A szakértő véleménye alapján egy jól megtervezett hibridművelet húzódhat meg az egyre gyakoribb szabotázsakciók hátterében.


Ez év novemberben egy kritikus tenger alatti internetkábel sérült meg Finnország és Németország között, valamint egy másik, Litvánia és Svédország közötti összeköttetés is kárt szenvedett.

Szakértők szerint az ilyen sérülések nem történnek külső behatás nélkül, az incidensek mögött orosz szabotázsakciót sejtenek. Korábban a Magyar Nemzet is megírta, hogy egy orosz kémhajót kísértek ki az Ír-tengerből, miután belépett az ír ellenőrzés alatt álló vizekre, és olyan területen járőrözött, ahol a tenger alatt kritikus energia- és internetes kábelek találhatók.

- Emelje ki a mondandója különlegességét - nyilatkozta lapunknak Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet vezetője.

- fűzte hozzá.

A közelmúltban a Finn-öböl vizén, a Finnország és Észtország közötti EstLink 2 energiakábelt érte váratlan sérülés. A finn hatóságok csütörtökön intézkedtek a Cook-szigetek zászlaja alatt közlekedő Eagle S tanker feltartóztatásáról, mivel gyanú merült fel, hogy a hajó horgonyzása járulhatott hozzá a villamosvezetéken keletkezett károkhoz.

- emelte ki a szakértő.

- A megelőzés nagyon nehéz, hiszen egy több száz vagy több ezer kilométeres adatkábel vagy csővezeték esetében az, hogy hol éri támadás vagy valamiféle incidens ezeket és erre milyen jelzőrendszert lehetne építeni ez egyrészt költségoldalról, másrészt technikai megvalósítás oldaláról is sok kérdést vet fel, mutatott rá a Horváth József.

A korábbi NATO hírszerzési jelentések alapján Moszkva titkos tengeralattjáró-flottát alakított ki az ilyen jellegű műveletek lebonyolítására. "Ez nem meglepő" - emelte ki a szakértő.

Related posts