A Magyar Hang által közölt álhír nemcsak hazánkban, hanem a nemzetközi sajtóban is gyorsan elterjedt.
Álhír figyelmeztetés: A legfrissebb információk szerint a hírek, amelyek arról szólnak, hogy Bassár el-Aszad Magyarországra érkezett, teljesen alaptalanok. Az ehhez kapcsolódó cikkben szereplő kép 2012-ből származik, és a Deutsche Welle riportjából származik, amely arról számolt be, hogy török vadászgépek kényszerítettek földre egy szíriai repülőgépet. A Budapest Airport hivatalosan is megerősítette, hogy nem fogadott és nem szolgált ki szíriai regisztrációval rendelkező gépeket - tájékoztatott Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, vasárnap délelőtt közzétett bejegyzésében.
Vasárnap reggel a Magyar Hang online felületén egy olyan írás látott napvilágot, amely Aszad szír elnök Budapestre érkezését állította, azonban a cikk minden egyes állítása hamisnak bizonyult. A portál információi szerint az államfő repülőgépe titokban szállt le a Ferihegyi repülőtéren, ahol a Terrorelhárítási Központ munkatársai biztosították az utasok érkezését. Emellett a repülőtér dolgozóival titoktartási megállapodást íratott alá a hatóság. Az írás mellékleteként egy olyan fényképet is közöltek, amely valójában 2012-ben, Ankarában készült egy Syrianair járat landolása után.
Kovács Zoltán bejegyzése, valamint a Budapest Airport hivatalos nyilatkozata sikeresen megakadályozta, hogy a nemzetközi sajtó tömegesen terjessze ezt a hamis információt. Ennek ellenére néhány médiumban mégis felbukkant a hír.
A Magyarországgal foglalkozó angol nyelvű weboldalak közül a Daily News Hungary meglepően hamar reagált a Magyar Hang által közzétett álhírre. Cikkük címében arra tették a célzást, hogy Aszad Budapestre látogatott.
Mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy a Magyar Hang által közzétett álhírről alaposan tájékoztatták a közönséget, amely szerint a megbukott szír elnök Budapestre menekült volna. Azóta a portál kénytelen volt korrigálni a korábbi cikkét. A Telex.hu-ra hivatkozva jelentették be, hogy a Budapest Airport hivatalos közleménye szerint a repülőgép budapesti landolásáról szóló értesülés hamis információ.
Kisebb jelentőségű külföldi portálok vasárnap délután már csak az álhír cáfolatáról számoltak be. A Fakti.bg bolgár hírportál a Kormányzati Tájékoztatási Központ MTI-n megjelent közleményét idézte, amely rávilágított, hogy a hír nem valós, a bizonyítékként csatolt fotó pedig 2012-ben készült. A portál közben arról is beszámolt, hogy egyelőre nem lehet tudni, hova menekült a szír elnök a dzsihadista lázadók elől. (Mára már bebizonyosodott, hogy Aszad Oroszországban kapott menedékjogot.)
A Tisza Párt elnöke tegnap még annak ellenére is töretlenül kommentált és posztolt a témával kapcsolatban, hogy bebizonyosodott:
Az álhírterjesztéssel összefüggő kérdéseinkre Magyar Péter nem reagált. A Budapest Airport tájékoztatása szerint lapunk nem küldött számukra semmilyen megkeresést az ügyben, ami azt jelenti, hogy nem kaptak tőlünk kérdéseket, annak ellenére, hogy a portál eredetileg arra hivatkozott, hogy információik a Ferihegyen dolgozó munkatársaktól származnak.
A Magyar Hang nem reagált a lapunk által elküldött kérdésekre. Kíváncsiak voltunk arra, hogy vajon ellenőrizték-e, mikor és hol készült az általuk publikált kép. Emellett azt is szerettük volna megtudni, hogy a titokzatos reptéri informátoruk milyen egyéb történetek kapcsán osztott meg velük információkat.