A megnövekedett részvétel új lehetőségeket teremt a fordítás szempontjából.

Pászkán Zsolt, a politikai elemző úgy véli, hogy a kampány kimenetele elsősorban nem a tartalmi érvek, hanem az érzelmi hatások mentén fog formálódni. Szerinte a választók döntései leginkább a félelemre fognak épülni, nem pedig alapos mérlegelésre. A Maszolnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a megugró szavazói aktivitás új lehetőségeket teremt Nicuşor Dan számára, aki hátrányból indul. Különösen fontos, hogy az új választók elmozdulása őt támogassa, ami még inkább megnyithatja az utat a fordítás előtt.
- Azt látjuk hogy a diaszpóra körében az első fordulóhoz képest megnőtt a voksolási kedv. Mekkora részvételre számít az országban, s miként befolyásolhatja a szavazati arány a végeredményt?
A második forduló részvételi aránya nem feltétlenül magasabb, mint az elsőé – ezt jól illusztrálja például a 2000-es elnökválasztás, amikor az Iliescu és Vadim Tudor közötti összecsapás során közel 8 százalékos csökkenés volt megfigyelhető. Azonban 2009-től kezdve a tendencia megváltozni tűnt, és különösen a 2014-es választások során vált nyilvánvalóvá, hogy a politikai diskurzus radikalizálódása és a megosztott társadalmi hangulat milyen erőteljes mobilizáló hatást gyakorolhat: ekkor a második fordulóban majdnem 11 százalékkal nőtt a részvételi arány.
A 2025-ös választás menete is hasonló forgatókönyv szerint alakulhat: a politikai palettán két éles ellentétben álló tábor, a lokalisták és a globalisták versengése dominál. A globalista média pedig igyekszik ismételten megteremteni a 2014-es hisztérikus mobilizációs légkört. Ezt a jelenséget alátámasztják a diaszpórából érkező adatok is, amelyek azt mutatják, hogy ott közel 70 százalékos növekedés figyelhető meg az első fordulóhoz képest.
A megugró részvétel mindenképpen nyitottá teszi a lehetőséget, hogy Nicuşor Dan, aki 20 százalékos hátránnyal indul, mégis eséllyel pályázhasson. Különösen akkor, ha az "új szavazók" tömege éppen az ő személye miatt aktiválódik. Ugyanakkor nem zárható ki, hogy a mozgósítás inkább az ellenfél malmára hajtja a vizet. Így a részvételi arány növekedése nem feltétlenül kedvező a számára, de nélküle Dan gyakorlatilag nem rendelkezik stratégiával.
A feszültség szinte tapinthatóvá vált, ahogy a félelmek és a bosszúvágy átszőtte az első forduló utáni időszakot. Olyan régi indulatok éledtek fel, amelyek régóta szunnyadtak. Kinek hozott előnyt ez a kéthetes kampány?
- A kampányidőszak mindkét jelölt számára ellentmondásosra sikerült. George Simion és stábja részben felismerte, hogy a jelöltet jobb minél kevesebbet szerepeltetni nem kontrollált helyzetekben, mivel túl könnyen kizökkenthető és hajlamos fatális hibákra, például zavaros nyilatkozatok a kormányfői tisztségről, monarchiáról, valamint az ellenfél "leautistázása". Nicuşor Dan ugyanakkor nem tudta kinőni a bátortalan, határozatlan karakter szerepét, és nem tudta demonstrálni, hogy képes lenne egy olyan szociopata hajlamú politikai közösség kordában tartására és működőképes koalícióban való részvételre kényszerítésére, mint amilyen a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a párt vezetőinek többsége, élükön Ionuţ Moşteanuval.
Mindkét fél abban bízik, hogy a kampány nem csupán a tartalomra, hanem az érzelmekre gyakorolt hatásra épít, és hogy a választók végül nem racionális mérlegelés alapján, hanem inkább félelemből fognak dönteni. Ezúttal azonban nem a klasszikus sajtó és közösségi média összecsapása lesz a kulcsfontosságú, mint ahogy az 2014-ben Klaus Iohannis esetében történt, hanem a különböző közösségi médiumok manipulációs erejének hatékonysága fogja meghatározni az eredményeket.
George Simion és Nicușor Dan szavazótáborának jövőbeli alakulása szempontjából érdekes tényezőket érdemes figyelembe venni. Simion esetében a nacionalista és populista nézeteket valló, valamint a fiatalabb, politikai újdonságokra nyitott szavazók köréből várható további támogatás. Különösen azok a választók, akik a hagyományos politikai pártokkal szemben csalódtak, és alternatív megoldásokat keresnek, potenciális szövetségesei lehetnek. Nicușor Dan helyzetében a városi középosztály és a reformpárti szavazók jelenthetik a kulcsot. Azok a választók, akik a transzparens, modern politikai megoldásokat keresik, valószínűleg a kampánya során megnyerhetők. Továbbá a zöld politikák iránti elköteleződés is szerepet játszhat, hiszen a környezettudatos szavazók egyre növekvő csoportot alkotnak, és hajlandóak támogatni az olyan jelölteket, akik prioritásként kezelik a fenntarthatóságot. Összességében mindkét politikus esetében a szavazói bázisuk bővítése érdekében a célzott kampánystratégiák és a helyi közösségek problémáira való fókuszálás kulcsfontosságú lehet.
- Az első forduló kampányát minden jelölt igyekezett úgy alakítani, hogy ne zárja ki magát az "új messiás" Călin Georgescu szavazói számára elfogadható opciók közül. Emiatt a legtöbb jelölt a "jobb híján" választás bélyegét viselte magán. A kiesett jelöltek szavazói most nagyobb arányban valószínűleg George Simion felé gravitálnak, mivel az ő stílusa és kommunikációs stratégiája közelebb áll Georgescu radikális táborához.
Dan inkább abban bízhat, hogy a globalista radikális tábor "finnyásabb" része, amely az első fordulóban passzív maradt (akár az USR vezetésének hitelvesztése miatt), most mégis mozgósítható lesz. További potenciális erőforrás számára azok a középen álló szavazók, hiszen közöttük is lehetnek olyanok, akik szintén nem láttak elfogadható jelöltet az első fordulóban és most "jobb híján híján" mennek el szavazni. Az ő esetükben az lesz a döntő, hogy melyik hisztérikus végletet tartják veszélyesebbnek, és ebben a versenyben Dan mögött álló "marketingcsapat" és támogató médiahangsúly előnyt élvezhet.