A NATO számára komoly aggodalomra ad okot az a lehetőség, hogy Oroszország atomfegyvereket helyezhet el a világűrben.

Mark Rutte, a NATO főtitkára a Welt am Sonntag német újságnak adott interjújában kifejtette, hogy a szövetséget aggasztja a lehetőség, miszerint Oroszország a közeljövőben atomfegyvereket helyezhet el a világűrben – tudósít az MTI.
"A nemzet űrbeli potenciálja sajnos elavult, és nem mérhető a nyugati szinthez, viszont ezt a hátrányt atomfegyverek telepítésével lehetne enyhíteni" - hangsúlyozta a NATO főtitkára.
Oroszország olyan új fegyverek telepítését fontolgatja, amelyek nem a földi célpontokat céloznák meg, hanem közvetlenül a műholdakat. A főtitkár figyelmeztetett arra, hogy a műholdak megsemmisítése súlyos káoszt okozna a Földön, hiszen számos földi rendszer már most is ezekre az eszközökre támaszkodik a működéséhez.
Jelenleg a világűr békés célú használatát az 1967-es ENSZ-egyezmény (UNOOSA) biztosítja. Ezt a fontos megállapodást a világ számos országa, köztük az Egyesült Államok és Oroszország (akkoriban a Szovjetunió) is ratifikálta. Ennek fényében Mark Rutte figyelmezteti Oroszországot a megállapodás megszegésének következményeire.
"Az űrverseny az utóbbi időszakban egyre feszültebbé, dinamikusabbá és nehezen előrejelezhetővé vált, nem csupán a polgári és kereskedelmi szférában, hanem a katonai vonalon is, ami komoly hatással van a globális biztonsági helyzetre" - nyilatkozta a főtitkár.