A harmonikus házasság nem egyszerű varázslat - de ezek a 6 tipp szinte varázslatosá varázsolhatja a kapcsolatotokat. | szmo.hu

A házasság igazi ereje nem abban rejlik, hogy minden pillanat zökkenőmentes, hanem abban, hogy együtt képesek vagytok átvészelni a kihívásokat és a nehéz időszakokat.
Senki sem lép be egy házasságba úgy, hogy teljesen tisztában lenne azzal, mi vár rá. Miből is tudhatná? Az életnek nincsenek előre megírt forgatókönyvei, és a jövő kimenetele sosem biztos.
- vagy egyszerűen csak megváltozik úgy, ahogy ő maga sem számított rá.
Előfordul, hogy az élet váratlan fordulatokat hoz, olyan eseményeket, amelyek felett nincs hatalmunk. Betegségek, tragikus veszteségek, politikai zűrzavarok - ezek a dolgok hirtelen megjelenhetnek az életünkben. Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy te leszel az, akit elkerülnek ezek a megpróbáltatások, és egy harmonikus, békés házasságban éli le az életét. De a jövő kiszámíthatatlan, és talán éppen ebben rejlik a legnagyobb izgalom.
Szerencsére van néhány olyan dolog, amire valóban fel lehet készülni. Ha pedig már házas vagy, akkor sosem késő új dolgokat tanulni – ezek a ritkán hangoztatott igazságok segíthetnek megóvni a kapcsolatodat, és közelebb vihetnek ahhoz a csodához, amelyet sokan a házasságtól remélnek.
Igen, most valószínűleg egy pillanatra megállt benned a szívverés. De gondolj csak bele: a házastársad nem ugyanaz, mint a gyermeked. Ő egy felnőtt, akit te magad választottál – és akihez nem fűz semmiféle biztosíték, hogy folyamatosan, minden helyzetben szeretni fog. És ez kölcsönös: neki sem kötelessége mindig szeretni téged.
Amikor nehéz időszakokkal nézel szembe, és úgy érzed, hogy a szeretet szikrája teljesen kihunyt, könnyen azt gondolhatod, hogy mindennek vége. Azonban a házasságterapeuta más perspektívából szemléli a helyzetet. Még ha néha el is tűnik a szeretet, ez nem jelenti azt, hogy véglegesen eltűnt. A kapcsolat újraéledhet, és a szeretet új formában visszatérhet.
Ez rendkívül lényeges: ne hagyd, hogy ez a periódus befolyásolja, hogyan fogod megélni a házasságod további szakaszát.
Egy gyermek érkezése valóban csodálatos élmény, ha a család alapítását tervezitek. De még ha egész életetekben álmodozatok is erről, semmi nem készíthet fel arra a kaotikusan gyönyörű időszakra, ami az első hónapokat jellemzi. A megszokott napi rutin teljesen felfordul. Az alvás luxusává válik, a hormonjaid pedig úgy viselkednek, mintha egy vad táncot járnának. Előfordulhat, hogy "érintésundor" gyötör, és közben a partneredet nézed, mint egy idegen lényt, aki csak a pelenkát cseréli, nem pedig azt a személyt, akibe egykor beleszerettél. Ez az időszak tele van kihívásokkal, de a szeretet és a kötelékek megújulásának lehetőségét is magában hordozza.
De nem kell, hogy ez így maradjon. Valóban van lehetőség arra, hogy harcoljunk azért, hogy megőrizzük a kölcsönös tiszteletet és megértést. Érdemes türelmesnek lenni, és bátran kérni a támogatást – legyen az egy terapeuta, egy bölcs rokon, vagy egy megbízható spirituális vezető. Az ő segítségükkel új perspektívákat találhatunk, és helyreállíthatjuk a kapcsolatunkat.
Tudományosan is alátámasztott tény, hogy a szülés utáni években a párok gyakran jelentős elégedettségcsökkenést élnek meg. De ez nem végleges állapot - csak kommunikáció és odafigyelés kérdése.
Sajnálom, de így van. Lesznek szakaszok, amikor egyikőtök jobban akarja az intimitást, mint a másik. És nincs erre tuti megoldás.
Ne hagyd, hogy a vágy végleg kihűljön. Ha te vagy az, akinek nincs hozzá kedve, próbálj olyan módon kapcsolódni, ami visszahozza benned az érzést - akár egy romantikus könyv, akár egy terápiás folyamat, akár csak egy esti összebújás.
És ha te vagy az, aki többet akar? Akkor ne legyél bunkó. A másik ember nem gép. Ha tényleg vágysz rá, akkor ne csak a testére - hanem arra is vágynod kellene, hogy megnevettesd, megnyugtasd, ott legyél neki. Ezek az apró vágyak is ugyanúgy építik a közös életet.
Nem pusztán annyiról van szó, hogy meglepd egy szál virággal, hanem arról, hogy oszd meg vele az érzéseidet, amikor azok felmerülnek. Egy egyszerű "de jó, hogy itt vagy" vagy "nagyon örülök, hogy hallhatom a hangodat" sokkal értékesebb, mint bármilyen csokor rózsa. Az érzelmek kifejezése sokkal mélyebb hatást gyakorol, mint a materiális ajándékok.
Aki egy zárkózott és hűvösebb légkörből érkezik, annak kezdetben talán szokatlan lehet kifejezni az érzelmeit, és meleg szavakat használni. Azonban a gyakorlás révén ez a folyamat nemcsak hasznos, hanem kifejezetten j rewarding is lehet.
A Gottman Intézet kutatásai is ezt igazolják: a napi szintű kedvesség és hála kifejezése erősebbé teszi a kapcsolatot, és valóban boldogabb házassághoz vezethet.
Fontos: ez nem azt jelenti, hogy egyedül vidd a hátadon az egészet. Egy kapcsolat csak akkor működik, ha mindkét fél beleáll.
Lehet, hogy sosem kaptál útmutatást arra, hogyan kérj segítséget. Talán egyszerűen elvesztetted az érdeklődésedet a kapcsolat iránt. Bármilyen okból is adódik a helyzet, ha nem szánsz időt és energiát a javítására, a kapcsolat végül összeomlik.
Igen, érkeznek majd olyan pillanatok, amikor neked kell nagyobb energiát fektetned a kapcsolatba. Máskor viszont ő lesz az, aki téged támogat. A lényeg a hosszú távú harmónia megteremtése.
Ez a vita a legkárosabb, amit egy pár valaha is folytathat. Nincs győztes, és az egész csak felesleges feszültséget szül. Valójában talán még kezdeni is kár vele.
Az otthon maradó szülő is megszakad. Az, aki dolgozni megy, szintén. Olyan terheket cipelhetnek, amiket a másik nem is lát.
Természetesen el lehet merengeni azon, hogy ki milyen feladatokat vállal otthon, vagy hogy valaki esetleg túlterheltnek érzi-e magát. Azonban fontos, hogy ne kérdőjelezzük meg a másik ember munkáját és erőfeszítéseit. Javaslom inkább, hogy fókuszáljunk a megoldásokra!