Karácsonyi csoda 3D nyomtatásban: Az ünnep varázsa a technológia szárnyain!
Charlotte, a baleset következtében megsérült teknős, különleges gyógyászati hámot kapott ajándékba. Ezzel a hám segítségével reméljük, hogy újra olyan szabadon és boldogan úszkálhat, mint egészséges társai a vízben.
Karácsonyi történetünk főszereplője Charlotte, a közönséges levesteknős, aki távolról sem közönséges példány. Egyrészt nevével ellentétben hímnemű (fiatalon tévesen azonosították a nemét), másrészt egy 2008-ban elszenvedett hajóbaleset miatt képtelen vízszintesen úszni.
A teknősök körében előforduló, angolul "bubble butt syndrome"-ként ismert jelenség nem számít ritkaságnak. Ennek hátterében gyakran olyan lenyelt, emészthetetlen anyagok állnak, mint a műanyag, gumi vagy fém. Ezek a tárgyak az emésztőrendszerben megakadhatnak, lehetővé téve, hogy gázbuborékok képződjenek az állat testében. Ennek következményeként a teknősök egyensúlyi problémákkal küzdhetnek, ami komoly hatással van mozgásukra és életminőségükre.
Csavaros történet
Charlotte esetében viszont nem ez, hanem a hajócsavar okozta erős ütés volt a probléma. Eldeformálódott páncélja alá ugyanis levegő szorul, így feneke a felhajtóerő miatt folyamatosan felfelé áll, és nem tud a vízfelszínnél mélyebbre merülni. Mindez a tengeren egyet jelent a halálos ítélettel, ám pórul járt hősünket rögtön a baleset után befogták, és azóta a connecticuti Mystic Aquarium szakemberei gondoskodnak róla.
A teknős problémáján korábban is próbáltak már javítani, ám a bevetett módszerek egyike sem bizonyult kielégítőnek. Charlotte szerencséjére ügyén egyszerre három cég szakemberei kezdtek dolgozni, és a jelek szerint a kooperációból született is egy nagyon biztató megoldás.
Ahogy a fenti bemutatóból világossá válik, a tengeri élővilág védelme érdekében a háromdimenziós tervezés területén jártas Adia, a 3D-nyomtatókat előállító Formlabs, valamint a sportruházat piacán tevékenykedő New Balance Athletic szakértői egyesítették erejüket.
A csapat először 3D-szkennelte Charlotte testét, majd kifejlesztettek egy innovatív hámrendszert, amely könnyedsége, tartóssága és rugalmassága révén ideális megoldást nyújt. Ezen kívül a rendszer könnyen átalakítható, lehetővé téve, hogy más, hasonló kihívásokkal küzdő egyének specifikus igényeihez is alkalmazkodjon.
Az első próbák alapján az állatot nem zavarja a hám, ám a centírozásra, azaz a kiegyensúlyozást segítő extra súlyok felpakolására még várni kell. A teknős ugyanis 45 fokos szögben úszott évekig, ami miatt a nem használt hátsó végtagjai elsorvadtak, azaz jelenleg Charlotte nem lenne képes egészséges társaihoz hasonló, vízszintes úszásra. A terv az, hogy kis lépésekben, fokozatosan pakolják majd fel az ellensúlyokat, ídőt adva ezzel a nem használt hátsó végtagok újbóli megerősödésére.
A jövőbeni elképzelésünk az, hogy a csapatunk kifejleszt egy innovatív digitális megoldást, amely lehetővé teszi az állatkertek, rezervátumok és egyéb intézmények számára, hogy a világ bármely táján könnyedén előállíthassák a saját, egyedi hámjaikat. Célunk, hogy ez a rendszer ne követeljen meg túlzott anyagi ráfordítást vagy mélyreható 3D-tervezési ismereteket az érintettektől, így széles körben hozzáférhetővé válik mindenki számára.