A biztonságpolitikai szakértők véleménye alapján a magdeburgihoz hasonló terrortámadások megelőzése szinte lehetetlen feladatnak tűnik.
Nagy sebességgel hajt bele a karácsonyi vásározók tömegébe egy autó péntek este Magdeburgban. A támadás helyszínét perceken belül ellepték a rendőrök és a mentők: több tucat sérültet kellett kórházba szállítani, az elkövetőt pedig a karácsonyi vásárban elfogták.
Egy 50 éves, szaúd-arábiai születésű férfi hajtott a tömegbe, aki 18 éve él Németországban, és állandó tartózkodási engedéllyel rendelkezett és orvosként dolgozott.
"Jelenleg két halálos áldozatról és számos sérültről érkeztek hírek. Az elkövetőt elfogtuk: egy 50 éves szaúdi állampolgárról van szó, aki 2006 óta él Németországban. Rendelkezett letelepedési és tartózkodási engedéllyel, legutóbb Bernburgban praktizált orvosként. Információink szerint nem voltak társai a bűncselekmény elkövetésében" - nyilatkozta Tamara Zieschang, Szász-Anhalt belügyminisztere.
Az első jelentések arról szóltak, hogy egy szíriai férfi lehetett a gázolás elkövetője. Később a hatóságok pontosították az információkat, és megerősítették, hogy a sofőr migrációs háttérrel rendelkezik, de szaúd-arábiai születésű. A sajtó a balesetet követően arról is beszámolt, hogy a bérelt autóban robbanószerkezet lehetett. Ezt azonban a rendőrség határozottan cáfolta.
Gyarmati István, a biztonságpolitikai szakértő, az M1 csatornán kifejtette, hogy...
"Ez a jelenség megakadályozhatatlan, hiszen senki sem tudhatja, hogy ez az egyén milyen szándékkal készül. Titkolja a szándékait, és nem lép kapcsolatba másokkal. Külsőleg úgy tűnik, mint egy átlagos, normális állampolgár, aki becsületes munkájának él. Aztán hirtelen, a külvilág számára meglepő módon olyan cselekedeteket hajt végre, amelyek sok ember életét követelik. A hatóságok számára ez észlelhetetlen, és képtelenek megelőzni a tragédiát" - emelte ki a szakértő.
A világ vezető politikusai közösségi média platformjaikon fejezték ki reakciójukat. Emmanuel Macron francia elnök német nyelven nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy mélyen érintettek a történtek, és szívében az áldozatok családjával van. Hasonló érzéseket osztott meg Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke is, aki határozottan kijelentette, hogy az erőszaknak semmilyen körülmények között nincs helye Európában.
Az incidenst Szaúd-Arábia, az elkövető szülőhazája, határozottan elítélte. A külügyminisztérium nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy elutasítják az erőszak minden formáját, és kifejezik együttérzésüket Németország iránt, valamint az áldozatok családtagjai felé.
Sajtóinformációk alapján az elkövető már egy éve a közösségi médiában jelezte, hogy tervben van a németek elleni bosszúja.
A péntek esti magdeburgi gázolás emlékére a magdeburgi székesegyházban este gyászszertartást rendeznek. Ezen a tervek szerint Olaf Scholz német kancellár is részt vesz.
A magdeburgi támadás nyolc évvel azután következett be, hogy Berlinben egy iszlamista, Anis Amri, tizenhárom ember életét oltotta ki egy lopott kamionnal, amikor a karácsonyi vásárba hajtott. Az esemény tragédiája során tizenkét ember vesztette életét, és negyvennyolcan szenvedtek sérüléseket. Az Iszlám Állam vállalta a felelősséget a merényletért, ami mély nyomot hagyott Nyugat-Európában. Azóta a legtöbb karácsonyi vásárt betontömbökkel védik, hogy megakadályozzák a hasonló támadásokat.
Magdeburg forgatagában zöld és piros betontömbök sorakoznak a vásár körül, mint egy szokatlan színű védőbástya. A gázoló viszont ügyesen kihasználta a hatósági védelem gyenge pontját, és csendben befurakodott a tömegbe, ahol megállás nélkül nekihajtott az embereknek. A nyüzsgő vásár hirtelen rémálommá vált, miközben a résekből eredő veszély szinte észrevétlenül jelent meg.
A múlt vasárnap a biztonsági szakértők aggodalommal figyelték, hogy egy stuttgarti karácsonyi vásáron több ezer iszlamista tüntető gyűlt össze. A tömeg Bassár el-Aszad bukását ünnepelte, és a "Allahu akbar" kiáltások töltötték be a teret. Az esemény óta a német közéletben egyre többen vélekednek úgy, hogy a Szíriából érkezett migránsoknak el kellene hagyniuk Németországot, és vissza kellene térniük hazájukba.