A vidéki vállalkozások is megérdemlik az ingyenes milliárdokat: itt az idő, hogy nagyot lépjünk!

Fedezze fel az élelmiszeripar legjobbjait egy exkluzív szakmai rendezvény keretében, amelyet a Portfolio Csoport 2024-ben indított el! Ne hagyja ki ezt a lehetőséget, hogy részese legyen a szektor fejlődésének és újdonságainak.
Veszprémben vette kezdetét a Portfolio és a KAVOSZ közös gazdasági-finanszírozási roadshowja, amely kilenc városba látogat el, hogy megismertesse a helyi kis- és középvállalatokat az aktuális fejlesztési lehetőségekről.
Tornai Tamás, a VKIK Ipari Tagozatának alelnöke megnyitó beszédét követően Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a magyar vállalkozásfejlesztési stratégia középpontjában a méretváltást támogató intézkedések állnak.
Örömmel tapasztaljuk, hogy egyre több társas és egyéni vállalkozás jelenik meg a piacon. Ugyanakkor a termelékenység növelésére még sok tennivalónk van. A fejlődés érdekében a digitalizáció és a modern technológiai megoldások kulcsszerepet játszhatnak.
"Több, mint kétszeres a különbség a kkv-k és a nagyvállalatok termelékenysége között, ezért a kérdés különös jelentőséggel bír" - mutatott rá Szolnoki Szabolcs.
A kis- és középvállalkozások szegmense számára a növekedés kulcsa a hitelállomány folyamatos bővítése. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a magyar vállalati hitelek több mint fele valamilyen támogatott formában érhető el. Ezen felül a Széchenyi Program keretében bevezetett kamatcsökkentés új lendületet adott, amely új érdeklődési hullámot generált a piacon.
A hazai kis- és közepes vállalatokat egy fokozatosan formálódó pozitív szemlélet jellemzi. Miközben a belföldi kereslet terén sokan bizonytalanok, a külföldi piacok iránti bizalmuk egyre erősödik. Ennek nyomán úgy véljük, hogy érdemes ebbe az irányba orientálódni, hiszen új nemzeti bajnokokra van szükség a fejlődéshez.
- mutatott rá.
Ez utóbbi célok elérését a Demján Sándor Program mostantól két új, konkrétan irányzott finanszírozási lehetőséggel segíti elő. A program keretein belül támogatást nyújtanak az idegen nyelvű weboldalak létrehozásához, valamint ösztönzik az online értékesítés elindítását, legyen szó akár hazai, akár külföldi piacokról.
Szolnoki Szabolcs a jövőben különböző témákban osztotta meg gondolatait:
Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója a Széchenyi Kártya Program jelentőségét érzékeltetve elmondta, hogy 2002 és 2025 között mintegy 9 ezer milliárd forint értékben jött létre szerződés, amelyek száma elérte az 510 ezret, ezen belül pedig az utóbbi néhány év különösen intenzív volt.
Veszprém vármegye igazi mintaként szolgál, hiszen itt csak az utóbbi két évben 84 milliárd forint értékben helyeztünk ki forrást
- emelte ki Krisán László. Az idei befogadásokban is bőven van még tér, hiszen a vármegyében 40% alatti a jelenlegi arány.
A KAVOSZ vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a Széchenyi Program keretein belül a beruházási hitelek kamata tavaly ősszel 3,5%-ra mérséklődött. Idén március 1-jétől pedig egy újabb kedvező változás történt, ugyanis a kamatszint tovább csökkent, és most már csupán 3%-on érhetők el ezek a hitelek.
"Fix három százalék tíz évre egy kiemelkedő értékajánlat, ami mellett nem érdemes elmenni szó nélkül" - jegyezte meg, miközben rámutatott, hogy az évi 320 milliárd forintba kerülő Széchenyi Kártya Program adó oldalon 1000 milliárd bevételt generál.
Jelenleg az alapkamat korlátozza a hitelkeresletet, ám a kamatpálya csak akkor fordulhat lefelé, ha sikerül az inflációt kordában tartani. Ez utóbbi tehát kiemelkedően fontos feladatunk. Ugyanakkor a hitelezési aktivitás a gazdasági növekedés motorja, és még messze nem használtuk ki a hitelezési lehetőségek teljes potenciálját. Nyugaton ugyanis sokkal nagyobb volumenű hitelezésről beszélhetünk - összegzett a szakértő.