideológiákat, amelyeket a woke vagy gazdaságellenes címkével illettek, mint például a környezetvédelem, a klímaváltozás és a genderkérdések. Ezenfelül a kormányzati kutatóintézeteket is leépítik, mindezt a költségcsökkentés jegyében, Musk irányításával.
A kutatók számára nem volt váratlan a közelgő problémák sora; már 2024 elején figyelmeztettek arra, hogy a Trump első ciklusa alapján nem sok pozitívumra számíthatnak. Ekkor az elnök például arra utasította az ökológusokból álló kutatócsoportot, hogy ne a klímaváltozás Alaszkára gyakorolt hatásait vizsgálják, hanem inkább az olaj- és gázipari cégektől származó jogdíjak beszerzésére összpontosítsanak. Azonban azzal, amivel január óta találkoznak, talán még a legrosszabb előrejelzéseik is felülmúlnak.
A Trump-adminisztráció a spórolás jegyében évi négymilliárd dollárral vágta meg az orvosbiológiai kutatások közvetett, járulékos költségeinek támogatását az orvostudományi kutatásokat működtető National Institutes of Health-nél (NIH) februárban. A Fehér Ház szerint ez azt jelenti, hogy a valódi kutatásra több pénz juthat, mire egy demokrata szenátor, Patty Murray közölte, attól még, hogy Elon Musk nem érti, mi az a közvetett költség, nem kéne az amerikaiaknak az életükkel fizetni ezért.
A kaliforniai egyetem falai között, ahol a Nobel-díjas Carol Greider, az enzim-telomeráz felfedezője is dolgozik, a kutatási projektekhez elérhető szövetségi (kormányzati) támogatás hullámzó mértékű. Greider megjegyezte, hogy a források időnként bőségesebbek, máskor viszont szűkösebbek, de
A helyzet nem csupán a NIH-nál aggasztó; a problémák sorát még hosszasan lehetne folytatni. Az USAID-támogatások csökkentése következtében a Johns Hopkins Egyetem 800 millió dollárnyi forrást veszített el, ami számos kutatási és közegészségügyi projekt leállításához vezetett. Ezek közé tartoznak olyan fontos területek, mint a tuberkulózis, a malária és az AIDS kutatása. Ennek következményeként 44 országban összesen 2200 munkahelyet kellett megszüntetniük. Ezen kívül a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is drámai lépésre szánja el magát, hiszen bezárja kutatási irodáját, és több mint ezer tudóst, köztük kémikusokat, biológusokat és toxikológusokat bocsát el. Ez a lépés a kutatási program létszámának háromnegyedét érinti.
Ráadásul közben a mindenkire kiterjedő, általános kormányzati kirúgások sem kerülik el a tudósokat és mérnököket. Musk január 30-án írt köremailt a kormányzati alkalmazottaknak, hogy szíveskedjenek a magánszférában elhelyezkedni és produktív munkát végezni, mire 75 ezer kormányzati dolgozó azonnal felmondott. Hogy ebből mennyi a tudós és mérnök, azt nem tudni, de biztos, hogy vannak köztük. Egy NIH-kutató a Nature-nek azt mondta, az ő laborjából is távoztak az email hatására, méghozzá a legjobb koponyák közül is mentek el.
Eközben egyre fokozódik az ideológiai alapú támadások hulláma bizonyos kutatási és tudományos területek ellen. Donald Trump egyik első elnöki rendelete kijelentette, hogy csupán két biológiai nem létezik, ezzel együtt pedig betiltotta az összes olyan kormányzati tevékenységet, amely a genderideológiát támogatja vagy népszerűsíti. Ennek következtében az amerikai járványügyi központ (CDC) eltávolította honlapjáról a gender és transzgender, valamint LMBT kifejezéseket tartalmazó cikkeket és információkat. Ez magában foglalta például azokat az adatbázisokat is, amelyek a transz közösség HIV-fertőzöttségének gyakoriságát, illetve a meleg, leszbikus és transz fiatalok egészségi állapotát hasonlították össze a többségi társadaloméval. A tudományos folyóiratokhoz benyújtott, ilyen témájú kutatásokat pedig visszavonták. A kezdeti zűrzavart követően azonban több, korábban nem elérhető aloldal ismét hozzáférhetővé vált.