A közkedvelt teljesítménytúra megszervezése is bizonytalanná vált a körömfájás-járvány következtében.


Nagy István agrárminiszter a szerdai kormányülést követően tájékoztatott a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés eddigi eredményeiről. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az intézkedések eddig sikeresek, és jelenleg nincs járványkitörés Magyarországon. Ezzel szemben az ország legnagyobb teljesítménytúrája, a Gerecse 50, valószínűleg elmarad, de a szervezők reményei szerint egy későbbi időpontban még megrendezik. Ha a rendezvény véglegesen elmaradna, az anyagi veszteség mértéke akár tízmillió forintra is rúghat, de a halasztás miatt is jelentős kár keletkezik. Az új időpontot a Gerecse 50 hivatalos honlapján fogják közzétenni.

2025-ben újabb mérföldkőhöz érkezett a Gerecse 50 természetjáró túra, hiszen az esemény indulása előtt mindössze 10 nappal elérte a maximális résztvevői létszámot. A túra hivatalos weboldalán közzétett információk szerint a 8 ezer regisztrált jelentkező között számos külföldi is akadt, ami komoly aggályokat vetett fel a párosujjú patásokra nézve, hiszen ez növelheti a halálos vírus be- és kihurcolásának kockázatát - erről számolt be korábban az Index.

Az állategészségügyi operatív törzs nyilatkozata alapján a tervezett túra útvonala érinti a veszélyeztetett területek határvonalát, így végül a rendezvény elhalasztása mellett döntöttek. Ezt a fontos bejelentést Nagy István agrárminiszter először egy mosonmagyaróvári sajtóesemény keretein belül osztotta meg a nyilvánossággal, majd a keddi országos sajtótájékoztatón is megerősítette.

Az Index érdeklődésére a Gerecse 50 szervezői megerősítették, hogy mindenképpen szeretnék megszervezni a túrát, hasonlóan ahhoz, ahogy 2021-ben is sikerült, amikor a koronavírus-járvány miatt új időpontot kellett találni. Jelenleg a lehetséges időpontokat keresik, hiszen nem csupán rajtuk múlik, hogy mikor valósulhat meg az esemény, hanem a partnereik és a tatabányai rajt-cél helyszín elérhetősége is befolyásolja a döntést. Az új dátumról a Gerecse 50 hivatalos honlapján fognak tájékoztatást nyújtani.

Ha a túra teljes mértékben elmaradna, akkor az anyagi veszteségünk forintban kifejezve tízmilliós nagyságrendet érne el. Ha viszont elhalasztjuk, ahogyan tervezzük, akkor a kár csupán néhány százezer forintra mérséklődne. Azonban a nem anyagi veszteségünk mindenképpen jelentős, hiszen egy 8000 fős teljesítménytúra bő fél éves előkészítést igényel. Ez magában foglalja az engedélyek beszerzését, a területfoglalást, a támogatók, mentők, biztonságiak és önkéntesek koordinálását, valamint az eszközök beszerzését – hogy csak néhány kiemelkedő feladatot említsek a számtalan teendő közül. Már rengeteg munkát fektettünk a szervezésbe, és sajnálatos módon most e befektetés jelentős része kárba vész.

- tájékoztatta a szervezőcsapat, hozzátéve, hogy jelenleg nincs információjuk arról, hogy az állam tervez-e bármiféle kárpótlást számukra, eddig erről nem érkezett hivatalos kommunikáció. Emellett a versenyre lelkesen készülő nevezők is csalódottan érintettek a helyzet miatt.

Azok számára, akik az új időpontban nem tudják megjelenni az eseményen, szeretnénk tájékoztatni, hogy a nevezési díjat visszatérítjük. Ezt a döntést azzal indokoljuk, hogy a halasztás nem a mi kezdeményezésünkből fakadt, így a helyzet vis majornak minősül.

- Aláhúzták, bízva abban, hogy a változásokról minden nevező értesül, hiszen a hírt nemcsak a Gerecse 50 hivatalos honlapján és Facebook-oldalán tették közzé – ahol a túra előtt a résztvevők többsége aktívan tájékozódik –, hanem e-mailben is eljuttatták a nevezettekhez.

Nagy István agrárminiszter a közösségi médiában osztotta meg, hogy a szerdai Kormányülés keretében tájékoztatta a kabinetet a ragadós száj- és körömfájás helyzetéről. Kiemelte, hogy eddig nem regisztráltak újabb kitöréseket, és a védekezési intézkedések hatékonyan működnek. Az állategészségügyi operatív törzs és az állategészségügyi hatóság továbbra is aktívan dolgozik a négy érintett telep védelmében, emellett országos szinten is folytatják a szükséges intézkedések végrehajtását.

Az egész ország területén folytatjuk az állattartó telepek alapos vizsgálatát és mintavételezését. Jelenleg örömmel jelenthetjük, hogy újabb fertőzést nem észleltünk. A Darnózselin és Dunakilitin található fertőzött szarvasmarhatelepek felszámolása van folyamatban. E két telepről összesen 3500 szarvasmarhát kell leölni és a hatóságok által megszabott szigorú eljárásrend szerint elhelyezni. Az operatív törzs rendkívüli munkavégzést rendelt el erre a feladatra, amely várhatóan több napig is eltarthat. Bízunk benne, hogy néhány napon belül sikerül a folyamatot befejezni. Az állatok eltávolítása a bábolnai dögkúton zajlik, ahol szigorú hatósági felügyelet mellett biztosítják a területek védelmét is.

- hangsúlyozta Nagy István, kiemelve, hogy a hatóságokon túl az állattartók felelőssége is rendkívül fontos. Arra biztatja őket, hogy figyelmesen kövessék az állataik állapotát, tartsák be a vonatkozó szabályokat, és ha bármilyen gyanús jelet észlelnek, azonnal jelentsenek.

Related posts