Aki kiemelkedik az U21-es csapatban, az valószínűleg a felnőttek mezőnyében is megállja a helyét. | ma7.sk


Befejeződtek a csoportküzdelmek a szlovákiai U21-es labdarúgó-Európa-bajnokságon, megvannak a negyeddöntős párosok, akár azt is kitalálhatjuk, mely válogatottak találkoznak majd a június 28-i pozsonyi döntőben. Levonhatunk bármiféle következtetést a torna kapcsán? Megváltoztak például az erőviszonyok? Amit itt és most látunk, azt látjuk majd néhány év múlva a nagyok közt?

Miért ne vonhatnánk le következtetéseket? Nézzük meg az elmúlt tizenöt év U21-es Európa-bajnoki döntőit! 2011-ben Spanyolország diadalmaskodott Svájc ellen, és így megszerezte az európai trófeát. 2013-ban a spanyolok ismét a csúcsra értek, ezúttal Olaszország legyőzésével. 2015-ben a svéd csapat emelkedett a csillagok közé, miután a döntőben tizenegyespárbajban felülmúlta Portugáliát – a skandinávok igazi hősként vonultak be a történelembe. 2017-ben Németország újra megcsillantotta tehetségét, legyőzve Spanyolországot a fináléban. 2019-ben pedig Spanyolország visszavágott, és Németországot kényszerítette térdre, megszerezve ezzel harmadik címét. Végül, 2021-ben Németország megint a csúcsra ért, amikor megverte Portugáliát a döntőben. A múlt eseményei alapján egyértelmű, hogy ezek a csapatok dominálnak az U21-es szinten.

2023: Anglia megkoronázta magát Európa legjobbjának, miután legyőzte Spanyolországot a döntő összecsapásban. Ez a győzelem tömören összefoglalja az U21-es Európa-bajnokságok elmúlt másfél évtizedének eseményeit. Az elődöntős csapatok névsora is figyelemre méltó: Belarusz, Csehország, Hollandia, Norvégia, Dánia, Németország, Anglia, Olaszország, Franciaország, Románia, valamint Izrael és Ukrajna is részt vett a küzdelmekben, gazdagítva ezzel a torna történelmét.

A fehérorosz labdarúgás kissé eltér a többitől, hiszen az utóbbi időszakban nem hoztak jelentős áttörést a felnőtt csapat szintjén. Valójában 2011 óta nem szerepeltek egyetlen U21-es Európa-bajnokságon sem.

A tornák világában mindig izgalmas megfigyelni azokat a játékosokat, akik különösen emlékezetes teljesítménnyel tűntek ki, legyen az karrierjük csúcsaként, vagy éppen ellenkezőleg, csillagként felragyogva, majd szinte eltűnve a nagy futballzajban. Például a 2019-es bajnokság gólkirályának, Luca Waldschmidtnak a neve sokak számára ismerős lehet, hiszen akkor hét gólt szerzett. Ma már 29 éves, és pályafutása során megjárta a Freiburgot, a Benficát, a Wolfsburgot, végül a Kölnbe került, ahol idén bajnoki címet ünnepelhetett a 2. Bundesligában, ami eddigi legnagyobb sikere. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy az Eb-n Federico Chiesa és Dani Olmo is remekelt, mindketten három gólt szereztek, míg Mikel Oyarzabal és Fabián Ruiz két-két találatot jegyeztek. A 2021-es Európa-bajnokság gólkirálya, Lukas Nmecha, nemrég egy új kalandra vállalkozott, átigazolva a Wolfsburgból a Leeds Unitedbe, ahol eddig 19 mérkőzésen három gólt szerzett. Az Eb német csapatának második legtermékenyebb játékosa, Florian Wirtz, két gólt szerzett, de a torna álomcsapatába nem került be, míg hat másik német játékos igen. Külön érdekesség, hogy a portugál Vitinha emelkedett ki a legnagyobb népszerűségnek örvendő névként 2025-re, míg Wirtzről már most pletykálnak, hogy a Liverpoolhoz igazolhat 140 millió euróért, Szoboszlai lehetséges utódaként. A futball világa tehát továbbra is tele van meglepetésekkel és izgalmas fordulatokkal!

Nézzük meg, kik szerepelnek az idei Európa-bajnokság negyeddöntőjében! A nagy európai futballhatalmak, mint Anglia, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország, mellett a folyamatosan versenyben lévő Hollandia és Portugália is ott van a legjobbak között. Külön említést érdemel Dániát, amely a D csoportban remekelt. A dánok nemcsak a hollandokat múlták felül, hanem végül 7 pontot gyűjtve megnyerték a csoportot, míg mellettük a finnek és az ukránok is igyekeztek helytállni. Valakinek pedig mindenképpen tovább kellett lépnie!

Két évvel ezelőtt a hollandok, a németek és a portugálok is a csoportkörben búcsúztak az Eb-től, de úgy jutnak ki szinte mindegyik tornára, mintha a világ legkönnyebb feladatát teljesítenék. Szlovákia háromszor szerepelt eddig U21-es kontinensbajnokságon, kétszer házigazdaként (2000, 2025). A 2000-es csapat emlékezeteset alakított, a negyedik helynek köszönhetően az olimpiára is kijutott, 2017-ben az ötödik helyen zárt, kevésen múlt az elődöntő. Magyarország 1996 óta csak a 2021-es viadalon vett részt, akkor házigazdaként. Gera Zoltán alakulata leszerepelt azon az Eb-n, három vereség, benne a hollandoktól elszenvedett 6-1-es pofon, 2-11-es gólkülönbség, tizenhat csapatból egyértelműen a leggyengébb. Vagyis a magyarok képtelenek megugrani ezt a szintet, hiába a sok akadémia, az utánpótlás a nemzetközi porondon nem létezik. De ki nyer idén? A nagy ötösből az egyik?

Related posts