A drog: a végzet kapuja | Demokrata


A cikk elektronikus úton történő megosztásához kérjük, kattintson az alábbi linkre, vagy másolja ki és küldje el ezt az URL-t: https://demokrata.hu/vilag/a-drog-maga-a-halal-980377/

A kereszténység legfontosabb ünnepére, húsvétra időzített demonstrációt szervezett a Magyar Kétfarkú Kutya Párt a marihuána-fogyasztás legalizálásáért. Ezen a feltámadás ünnepén a romlás, a pusztulás és a halál eszméit népszerűsítették, ami sokak számára provokatív és ellentmondásos üzenetet hordoz. Ez a cselekedet jól tükrözi a párt szélsőbaloldali irányultságát, különösen figyelembe véve, hogy elnöke, Kovács Gergely, aki Budapest XII. kerületének polgármestere is, nyíltan vállalja kábítószer-használatát.

A lapzárta után tartott összejövetelünk ezzel együtt nem hozott semmi újat, csupán a megszokott forgatókönyvet követtük. Ugyanakkor újra lehetőség nyílik arra, hogy alaposan átgondoljuk, mit is jelent a gyakorlatban a lelkiismeret nélküli propagandisták által „könnyű drognak” titulált marihuána legalizálása.

Első lépésként fontos megértenünk, hogy a marihuána, más néven indiai kender, leveleinek és virágainak szárított őrleménye körülbelül négyszáz különböző alkaloidot rejt magában. Ebből a hatalmas palettából csupán négy-öt vegyületet ismerünk részletesen, míg a többi hatásáról még mindig keveset tudunk. A tudatmódosító hatások szempontjából kiemelkedő szerepet játszó tetrahidrokannabinolt (THC) azonban a tudomány már alaposan feltérképezte. A THC a központi idegrendszerre hat, úgy, hogy kapcsolódik az emberi szervezetben található kannabinoid (CB1) receptorokhoz, ami serkenti a dopamin felszabadulását, így euforikus érzéseket váltva ki.

Első pillantásra talán vonzónak tűnhet, de ha alaposabban megvizsgáljuk a dolgokat, világossá válik, hogy a marihuána nem csupán ártalmatlan anyag. Valójában egy komoly veszélyt rejteget, hiszen a függőség mellett számos testi és lelki problémát is kiválthat, amivel nem szabad félvállról venni.

Az indiai kender kezdetben csupán 2-3 százalék THC-t tartalmazott, azonban a modern nemesítési technikák, melyek mögött sokszor etikátlan módszereket alkalmazó szakemberek állnak, mára ezt a tartalmat akár tíz százalékra is feltornászhatták.

Hatására jelentősen romlik a rövid távú memória és a figyelem, nehezen orvosolható pszichikai függőség alakulhat ki, a kender magas gyantatartalma miatt nagyobb az esély a rákos megbetegedésekre, mint a cigaretta esetén, emellett súlyos pszichés betegségeket okozhat, többek között skizofréniát, depressziót.

A hosszú évek során, így 2023-ban is, a marihuána maradt a legelterjedtebb kábítószer Európában. Ezt az Európai Unió Kábítószerügyi Ügynöksége (EUDA), korábbi nevén a Kábítószerek és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja (EMCDDA), tavaly közzétett jelentése is megerősíti. Az uniós tagállamokból beérkezett adatok alapján a 15 és 64 év közötti lakosság körében 8 százalék, azaz körülbelül 22,8 millió ember használta a kannabiszt. Ezen belül 3,7 millió fő, ami az adott korosztályba tartozó összlakosság 1,3 százalékát jelenti, napi szinten fogyasztotta ezt a drogot.

Figyelemre méltó adatok - azt mutatják, hogy a drogosok aránya az EU-ban viszonylag csekély, még akkor is, ha a nyilvánvaló latencia miatt a valós hányad a statisztikából kiolvashatónál magasabb. Kijelenthető, hogy a kábítószer-használat gyakorlati támogatottsága szerény. A globális liberalizmus képviselői mégis egyre erőszakosabban igyekeznek elérni e veszélyes szer kereskedelmének és használatának törvényesítését. Jó okuk van rá, a kannabiszpiac csak az Egyesült Államokban tavaly elérte a 32,6 milliárd dollárt a Forbes magazin szerint.

Az EUDA (MCDDA) által közzétett jelentés alapján 2022-ben az Európai Unió tagállamaiban figyelemre méltó számú kábítószeres esetet regisztráltak: összesen 243 ezer alkalommal 468 tonna hasist, amely a kannabisz gyantájából készül, és jelentősen magasabb THC-tartalommal bír, mint a marihuána — akár húsz százalékot is elérheti. Ezen kívül 234 ezer esetben 265 tonna marihuánát foglaltak le növény formájában. A legnagyobb problémával küzdő ország 2022-ben Spanyolország volt, ahol a kontinentális hasisfoglalások 69%-át, a marihuánafoglalások 47%-át, valamint a közösség területén megtalált kannabisznövények 81%-át sikerült elkobozni.

Érdekes adat, hogy 2022-ben az Európai Unió területén lefoglalt hasis átlagos THC-tartalma elérte a 24,8 százalékot. Ez a szám több mint kétszerese a marihuánában mért 10,1 százaléknak. A statisztikák szerint az elmúlt évtized során a hasis hatóanyag-tartalma megduplázódott, és a tendencia továbbra is felfelé ível.

Összegzésként elmondható tehát, hogy bár a fogyasztók társadalmi aránya nem sokkolóan magas, a marihuána nemesítésével, kereskedelmével, terjesztésével foglalkozó bűnözők egyre hatékonyabbak a "termékfejlesztésben", a lefoglalt kapitális árumennyiség pedig arra enged következtetni, hogy az üzlet minden körülmények között busás hasznot hoz nekik (a lefülelt kábítószer vélhetően csak a teljes piac kisebb hányadát teszi ki, ha nem így volna, a droggyárosok és -terjesztők felhagynának a gyalázatos tevékenységgel.)

Az a megállapítás is adódik ebből, hogy a drogokkal kapcsolatos egyre erőteljesebb propaganda célja a legalizáció mögötti üzleti kockázatok minimalizálása és a fogyasztói piac terjeszkedése. Mivel ez a jelenség csupán a társadalom egy szűk rétegét érinti, a drogipar érdekeit szolgáló liberális kormányok nem támaszkodhatnak választási szempontokra vagy a szavazók átfogó elutasítására. De vajon miért engednek mégis egyre több államban a kábítószer-fogyasztásnak? E kérdésre csak találgatásokkal tudunk válaszolni. Az viszont egyértelmű, hogy a drogbárók nyomása alatt meghajoltak, tehát valamilyen meggyőző érvet találtak, ami hatott rájuk. Akárhogy is nézzük...

A legalizálás következményei rendkívül súlyosak lehetnek. Például Kanadában, ahol 2018-ban nemcsak a marihuána használatát, hanem akár négy tő kender saját termesztését is engedélyezték, a Drogkutató Intézet egy friss tanulmánya riasztó adatokat szolgáltatott: háromszorosára nőtt az idősek körében a sürgősségi ellátásra szorulók száma, akiknek szervezetébe véletlenül került THC. Ennek oka, hogy a fogyasztók gyakran összekeverték a marihuánás és a marihuánától mentes élelmiszereket az üzletekben. A THC nemcsak füstölve, hanem különféle édességek formájában is bevihető, mint például a népszerű "space cake", ami egyfajta kannabisszal készült sütemény, és tudatmódosító hatású élvezetet nyújt.

A Drogkutató Intézet egy, a JAMA Internal Medicine című folyóiratban megjelent, 2024-es tanulmányt elemezve arra figyelmeztet, hogy az idősebb korosztály különösen ki van téve a kannabiszmérgezés kockázatának. Ennek fő oka, hogy az idősek gyakran használnak különböző gyógyszereket, és ezek kombinációja potenciálisan súlyos gyógyszerkölcsönhatásokhoz vezethet, amelyek komoly egészségügyi következményekkel járhatnak.

A Drogkutató Intézet egy másik tanulmányában arról számol be, hogy miután Németországban tavaly április 1-jével felnőtteknél legalizálta a marihuána fogyasztását és otthoni termesztését, néhány hónap alatt ugrásszerűen megnőtt a kábítószeres befolyásoltság miatti közlekedési balesetek száma.

A Drogkutató Intézet hivatkozik egy, a Frontiers in Psychiatry szakfolyóiratban 2023 márciusában megjelent tanulmányra, amely egy 31 éves favágó esettanulmányát tárgyalja. A cikkben említett férfi, akinek nemzetisége és állampolgársága nem kerül megnevezésre, súlyos pszichotikus epizódot élt át, miután rendszeresen fogyasztott marihuánát és kratomot – utóbbi egy Indonéziában honos fa leveléből készült, hazánkban legálisan kapható por, melyet teaként is árusítanak. A férfi állapota olyannyira súlyosra fordult, hogy végül levágta a saját fülét, majd ezt követően a nemi szervét is. Az orvosi vizsgálatok megállapították, hogy korábban nem szenvedett mentális betegségekben, és a családjában sem voltak hasonló diagnózisok.

A konzervatívnak véletlenül sem nevezhető, kifejezetten vonalas liberális amerikai CNBC News hírtelevízió internetes portáljának 2023 májusában közölt riportjában Ryan Sultan New York-i pszichiáter azt állította, hogy összes általa pszichotikus zavarral kezelt páciens kivétel nélkül rendszeres marihuánafogyasztó volt. A cikk egy szaktanulmányt idézve felhívta a figyelmet, hogy a marihuánát "rekreáció" céljából használó tizenéveseknél négyszer akkora a pszichés zavarok, akár depresszió vagy szuicid gondolatok megjelenésének esélye, mint azoknál a kortársaiknál, akik nem drogoznak.

Az ENSZ-szel együttműködő Nemzetközi Kábítószer-ellenőrző Testület (International Narcotics Control Board, INCB) 2022-es átfogó jelentése pedig leszögezi, hogy minden országban, ahol legalizálták a marihuánát, megsokasodtak az ehhez kapcsolódó egészségi problémák, emellett 2000-től 2018-ig globálisan megnyolcszorozódott a kannabiszfüggőség miatti kórházi kezelések száma, a drogozáshoz kapcsolódó pszichés problémák miatti pedig négyszer annyian vettek igénybe kórházi ellátást, mint korábban. A nemzetközi szervezet elnöke, az indiai Dzsagdzsit Pavadia arról számolt be, hogy a legalizálással nem szűkült az illegális piac, Kanadában 40, a 2013-ban szintén teljes liberalizálás útjára lépő Uruguayban 50, a lovat 2018-ban a gyeplők közé dobó Kalifornia államban pedig 75 százalék.

A marihuána legalizálásáért harcolók gyakran tagadják, de számos tudományos kutatás egyértelműen mutatja, hogy a kannabisz kapudrog szerepet játszik a drogfüggőség kialakulásában. Ezt alátámasztja az Oviedói Egyetem pszichológiaprofesszorai, Roberto Secades-Villa és Olaya Garcia Rodríguez, a Columbia Egyetem biostatisztikusa, Chelsea Jue Jin, valamint a New York-i Állami Pszichiátriai Intézet statisztikusa, Shuai Wang, továbbá Carlos Blanco pszichiáter, aki a függőségek epidemiológiájának elismert szakértője. E négy szakember által írt, 2015-ben publikált tanulmány, amely a "A kannabisz-kapueffektus valószínűsége és előjelei" címet viseli, 6625 fős mintán alapul, és megállapította, hogy azok, akik marihuánát fogyasztanak, két és fél szer nagyobb valószínűséggel próbálnak ki más drogokat, például heroint, mint a kannabisztól távolmaradó egyének. Ez a kutatás világosan rávilágít a kannabisz használatának potenciális kockázataira és a későbbi drogproblémák kialakulásának összefüggéseire.

Related posts